Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach
Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach – prowadzone przez dominikanów organizacje oraz ruchy antykultowe, zajmujące się działalnością informacyjną oraz pomocową dla osób podobno poszkodowanych (w opinii tych ośrodków) uczestnictwem w nowych ruchach religijnych.
Cele oraz działalność
Deklarowanym celem tych ośrodków jest informowanie o nowych ruchach religijnych i „sektach”, z wyłączeniem udzielania pomocy materialnej domniemanym ofiarom. W latach 2000. witryny Ośrodków wymieniały kilkadziesiąt nowych ruchów religijnych oraz związków wyznaniowych, często prezentując jedynie punkt widzenia katolicyzmu.
Krytyka i kontrowersje
Przedstawiciele nowych ruchów religijnych oraz obrońcy wolności religijnej oskarżają czasem dominikanów o pobudzanie uprzedzeń religijnych wobec przedstawicieli innych wyznań legalnie działających w Polsce. Określenia takie jak sekta lub psychomanipulacja mają być ich zdaniem jedynie sposobem walki z konkurencją dla wiary katolickiej. Nie negując istnienia sekt czy też ruchów rzeczywiście szkodliwych, podnoszą oni, iż samo umieszczenie informacji o legalnie działającym związku wyznaniowym w kontekście „sekty” i „psychomanipulacji” ma negatywny wpływ na ich wizerunek i postrzeganie społeczne, niezależnie od prezentowanej na ich temat treści.
Część z takich ruchów nie spełnia definicji sekty destrukcyjnej, ponadto są wśród nich także związki wyznaniowe legalnie działające na terenie Polski. Do „niszczących duchowych zagrożeń” zaliczano czasami aikido, wróżbiarstwo czy reiki[1].
Ośrodki są także krytykowane przez niezależnych religioznawców. W opinii doktora Zbigniewa Paska z Pracowni Dokumentacji Wyznań Religijnych w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodki z definicji są niezdolne do obiektywizmu:
w kwestiach dotyczących tak delikatnej materii, jaką jest religia, nie powinni wyrokować i pouczać potencjalni konkurenci[2].
Krytyka ośrodków pochodzi też ze strony przedstawicieli wyznań powiązanych z hinduizmem i buddyzmem, którzy uważają iż materiały publikowane na stronie Ośrodków zawierają pomówienia i nieprawdę na ich temat oraz prowokują ataki na tle religijnym[3].
W 2021 roku sam DOIoNRR został nazwany sektą w prasie polskiej[4][5] i zagranicznej[6][7] po ujawnieniu skandalu seksualno-ideowego w jego wrocławskim ośrodku i poza nim, wywołanego przez zakonnika zwalczającego wtedy takie „sekty”[8].
Sam ośrodek dopuszczał taką możliwość na swojej witrynie[9]:
[...] grupa działająca w Kościele Katolickim może stać się sektą [...] W pracy naszych ośrodków spotykaliśmy przypadki w których brak reakcji na nadużycia i manipulację występujące w grupie, doprowadzał do stopniowego przekształcenia się zdrowej wspólnoty w grupę destrukcyjną (sektę).
Przypisy
- ↑ Pomoc dla osób poszkodowanych przez sekty, web.archive.org, 7 marca 2000 [dostęp 2021-09-12] [zarchiwizowane z adresu 2000-03-07] .
- ↑ Z wywiadu dla tygodnika „Przekrój”, sierpień 2006.
- ↑ Defending Religious Freedom in Poland. vnn.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)]., VNN Vaishnava News Network – Europe, 6 czerwca 1998 (ang.).
- ↑ Klasztor, sekta i demony, www.tygodnikpowszechny.pl, 22 marca 2021 [dostęp 2021-06-03] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Sekta u wrocławskich dominikanów. „O. Paweł M. przebywa w izolacji w klasztorze”, wroclaw.tvp.pl [dostęp 2021-06-03] (pol.).
- ↑ Dominicans in Poland launch investigation of abusive priest, Crux, 8 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-03] (ang.).
- ↑ dominicans-call-for-reporting-cases-of-abuse-committed-by-religious-pedophilia-and-sexual-abuse-in-the-polish-church, Cytat: there was an “intense mechanism resembling the functioning of a religious sect”... .
- ↑ Dominikanin znowu zgwałcił. Sąd nie zgodził się na areszt, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2021-06-03] .
- ↑ Sekty / Dominikanie, archive.is, 14 września 2016 [dostęp 2021-09-12] .