Dom Vincenta w Arles (Żółty Dom)

Dom Vincenta w Arles (Żółty Dom)
Het gele huis (‘De straat’)
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1888

Medium

olej na płótnie

Wymiary

72,0 × 91,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Amsterdam

Lokalizacja

Muzeum Vincenta van Gogha

Dom Vincenta w Arles (Żółty Dom)
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1888

Medium

akwarela

Wymiary

25,5 × 31,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Amsterdam

Lokalizacja

Muzeum Vincenta van Gogha

Dom Vincenta w Arles (Żółty Dom) (w oryg. fr. La Maison et son entourage, La Rue, hol. Het gele huis (‘De straat’), ang. Vincent’s House in Arles (The Yellow House)) – obraz Vincenta van Gogha namalowany we wrześniu 1888[1] podczas pobytu artysty w miejscowości Arles.

Nr kat.: F 464, JH 1589.

Istnieje również akwarela, przedstawiająca „Żółty Dom”, namalowana w tym samym czasie[2].

Nr kat.: F 1413, JH 1591.

Historia

Vincent van Gogh we wrześniu 1888 wprowadził się do wynajętego przez siebie domu, położonego przy placu Place Lamartine 2 w Arles.

W maju 1888 wynajął niewielki dom (z prawej strony na obrazie), mający po dwa pokoje na parterze i na piętrze. Wkrótce po wprowadzeniu się namalował obraz, przedstawiający jego nowe lokum. Mieszkał w nim wspólnie z Paulem Gauguinem w listopadzie i grudniu. Obraz jest jednym z jego najbardziej śmiałych i spontanicznych dzieł[3].

Stara ulica włącznie z „Żółtym Domem”, została zniszczona w wyniku walk 25 czerwca 1944[4], widoczny z tyłu wyższy dom stoi nadal. Choć druga połowa budynku (ze sklepem spożywczym na parterze) była w dobrym stanie, część należąca do van Gogha znajdowała się w nieładzie – nie miała nawet ubikacji, więc artysta musiał używać części tylnej budynku[5].

W liście do siostry Willeminy napisanym 9 i 14 września 1888 tak opisywał swój dom i jego otoczenie:

Mój dom tutaj jest otynkowany na zewnątrz na żółto, w kolorze świeżego masła, ma jaskrawe, zielone okiennice, stoi na placu skąpanym w słońcu. Na placu jest zielony skwer z równymi drzewami, oleandrami, akacjami. A w środku jest cały otynkowany na biało, podłoga z czerwonych cegieł. I ogromne, błękitne niebo w górze. W środku mogę żyć, oddychać, myśleć i malować.[6]

Podobny opis zawarł później w liście do brata Theo:

Podobne do croquis płótno rozmiaru 30, ukazujące dom i jego otoczenie w siarkowym słońcu, pod czystym, kobaltowym niebem. To naprawdę trudny temat! Ale chcę z nim wygrać za wszelką cenę. To jest niesamowite, te żółte domy w świetle słońca i w niezrównanej świeżości błękitu. A ziemia też jest żółta. Wyślę ci kolejny, lepszy rysunek, niż ten croquis z pamięci; dom po lewej jest różowy, z zielonymi okiennicami. W domu stojącym w cieniu drzewa jest restauracja, gdzie codziennie chodzę jeść kolację. W głębi ulicy, po lewej, pomiędzy dwoma mostami kolejowymi, mieszka mój przyjaciel, listonosz. Nocnej kawiarni nie ma na tym obrazie; jest ona na lewo od restauracji[7].

Przypisy

  1. Vincent van Gogh gallery: The Paintings Vincent’s House in Arles (The Yellow House) (ang.). [dostęp 2011-03-18].
  2. Vincent van Gogh gallery: The Paintings Vincent’s House in Arles (The Yellow House) (ang.). [dostęp 2011-03-18].
  3. Brian Petrie: Van Gogh. s. 70.
  4. Zachowało się dokumentalne zdjęcie (Muzeum Vincenta van Gogha, Archiwum M. E. Tralbauta), oznaczone jako „Photo E. Barral” i opatrzone adnotacją autora: „La Maison de Van Gogh après le Bombardement du 25 Juin 1944” (pol. „Dom van Gogha po zbombardowaniu 25 czerwca 1944”); zdjęcie widnieje jako reprodukcja w: Wilkie, In Search of Van Gogh, s. 92.
  5. D.M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 229.
  6. Van Gogh Museum, Amsterdam: To Willemien van Gogh. Arles, Sunday, 9 and about Friday, 14 September 1888. (ang.). [dostęp 2011-03-18]. Cytat: My house here is painted outside in the yellow of fresh butter, with garish green shutters, and it’s in the full sun on the square, where there’s a green garden of plane trees, oleanders, acacias. And inside, it’s all whitewashed, and the floor’s of red bricks. And the intense blue sky above. Inside, I can live and breathe, and think and paint.
  7. Van Gogh Museum, Amsterdam: To Theo van Gogh. Arles, on or about Saturday, 29 September 1888. (ang.). [dostęp 2011-03-18]. Cytat: Likewise croquis of a square no. 30 canvas showing the house and its surroundings under a sulphur sun, under a pure cobalt sky. That’s a really difficult subject! But I want to conquer it for that very reason. Because it’s tremendous, these yellow houses in the sunlight and then the incomparable freshness of the blue. All the ground’s yellow, too. I’ll send you another, better drawing of it than this croquis from memory; the house to the left is pink, with green shutters; the one that’s shaded by a tree, that’s the restaurant where I go to eat supper every day. My friend the postman lives at the bottom of the street on the left, between the two railway bridges. The night café that I painted isn’t in the painting; it’s to the left of the restaurant.

Bibliografia

  • Brian Petrie: Van Gogh. Oxford: Phaidon Press Ltd., 1985. ISBN 0-7148-1631-0. (ang.)
  • D.M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie