Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego
Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego (doradca ADR; DGSA) – osoba zajmująca się i czuwająca nad prawidłowym przewozem drogowym towarów niebezpiecznych. Podmiot wykonujący taki przewóz jest zobligowany do zatrudnienia doradcy na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 o przewozie towarów niebezpiecznych[1] oraz umowy ADR (w Polsce obowiązuje ADR wprowadzony dnia 1 stycznia 2011[2]).
Doradcą może zostać osoba:
- posiadająca wykształcenie wyższe,
- niekarana za przestępstwo popełnione umyślnie,
- ukończyła kurs doradczy,
- złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy przed komisją egzaminacyjną działającą przy Dyrektorze Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) (do końca 2011 egzamin prowadził Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego).
Kurs doradcy DGSA
Kursy przygotowujący jest obowiązkowym szkoleniem dla kandydatów na doradców i musi zostać przeprowadzony przez zarejestrowany podmiot prowadzący kursy. Wykaz takich podmiotów prowadzących kursy dla kandydatów na doradców w poszczególnych województwach jest prowadzony przez Transportowy Dozór Techniczny[3].
Zakres kursu doradcy DGSA
Kurs doradcy ADR trwa 44 godziny lekcyjne i swoim zakresem obejmuje trzy części[4]:
- moduł podstawowy – uwzględniający podstawową wiedzę o przewozie towarów niebezpiecznych wszystkich klas, przepisów prawnych, zasad pakowania, załadunku i rozładunku, zasad znakowania, czy też dokumentacji,
- moduł specjalistyczny skupiający uwagę na przewozie drogowym substancji i materiałów niebezpiecznych,
- konsultacje.
Egzamin państwowy
Egzamin na doradcę ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych składa się z trzech części[5]:
- Cześć teoretyczna ogólna – 80 minut.
- Część teoretyczna specjalistyczna – 60 minut.
- Część praktyczna specjalistyczna – 60 minut.
Warunkiem do złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego jest uzyskanie 80% poprawnych odpowiedzi z każdej części teoretycznej oraz poprawne rozwiązanie opisowego zadania praktycznego.
Obowiązki doradcy
Zakres obowiązków doradcy obejmuje m. in[6]:
- Gromadzenie informacji o przedsiębiorstwie i materiałach niebezpiecznych,
- Sprawdzanie czy dane materiały są towarami dużego ryzyka,
- Sprawdzanie dokumentów przewozowych,
- Zwiększanie świadomości pracowników poprzez szkolenia,
- Dokumentowanie inspekcji,
- Stworzenie raportu powypadkowego.
Doradca ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych ma za zadanie śledzić zgodności przedsiębiorstwa z obowiązującymi wymaganiami Umowy ADR dotyczącymi procesów transportowych towarów niebezpiecznych. Powinien ponadto doradzać przedsiębiorstwu w decyzjach dotyczących działalności przedsiębiorstwa w celu ułatwienia prowadzenia działalności transportowej w sposób bezpieczny i w zgodzie z odpowiednimi wymaganiami. Ponadto Doradca ADR jest uprawniony do prowadzenia szkoleń dla kierowców[7] przewożących materiały niebezpieczne lub dla innych osób związanych z operacjami transportowymi. Ostatnim najważniejszym obowiązkiem przypisanym doradcy jest przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa w zakresie przewozu sklasyfikowanych towarów niebezpiecznych dla przedsiębiorstwa lub dla władz lokalnych. Sprawozdania za rok poprzedni powinny być wysyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego do 28 lutego bieżącego roku i przechowywane przez kolejnych 5 lat.
Przypisy
- ↑ Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2147).
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 110, poz. 641).
- ↑ Transportowy Dozór Techniczny. [dostęp 2020-12-22].
- ↑ Kurs na doradcę ADR/DGSA. [dostęp 2020-12-22].
- ↑ Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 718).
- ↑ Martyna Chacińska-Parys: Obowiązki doradcy do spraw przewozów materiałów niebezpiecznych - ABC SZKOLENIA. 2017-09-06.
- ↑ Kursy prowadzone przez doradcę ADR/DGSA. [dostęp 2020-12-22].