Dolina Sucha Kasprowa

Górna część Doliny Suchej Kasprowej
Dolna część Doliny Suchej Kasprowej

Dolina Sucha Kasprowa – górna, zachodnia odnoga Doliny Kasprowej w polskich Tatrach Zachodnich[1].

Wschodnie ograniczenie tworzy północna grań Kasprowego Wierchu od jego szczytu po Myślenickie Turnie, południowe północno-wschodnia grań Kasprowego Wierchu (odcinek od Kasprowego Wierchu po kulminację Uhrocia Kasprowego), zachodnie odchodząca od tej kulminacji grzęda Bałda i wał morenowy będący jej przedłużeniem w dół. Dołem łączy się z drugą odnogą Doliny Kasprowej – doliną Stare Szałasiska. Ukształtowanie terenu w Dolinie Kasprowej (a szczególnie brak stałych potoków) jest takie, że trudno dokładnie wskazać miejsce, w którym rozdzielają się te dolinki. W przybliżeniu jest to obszar powyżej zarastającej Kasprowej Polany[2].

Całe otoczenie doliny, z wyjątkiem Myślenickich Turni, zbudowane jest ze skał granitowych. Najwyższa część doliny to zawalony piargami kocioł lodowcowy, nieco tylko porośnięty murawą. Opadające do niego stoki Kasprowego Wierchu są bardzo strome (prawie ściany). Przecina je kilka żlebów, z których najbardziej znane to Żleb pod Palcem i Ściekowiec. Niższą część doliny natomiast porasta kosodrzewina i dobrze zachowany las z dużą ilością limby. Dolina jest sucha, nie płynie przez nią żaden potok. W dolnej części istnieje tylko okresowy i niewielki Kasprowy Stawek[2].

Dawniej dolina była wypasana, wchodziła w skład Hali Kasprowej. Jej wartość użytkowa była jednak znikoma[3]. Obecnie dolina jest niedostępna turystycznie i bardzo rzadko odwiedzana przez ludzi. Ścieżki znakowane na niektórych mapach już nie istnieją, zarosły przez las i kosodrzewinę. Dolina jest natomiast bardzo często oglądana przez ludzi, prowadzi bowiem ponad nią kolej linowa Kasprowy Wierch. Jest widoczna również w niektórych miejscach ze szlaku pieszego Kuźnice – Kasprowy Wierch. Z okresu budowy kolei linowej pochodziła duża ilość przemysłowych śmieci zalegających w dolinie. Zostały uprzątnięte przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy trenowali w Tatrach przed wyjazdem na misję w Afganistanie[2].

Szlak turystyczny prowadzi tylko najniższą częścią doliny (droga dojazdowa do pośredniej stacji kolejki linowej na Myślenickich Turniach)[1].

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. Czas przejścia: 3 h, ↑ 2:15 h[1].

Przypisy

  1. a b c Tatry Polskie. Mapa turystyczna 1:20 000, Piwniczna: Agencja Wydawnictwo „WiT” S.c., 2009, ISBN 83-89580-00-4.
  2. a b c Władysław Cywiński, Tatry. Kasprowy Wierch, t. 13, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2008, ISBN 83-7104-011-3.
  3. Władysław Szafer, Tatrzański Park Narodowy, Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.


Media użyte na tej stronie

POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
Dolina Kasprowa T.7.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z północnej grani Kasprowego Wierchu
Dolina Sucha Kasprowa T.15.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dolina Sucha Kasprowa