Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
w Wadowicach
Ilustracja
wejście główne
Państwo Polska
MiejscowośćWadowice
Adres34-100 Wadowice
ul. Kościelna 7

34-100 Wadowice ul. Spadzista 8 (Biuro Muzeum)

Data założenia18 maja 1984

9 kwietnia 2014 (otwarcie nowej ekspozycji)

Powierzchnia ekspozycji1200 m²
Dyrektorks. Łukasz Piórkowski
Położenie na mapie Wadowic
Mapa konturowa Wadowic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie gminy Wadowice
Mapa konturowa gminy Wadowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Ziemia49°52′59,77″N 19°29′37,61″E/49,883269 19,493781
Strona internetowa

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicachmuzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

Muzeum zwiedzane jest przez około 250 tys. turystów rocznie.

Historia

Historia kamienicy

W XIX wieku kamienicę, będąca obecnie siedzibą muzeum, posiadał wiceburmistrz Wadowic, farmaceuta Seweryn Kurowski, uczestnik powstania styczniowego. W 1905 nabył ją cukiernik Józef Lisko, który w 1911 odsprzedał ją kupcowi Chaimowi Bałamuthowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. Właściciel posiadał na parterze od strony rynku sklep z artykułami technicznymi i elektrycznymi, od strony podwórza wynajmował pomieszczenia zakładowi introligatorskiemu Adolfa Zadory, natomiast piętro przeznaczył na lokale czynszowe.

Jan Paweł II

Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

Utworzenie muzeum

30 lat Muzeum

  • 18 maja 1984 – otwarcie Muzeum w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Obsługę muzeum stanowiły Siostry Nazaretanki. Aranżację wystawy wykonano według projektu prof. Marka Rostworowskiego;
  • 1984-2010 – muzeum funkcjonuje jako jednostka Archidiecezji Krakowskiej i ma charakter wystawy stałej. W jego skład wchodziło dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. W miarę pozyskiwania eksponatów w skład muzeum włączono także przyległe do mieszkania Wojtyłów pomieszczenia pierwszego piętra;
  • marzec 2006 – budynek zostaje zakupiony przez Fundację Ryszarda Krauze od spadkobierców przedwojennych właścicieli budynku, a następnie – przekazany w darze Archidiecezji Krakowskiej;
  • 2007-2008 – przygotowanie koncepcji nowej ekspozycji i wstępnego projektu przebudowy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakłada czterokrotne powiększenie ekspozycji do ok. 1200 m kw. na czterech kondygnacjach domu: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze;
  • 6 kwietnia 2009 – przeniesienie nabytych przez Fundację Ryszarda Krauze praw autorskich do koncepcji i wstępnego projektu wystawy na Archidiecezję Krakowską;
  • 16 października 2009 – podpisanie listu intencyjnego, w którym cztery podmioty: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Archidiecezja Krakowska i Gmina Wadowice wyraziły wolę utworzenia nowej instytucji kultury Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
  • 12 kwietnia 2010 – podpisanie umowy o utworzeniu Muzeum przez powyższe podmioty;
  • 7 kwietnia 2011 – powołanie Rady Muzeum pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłko;
  • 18 maja 2011 – podpisanie umowy o dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 10 366 208,89 zł w ramach środków Unii Europejskiej;
  • 6 września 2010 do 27 marca 2013 – prace remontowo-budowlane w budynku.
  • 28 lipca 2011 – podpisanie umowy na projekt i wykonanie nowej ekspozycji stałej;
  • 10 kwietnia 2013 – podpisanie umowy na dostawę i montaż multimediów;
  • 9 kwietnia 2014 – uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej w przebudowanym budynku.

Wnętrze

Fragment repliki Drzwi Świętych – w tle fragment ekspozycji kościół zbudowany na skale miłości
Salon Wojtyłów w Muzeum
Fragment ekspozycji w Muzeum
Ekspozycja dot. pielgrzymek Papieża do Polski

W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.

Wiele zdjęć z pontyfikatu papieża jest autorstwa Adama Bujaka.

Sportowo – turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).

Mała Ojczyzna – fragment ekspozycji

Rozbudowa muzeum

W 2009 roku przygotowano projekt przebudowy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakładał czterokrotne powiększenie ekspozycji do ponad1000 m kw. na czterech kondygnacjach: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze.

Mieszkanie Wojtyłów i sklep Balamutha, mieszczące się w kamienicy, jak również sam budynek, odzyskały wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, rozkład sal w muzeum został uporządkowany tematycznie i chronologicznie, zainstalowano nowoczesne urządzenia multimedialne.

Rozbudowa Muzeum była wspólnie finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Kurię Metropolitarną w Krakowie i Gminę Wadowice[1]. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało zaprojektowane przez Pracownię Kłaput Project – twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, cieszącego się dużym uznaniem.

Prace remontowe prowadzone były w okresie 2010-2014. Uroczyste otwarcie nowego Muzeum miało miejsce 9 kwietnia 2014.

Przypisy

  1. Bartłomiej Kuraś, Małgorzata Skowrońska: Dom papieża w ręce rządu, marszałka i kurii. gazeta.pl, 2009-09-02. [dostęp 02/02/2010].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
046CupolaSPietro.jpg
Autor: MarkusMark, Licencja: CC BY-SA 3.0
Città del Vaticano - Cupola della Basilica di S. Pietro
Fot.MałaOjczyzna.JPG
Autor: Dom Rodzinny JPII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment ekspozycji Mała Ojczyzna
Luxembourg-5151 - Pope John Paul II (12727135684).jpg
Autor: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, Licencja: CC BY-SA 2.0
PLEASE, NO invitations or self promotions, THEY WILL BE DELETED. My photos are FREE to use, just give me credit and it would be nice if you let me know, thanks. Picture of John Paul II in the cathedral, I am not sure if he visited or not.
Wadowice location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Wadowice, Poland
Ta mapa of Wadowice została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Fot.pielgrzymkidoPolski.JPG
Autor: Dom Rodzinny JPII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment ekspozycji
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.
Fot.salon.4.jpg
Autor: Dom Rodzinny JPII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Salon w Wojtyłów w Muzeum
MB 9184.jpg
Autor: DomJP2, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Fot.replikałodzi..JPG
Autor: Dom Rodzinny JPII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment ekspozycji w Muzeum