Dorota Jarema

Dorota Jarema
Ilustracja
Dorota Jarema po koncercie w Jeleniej Górze w ramach Silesia Sonans (2006)
Data i miejsce urodzenia

20 września 1972
Warszawa

Instrumenty

skrzypce

Zawód

muzyk, wokalistka

Strona internetowa
Zdjęcie wykonane podczas koncertu Świętokrzyska Golgota. Na pierwszym planie soliści, od lewej Joanna Słowińska, Dorota Jarema, Piotr Rubik (tyłem, dyrygent), Janusz Radek, Maciej Miecznikowski.

Dorota Jarema, z domu Marczyk (ur. 20 września 1972 w Warszawie) – polska wokalistka i skrzypaczka.

Życiorys

Matka – kompozytorka, dziennikarka Polskiej Telewizji Publicznej, twórca licznych programów dla dzieci, min: "Pan Tenorek", "Babcia Róża i Gryzelka". Ojciec – altowiolista, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, koncertmistrz Filharmonii Narodowej.

Od 3. roku życia bierze udział w nagraniach piosenek dziecięcych w audycjach Polskiego Radia. Od 7. roku życia kształciła się muzycznie (klasa skrzypiec) w podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego, a następnie w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W wieku 9-13 lat śpiewała w dziecięcej grupie wokalnej "Radiowe Nutki" przy Polskim Radiu. Będąc w liceum prowadziła magazyn muzyczny "HIT" w IV Programie Polskiego Radia. Po maturze, przez 2 lata uczęszczała do prywatnego Studium Sztuki Estradowej w Warszawie, następnie rozpoczęła współpracę z Radiem "Zet" nagrywając reklamy. Od 1991 r. współpracowała z ITI, Postmeridian i innymi agencjami reklamowymi oraz Studiem Start International. W roku 1993 wystąpiła w debiutach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później rozpoczęła współpracę z popularnym telewizyjnym kabaretem Olgi Lipińskiej.

W roku 1997 wydała pierwszą solową płytę "Sekret". Sukces osiąga w nagrywaniu wokali do polskich wersji disneyowskich bajek – 'Herkules", "Król Lew". Występowała m.in. w jazzowym zespole Walk Away, z Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim, Big Bandem Zygmunta Kukli. Można ją też oglądać w programach telewizyjnych – benefisie Ireny Kwiatkowskiej, Ryszarda Poznakowskiego, w kabarecie Jerzego Kryszaka, "M-KWADRAT" W. Manna i K. Marteny i bajkach muzycznych dla dzieci. Obecnie w recitalu Ireny Kwiatkowskiej śpiewa piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Od kwietnia 2004 roku była solistką w oratoriach Świętokrzyska Golgota, Tu Es Petrus i Psałterz Wrześniowy Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Jej głos słychać również w utworze "Do Moniki L." zespołu Lady Pank Od 2005 r. studiuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na wydziale Psychologii Społecznej. We wrześniu 2006 roku wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża – Jarema. Od kwietnia 2007 roku jest mamą małej Soni i to jej zadedykowała swoją solową płytę. W 2008 r. wydała drugą solową płytę pt. "SONI".

Dyskografia

  • 1997 – Sekret
  • 2008 – SONI

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dorota Marczyk 01.jpg
Autor: Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dorota Marczyk-Jarema after performing her part in oratorio Tu es petrus. Photo taken in Jelenia Góra.
Golgota Swietokrzyska Jelenia Gora 02.jpg
Zdjęcie wykonane podczas koncertu pl:Świętokrzyska Golgota, który odbył się 24 września 2005 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego Zdjęcie zostało udostępnione przez autora na zasadach PD.