Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem
Ilustracja
Dom Turysty w Zakopanem w 2008 r.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakopane

Adres

Mariusza Zaruskiego 5

Styl architektoniczny

styl nowozakopiański

Architekt

Tadeusz Brzoza i Zbigniew Kupiec

Kondygnacje

5

Rozpoczęcie budowy

1949 r.

Ukończenie budowy

1952 r.

Ważniejsze przebudowy

2012-2014

Pierwszy właściciel

PTTK

Obecny właściciel

PTTK, Platan Group - dzierżawca[1]

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem”
Ziemia49°17′39,4″N 19°56′59,4″E/49,294278 19,949833
Strona internetowa

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem, ob. hotel Ariesdom turysty w Zakopanem, wzniesiony w latach 1949–1952 w stylu nowozakopiańskim według projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca; przebudowany w latach 2012–2014 zatracił cechy stylowe.

Historia

Dom Turysty w Zakopanem był do 2012 budynkiem o największym dachu krytym gontem w Europie. Oprócz bazy turystycznej, przez wiele lat pełnił również rolę placówki kulturalnej.

Utrzymany w stylu nowozakopiańskim ma bryłę czworościanu z dziedzińcem wewnątrz. Powierzchnia gontowego dachu wynosiła 6000 m²[2].

Dom Turysty w Zakopanem został zaprojektowany w 1951 roku przez ówczesnych profesorów Politechniki Wrocławskiej architektów Zbigniewa Kupca i Tadeusza Brzozę. Projekt ten uzyskał I nagrodę w konkursie architektonicznym SARP. W oparciu o projekt konkursowy przygotowano projekt realizacyjny, projekt wnętrz i sprawowano nadzór nad całością.

Jako placówka kulturalna Zakopanego mieścił galerię sztuki Pegaz, kabaret Zaskroniec. Tu odbywały się Konfrontacje Kabaretowe o Złoty Róg Kozicy. Wystrój wnętrza zawdzięcza artystom związanym z Zakopanem, m.in. Antoniemu Kenarowi i Władysławowi Hasiorowi.

W 2008 pojawiły się plany przebudowy Domu Turysty na hotel o wyższym standardzie. PTTK, właściciel obiektu porozumiał się w tej sprawie z angielskim inwestorem[3]. Przebudowa obiektu na czterogwiazdkowy hotel rozpoczęła się w marcu 2012. Obiekt nie był wpisany na listę zabytków, a inwestor zdecydował się na przebudowę dachu i zastąpienie gontu innym materiałem.

schronisko- widok z atrium (2005 r.)

Przypisy

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Zakopane location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Zakopane, Poland
Ta mapa of Zakopane została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Zakopane-schronisko-2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Zakopane Hotel Aries.jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hotel Aries w Zakopanem