Dorota Żołądź-Strzelczyk

Dorota Żołądź-Strzelczyk
Państwo działania Polska
Data urodzenia1955
profesor nauk humanistycznych
Specjalność: historia
Habilitacja1996 – pedagogika - historia wychowania
UAM
Profesura2003
profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dorota Żołądź-Strzelczyk (ur. 1955[1]) – polska historyk, pedagog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalności naukowe: epoka staropolska, historia wychowania XVI–XVIII w.

Życiorys

Jest absolwentką historii i archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2]. W 1996 na podstawie dorobku naukowego oraz pracy pt. „Peregrinatio academica”. Studia młodzieży polskiej z Korony i Litwy na akademiach i uniwersytetach niemieckich w XVI i pierwszej połowie XVII wieku uzyskała na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika w specjalności historia oświaty i szkolnictwa. W 2003 prezydent RP nadał jej tytuł profesora nauk humanistycznych[3].

Została profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Wydziale Studiów Edukacyjnych w Zakładzie Historii Wychowania, którego jest kierownikiem od 2021[4]. Była wykładowcą Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katedrze Nauk o Zdrowiu oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie na Wydziale Nauk Społecznych[3].

Autorka ponad 200 tekstów, w tym książek:

  1. Ideały edukacyjne doby staropolskiej. Stanowe modele i potrzeby edukacyjne XVI i XVII wieku, Warszawa-Poznań, PWN 1990.
  2. Peregrinatio academica. Studia młodzieży polskiej z Korony i Litwy na akademiach i uniwersytetach niemieckich w XVI i 1 poł. XVII wieku, Poznań 1996, Wyd. UAM.
  3. Dziecko w dawnej Polsce, Poznań, Wydawnictwo Poznańskie 2002, wyd. II Poznań 2006
  4. Szkoły w Wielkopolsce – od średniowiecznych początków do reform Komisji Edukacji Narodowej, Poznań 2010
  5. „Pod każdym względem szlachetne ci daję wychowanie”. Studia z dziejów wychowania szlachty w epoce staropolskiej, Wrocław 2017
  6. „O przedsięwzięciu peregrynacyjej” – edukacyjne wojaże szlachty z Rzeczypospolitej w świetle instrukcji podróżnych, Wilanów 2020 oraz współautorskich m.in.
  7. Komisja Edukacji Narodowej 1773-1794. Szkoły w Wydziale Wielkopolskim, Warszawa 2018 (współautorstwo M. Nowicki, K. Ratajczak, J. Gulczyńska)
  8. Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich do początku XX wieku (współautorstwo I. Gomułka, M. Nawrot-Borowska, K. Kabacińska-Łuczak), Wrocław 2016
  9. Codzienność dziecięca opisana słowem i obrazem. Życie dziecka na ziemiach polskich od XVI do XVIII wieku (współautorstwo K. Kabacińska-Łuczak), Warszawa 2011

Kierowała kilkoma grantami KBN, NCN, NPRH.

Przypisy

  1. Dziecko w dawnej Polsce - Katalog Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. integro.ciniba.edu.pl. [dostęp 2020-04-08].
  2. Dziecko w dawnej Polsce (pol.). tezeusz.pl. [dostęp 2020-04-08].
  3. a b Prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2010-04-08].
  4. w, Wydział Studiów Edukacyjnych - Zakłady / pracownie / laboratoria (dyżury), wse.amu.edu.pl [dostęp 2021-10-10].

Media użyte na tej stronie