Dorymedont (Cecan)

Dorymedont
Nicolae Cecan
Biskup jediniecki i briczański
Kraj działania

Mołdawia

Data i miejsce urodzenia

4 marca 1961
Petrunea

Data i miejsce śmierci

31 grudnia 2006
Wiedeń

Biskup jediniecki i briczański
Okres sprawowania

1998–2006

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia jediniecka i briczańska

Śluby zakonne

7 grudnia 1986

Diakonat

6 stycznia 1987

Prezbiterat

1987

Chirotonia biskupia

8 listopada 1998

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

8 listopada 1998

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Objawienia Pańskiego

Konsekrator

Aleksy II

Współkonsekratorzy

Juwenaliusz (Pojarkow), Włodzimierz (Kantarian), Sergiusz (Fomin), Arseniusz (Jepifanow), Eugeniusz (Rieszetnikow), Aleksy (Frołow), Justynian (Owczinnikow), Cyryl (Nakonieczny)

Dorymedont, imię świeckie Nicolae Cecan (ur. 4 marca 1961 w Petrunea, zm. 31 grudnia 2006 w Wiedniu) – mołdawski biskup prawosławny.

Życiorys

W 1983 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Moskwie. Podczas nauki, w 1986, wstąpił jako posłusznik do Ławry Troicko-Siergijewskiej. 7 grudnia tego samego roku złożył wieczyste śluby mnisze przed jej namiestnikiem, archimandrytą Aleksym. 6 stycznia 1987 arcybiskup włodzimierski i suzdalski Serapion wyświęcił go na hierodiakona. W 1987, po ukończeniu nauki w seminarium, przyjął święcenia kapłańskie z rąk tego samego hierarchy, w soborze św. Teodora Tyrona w Kiszyniowie[1].

25 września 1990 został wyznaczony na pierwszego po wieloletniej przerwie przełożonego monasteru Nowy Neamț. W tym samym roku otrzymał godność igumena. Dzięki jego staraniom monaster Nowy Neamț został gruntownie odremontowany i rozbudowy, utworzono także przy nim szkołę duchowną, która od 1991 działała jako seminarium duchowne. Założył również dwa skity filialne: świętych Dorymedonta i Wincentego oraz św. Jerzego[1]. W 1991 w trybie zaocznym ukończył wyższe studia teologiczne na Moskiewskiej Akademii Duchownej, uzyskując w 1993 stopień kandydata nauk teologicznych na podstawie dysertacji poświęconej życiu monastycznemu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w XIII–XIV w. W tym samym roku otrzymał godność archimandryty. W 1995 powierzono mu obowiązki prorektora seminarium duchownego w Kiszyniowie, zaś od 1998 kierował departamentem ds. oświaty i katechizacji przy eparchii kiszyniowskiej[1].

8 listopada 1998 w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie został wyświęcony na pierwszego ordynariusza nowo utworzonej eparchii jedinieckiej i briczańskiej. Jako jej ordynariusz utworzył lub reaktywował kilka klasztorów oraz liceum teologiczne dla dziewcząt w Jedyńcach[1].

Zginął w wypadku samochodowym; zmarł w szpitalu w Wiedniu i został pochowany w cerkwi Opieki Matki Bożej na terenie monasteru Nowy Neamț. Jego pogrzeb poprowadził metropolita kiszyniowski i całej Mołdawii Włodzimierz[1].

Przypisy