Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego

Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego (doradca ADR; DGSA) – osoba zajmująca się i czuwająca nad prawidłowym przewozem drogowym towarów niebezpiecznych. Podmiot wykonujący taki przewóz jest zobligowany do zatrudnienia doradcy na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 o przewozie towarów niebezpiecznych[1] oraz umowy ADR (w Polsce obowiązuje ADR wprowadzony dnia 1 stycznia 2011[2]).

Doradcą może zostać osoba:

Kurs doradcy DGSA

Kursy przygotowujący jest obowiązkowym szkoleniem dla kandydatów na doradców i musi zostać przeprowadzony przez zarejestrowany podmiot prowadzący kursy. Wykaz takich podmiotów prowadzących kursy dla kandydatów na doradców w poszczególnych województwach jest prowadzony przez Transportowy Dozór Techniczny[3].

Zakres kursu doradcy DGSA

Kurs doradcy ADR trwa 44 godziny lekcyjne i swoim zakresem obejmuje trzy części[4]:

  • moduł podstawowy – uwzględniający podstawową wiedzę o przewozie towarów niebezpiecznych wszystkich klas, przepisów prawnych, zasad pakowania, załadunku i rozładunku, zasad znakowania, czy też dokumentacji,
  • moduł specjalistyczny skupiający uwagę na przewozie drogowym substancji i materiałów niebezpiecznych,
  • konsultacje.

Egzamin państwowy

Egzamin na doradcę ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych składa się z trzech części[5]:

  • Cześć teoretyczna ogólna – 80 minut.
  • Część teoretyczna specjalistyczna – 60 minut.
  • Część praktyczna specjalistyczna – 60 minut.

Warunkiem do złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego jest uzyskanie 80% poprawnych odpowiedzi z każdej części teoretycznej oraz poprawne rozwiązanie opisowego zadania praktycznego.

Obowiązki doradcy

Zakres obowiązków doradcy obejmuje m. in[6]:

  • Gromadzenie informacji o przedsiębiorstwie i materiałach niebezpiecznych,
  • Sprawdzanie czy dane materiały są towarami dużego ryzyka,
  • Sprawdzanie dokumentów przewozowych,
  • Zwiększanie świadomości pracowników poprzez szkolenia,
  • Dokumentowanie inspekcji,
  • Stworzenie raportu powypadkowego.

Doradca ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych ma za zadanie śledzić zgodności przedsiębiorstwa z obowiązującymi wymaganiami Umowy ADR dotyczącymi procesów transportowych towarów niebezpiecznych. Powinien ponadto doradzać przedsiębiorstwu w decyzjach dotyczących działalności przedsiębiorstwa w celu ułatwienia prowadzenia działalności transportowej w sposób bezpieczny i w zgodzie z odpowiednimi wymaganiami. Ponadto Doradca ADR jest uprawniony do prowadzenia szkoleń dla kierowców[7] przewożących materiały niebezpieczne lub dla innych osób związanych z operacjami transportowymi. Ostatnim najważniejszym obowiązkiem przypisanym doradcy jest przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa w zakresie przewozu sklasyfikowanych towarów niebezpiecznych dla przedsiębiorstwa lub dla władz lokalnych. Sprawozdania za rok poprzedni powinny być wysyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego do 28 lutego bieżącego roku i przechowywane przez kolejnych 5 lat.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2147).
  2. Oświadczenie Rządowe z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 110, poz. 641).
  3. Transportowy Dozór Techniczny. [dostęp 2020-12-22].
  4. Kurs na doradcę ADR/DGSA. [dostęp 2020-12-22].
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 718).
  6. Martyna Chacińska-Parys: Obowiązki doradcy do spraw przewozów materiałów niebezpiecznych - ABC SZKOLENIA. 2017-09-06.
  7. Kursy prowadzone przez doradcę ADR/DGSA. [dostęp 2020-12-22].