Dougong

Dougong w świątyni buddyjskiej w Datong, XI wiek

Dougong (chiń. 斗拱; pinyin dǒugǒng) – tradycyjny element architektury chińskiej, japońskiej i koreańskiej, stosowany powszechnie w konstrukcji obiektów publicznych i sakralnych. Jego stosowanie w budynkach o mniejszym znaczeniu i domach mieszkalnych było niedozwolone.

Dougong jest zespołem podpór, najczęściej drewnianych, które spoczywają na kolumnach, przenosząc na nie równomiernie obciążenie konstrukcji dachowej budynku. Pełni rolę elementu amortyzującego między belką a podporą, stanowiąc odpowiednik zachodniego kapitelu lub wspornika. Dougong pełnił także funkcje dekoracyjne – im większy i ważniejszy budynek, tym dougong był bardziej skomplikowany i ozdobny.

Ozdobny dougong w świątyni Sagami, Japonia

Umożliwia on tworzenie skrajnego wysunięcia dachu poza podpory ścian, charakterystycznego dla dalekowschodniej architektury.

Jego pojawienie się w Chinach datuje się na Okres Wiosen i Jesieni (770-480 p.n.e.). Pierwotnie miał funkcje czysto użytkowe, jednak w późniejszych wiekach najważniejsza stała się funkcja ozdobna.

Do końca rządów dynastii Song dougong miały monumentalną formę. Po tym okresie stały się bardziej smukłe, zwiększono też liczbę kolumn i samych dougong, co nadało budowlom lekkości.

Charakterystyczny wygląd dachu w architekturze Dalekiego Wschodu, dzięki zastosowaniu dougong

Bibliografia

  • Edward Kajdański: Architektura Chin. Warszawa: Arkady, 1986. ISBN 83-213-3234-X.
  • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.


Media użyte na tej stronie

Bhagavan Hall dougong.jpg
Autor: Gisling, Licencja: CC BY 3.0
Liao dynasty Bhagavan Hall dougong
Sagami Temple 2600px.jpg
Autor: 663highland (Edited by Laitche), Licencja: CC BY 2.5
Pillars of Sagami Temple at Hyōgo Prefecture in Japan.
GebauseAmEingangdes KiyomizuTempels inKyoto.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Cottbus~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Gebäude am Eingang des Kiyomizu Tempels in Kyoto (Japan)