Down in Your Hole Tour

Down in Your Hole Tour
Ilustracja
Trasa koncertowa zespołu Alice in Chains
Promowane albumy

Dirt

Lokalizacje

Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa, Azja, Australia

Data rozpoczęcia

15 września 1992

Data zakończenia

4 listopada 1993

Liczba koncertów

166 (24 odwołane)

Support

zobacz listę

Trasy koncertowe zespołu Alice in Chains
Facelift Tour
(1990–1992)
Down in Your Hole Tour
(1992–1993)
1996 North America Tour
(1996)

Down in Your Hole Tourtrasa koncertowa amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, promująca opublikowany we wrześniu 1992 drugi album studyjny Dirt. Łącznie liczyła 166 koncertów, natomiast 24 występy zostały odwołane. W ramach Down in Your Hole Tour, zespół po raz pierwszy w swej historii odwiedził wiele europejskich miast, a także Amerykę Południową, Azję i Australię.

Koncerty jakie odbyły się 2 marca w Glasgow oraz 24 października 1993 w Nagoi, zostały zarejestrowane, a ich fragmenty wykorzystane na koncertowo-kompilacyjnym albumie Live z grudnia 2000[1]. Jest to również ostatnie tak duże tournée, w którym udział brał wokalista Layne Staley.

Występy przedpremierowe

25 lipca zespół wystąpił w Hollywood Palladium, w ramach charytatywnego mini koncertu z okazji Medicine Show. Muzycy zaprezentowali się obok takich wykonawców jak Ann Wilson i Circus of Power. Wykonali kompozycję „Brother”, pochodzącą z minialbumu Sap[2].

Shitty Cities Tour

Zespół wystąpił w Park Plaza Hotel na uroczystości promującej film Samotnicy Camerona Crowe’a

Następnie grupa zagrała wzdłuż wybrzeża północno-zachodniego krótką, przedpremierową mini trasę Shitty Cities Tour, przy wsparciu formacji Gruntruck[3][4]. Perkusista Norman Scott przyznał, że atmosfera podczas wspólnych koncertów była sympatyczna[3]. 10 września członkowie zespołu wystąpili obok Pearl Jam w Park Plaza Hotel w Los Angeles, podczas uroczystości promującej film obyczajowy Samotnicy w reżyserii Camerona Crowe’a[5], wykonując „Junkhead” i „Would?[6].

DataMiastoKrajObiektSupport
Ameryka Północna[7]
25 lipca 1992[a]HollywoodStany ZjednoczoneHollywood PalladiumN/A
23 sierpnia 1992YakimaYakima Convention CenterGruntruck
27 sierpnia 1992OlympiaThe Evergreen State College
30 sierpnia 1992SpokaneBing Crosby Theater
2 września 1992BozemanGallatin County Fairgrounds
4 września 1992PocatelloSub BallroomN/A
10 września 1992[b]Los AngelesPark Plaza Hotel

Opis trasy

„Byliśmy bardzo podekscytowani tą trasą. Trafiliśmy dobrze z Alice in Chains; eksplodowali na scenie muzycznej, każda stacja radiowa pompowała ich melodie. Wydali Dirt, który był na szczycie list. Wszyscy imprezowaliśmy w tamtych czasach.”

Tournée rozpoczęło się 15 września koncertem w Barton Coliseum[7]. Zespół występował w charakterze gościa specjalnego w ramach No More Tours, solowej trasy Ozzy’ego Osbourne’a, promującego album studyjny No More Tears z 1991[9]. Przed koncertem w Oklahoma City 25 września, Staley złamał nogę podczas jazdy quadem, i na scenie występował o kulach oraz na wózku inwalidzkim[10][11]. Mike Starr przyznał iż bardzo podoba mu się efekt na wózku. „To sprawia, że Layne wygląda jeszcze bardziej… złowieszczo”[11][12]. Sean Kinney komentując fakt złamania nogi przez wokalistę stwierdził: „Wiele zespołów pewnie by się wycofało, ale nam zależało na kontynuowaniu trasy”[11]. Referencje dotyczące narkotyków i heroiny miały bezpośredni wpływ na koncerty zespołu. W trakcie występu w Coca-Cola Starplex Amphitheatre 5 października, Staley podczas wykonywania „God Smack”, wielokrotnie „dźgał” rękę mikrofonem, symulując w ten sposób zażywanie narkotyków przy użyciu igły[11][12]. Z uwagi na coraz większy stopień uzależnienia od heroiny Mike’a Starra, Cantrell i Kinney, w trakcie trasy z Osbourne’em, spotkali się z Mikiem Inezem, pełniącym ówcześnie funkcję basisty w solowym zespole wokalisty Black Sabbath, przekładając mu propozycję współpracy[13]. 16 października do trasy dołączyła Sepultura[8]. Gdy koncerty dotarły do Nowego Orleanu, Staley i Starr pojawili się w programie Headbangers Ball nadawanym w stacji MTV[12]. Wspólne tournée z Osbourne’em zakończyło się 11 listopada[7]. Dwa dni później grupa rozpoczęła własne występy koncertem w Fort Lauderdale, przy wsparciu Gruntruck i Screaming Trees[14]. W trakcie ich trwania, wokalista formacji Mark Lanegan, wskutek wspólnego zażywania heroiny ze Staleyem, doznał zatrucia krwi, i trafił do jednego z kanadyjskich szpitali[15]. Zespół Gruntruck pierwotnie miał występować wspólnie z Alice in Chains także podczas koncertów na terenie Europy w 1993, lecz z uwagi na pogarszające się stosunki pomiędzy Staleyem a wokalistą Benem McMillanem, zrezygnował i dołączył do trasy z Panterą[15]. 31 grudnia muzycy wystąpili w programie MTV New Year’s w Roseland Ballroom[15].

Odejście Starra

Inez dołączył w styczniu 1993

Na początku 1993 stopień uzależnienia Staleya od heroiny nasilił się[16]. 15 stycznia zespół wystąpił na Estádio do Morumbi w São Paulo[17], podczas Hollywood Rock, jednego z największych festiwali muzycznych, grając dla ponad 100 tys. publiczności[18]. Kontynuując swój udział, tydzień później zagrał obok Red Hot Chili Peppers na placu Praça da Apoteose w Rio de Janeiro[19]. W trakcie wykonywania „Would?”, Starr na skutek zażycia przed występem zbyt dużej dawki heroiny, miał problemy z koordynacją ruchową[19]. Po zakończeniu koncertu, wraz z Kurtem Cobainem i Staleyem kontynuował zażywanie narkotyku, o mało nie doprowadzając do przedawkowania, tracąc przytomność na kilka minut. Natychmiastową reakcją wykazał się Staley, który widząc poważne zagrożenie życia, cucił kolegę zimnym prysznicem w pokoju hotelowym[20]. Kinney: „To była kolejna gorzka chwila dla nas, ponieważ nasz basista musiał odejść – to był ostatni występ kiedy graliśmy razem i jednocześnie jeden z największych jakie kiedykolwiek zagraliśmy, prawdopodobnie dla 100 tys. ludzi”[18]. Po tym incydencie doszło do zmiany personalnej[c]. W miejsce Starra został przyjęty Mike Inez[22]. „Sean zadzwonił do mnie z Brazylii i spytał: «co robisz?» Chcieli zrobić ruch w kierunku nowego basisty. Poszedłem więc do Ozzy’ego i spytałem: «To jest świetne? Nienawidzę zostawiać cię w potrzebie». «To jasne jak słońce» – odpowiedział. «Jeśli tego nie zrobisz, będziemy musieli udać się do szpitala. To zajmie im tydzień, nim wyciągną moje stopy z twojej dupy!»”[23][24]. Pojawiło się wiele hipotez dotyczących zwolnienia Starra z zespołu. Jedna z nich mówiła, że muzyk odszedł na własne życzenie, inna, że został wyrzucony z powodu konfliktu z Cantrellem[25]. Wiosną muzycy wydali oświadczenie dla członków fanklubu, w którym poinformowali, że basista zdecydował się sam odejść z uwagi na zbyt intensywny program koncertowy[25].

Staley w trakcie trasy zmagał się z uzależnieniem

Przed rozpoczęciem europejskiego tournée, grupa wraz z Inezem odbywała przez dwa dni próby w Finchley, jednej z dzielnic Londynu[24][26]. Następnie muzycy rozpoczęli dwumiesięczną trasę po kontynencie europejskim, przy wsparciu Screaming Trees[26]. 8 lutego, w trakcie występu w klubie Cirkus w Sztokholmie, Staley zaprosił na scenę jednego z uczestników koncertu, który wykonywał nazistowskie gesty, po czym dwukrotnie uderzył go w twarz, co spotkało się z aprobatą ze strony zgromadzonej publiczności[26]. Po zakończeniu występu, wokalista, w towarzystwie swojego ochroniarza Johna Sampsona, udał się na prom do Finlandii, w obawie, że miejscowa policja może podjąć działania związane z „atakiem na fana”[26]. Po przeszukaniu hotelu funkcjonariusze udali się na prom, gdzie Staley został aresztowany[26]. Brat poszkodowanego uczestnika koncertu zeznał, że organizował on na występie zbiórkę skinheadów, w której Staley skutecznie przeszkodził. Randy Biro, ówczesny członek obsługi technicznej przyznał: „Policja pogratulowała nam i pozwoliła odejść”[27]. W kwietniu zespół zagrał krótką trasę po Stanach przy wsparciu Circus of Power i Masters of Reality[27].

Na przełomie maja i czerwca kwartet miał wystąpić wraz z Megadeth w roli supportu przed Metalliką w ramach europejskiej części Nowhere Else to Roam, jednak na dziesięć dni przed rozpoczęciem tournée, grupa odwołała swój występ. Basista Jason Newsted, w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu „Riff Raff” stwierdził: „Tak, to było gówniane. Rozczarowanie – jest idealnym słowem. Byliśmy z Alice in Chains teraz i szukaliśmy w nich jakiejś inspiracji na ten ostatni kawałek trasy. Naprawdę. Oglądaliśmy ich występy codziennie, więc mogliśmy zrobić własne show”[28].

Jerry Cantrell, 27 listopada 1992

18 czerwca grupa zainaugurowała swój udział w trasie festiwalu muzyki alternatywnej Lollapalooza[29], grając na głównej scenie m.in. obok Babes in Toyland, Primus, Rage Against the Machine i Tool[30]. Według Randy’ego Biro, Staley starał się zachować trzeźwość w trakcie trwania tournée, dostając prywatny bus ze znajdującym się w tylnej części studiem nagraniowym. Towarzyszył mu ochroniarz[29]. Niektóre źródła informowały, że mimo tego, muzyk wciąż borykał się z problemem alkoholowym i narkotykami[31]. W wolnych chwilach, wokalista tworzył różnego rodzaju prace artystyczne. Nick Pollock przyznał, że były one „bardzo mroczne i introspekcyjne”[29]. Podczas koncertów, Cantrell występował gościnnie z członkami zespołu Fishbone, a Staley śpiewał z Front 242 i Tool[32]. Wokalista nawiązał bliską przyjaźń z gitarzystą Rage Against the Machine Tomem Morello i członkiniami Babes in Toyland[32]. Cantrell: „Lollapalooza była prawdopodobnie najfajniejszą trasą, jaką kiedykolwiek zrobiłem i widziałem, ponieważ panowała tak wielka interakcja między zespołami, z wyjątkiem Arrested Development. Wszyscy się bawili – graliśmy ze sobą na jednej scenie. To było świetne”[33]. Inez przyznał, że „to jedna z tych tras, na których zawiązywano przyjaźnie na całe życie”[33].

Po zarejestrowaniu materiału na minialbum Jar of Flies, zespół powrócił na trasę, koncertując w Stanach Zjednoczonych, Europie i pierwszy raz w Azji i Australii[33]. Podczas pobytu w Roppongi w dystrykcie Tokio, Staley, wraz ze swoim ochroniarzem Johnem Sampsonem i członkiem ekipy technicznej Toddem Shussem, zauważył nieopodal hotelu wózek jezdniowy z kluczykami w stacyjce. Jeżdżąc nim po chodniku, muzyk nieopacznie wyrwał oznaczenie ze ściany budynku. Na miejsce zdarzenia przybyła policja[33]. Po dotarciu do Australii, zespół miał zaplanowane koncerty w miastach oddalonych od siebie o duże odległości, co stanowiło duże wyzwanie logistyczne[33]. Po trzech lub czterech koncertach, Staley zaczął odczuwać zmęczenie, które miało bezpośredni wpływ na jego głos[33]. Kierownik trasy Kevan Wilkins nalegał, by zespół nie przerywał występów[33]. Podczas ostatniego koncertu w Sydney, miały miejsce dwa incydenty. Sean Kinney, zmęczony intensywnością trasy, w trakcie występu zszedł ze sceny, odmawiając dalszej gry. Po kilkunastu minutach, miejsce zajął Jimmy DeGrasso, by koncert mógł zostać dokończony[34]. Drugi z incydentów to moment, w którym Staley został opluty przez jednego z uczestników. DeGrasso: „Siedziałem koło perkusji i ktoś splunął na Layne’a, po czym wskoczył on w tłum. Mieliśmy tylko jednego ochroniarza, więc nie udało nam się go złapać. Pamiętam, że gdy schodziłem ze wzniesienia dla perkusji, w pewnej chwili nie mogłem znaleźć w tym tłumie Layne’a. Staliśmy na skraju sceny wypatrując go, a on nie był aż tak dużym facetem. Pamiętam, że stałem razem z Mikiem Inezem, który powiedział: «no cóż, pewnie gdzieś tam jest». W końcu wrócił i mogliśmy dokończyć występ”[34]. Łącznie trasa składała się ze 166 występów, natomiast 24 zostały odwołane. Było to ostatnie tak duże tournée zespołu ze Staleyem[33].

Setlista

W ramach tournée zespół prezentował większość materiału z debiutanckiego albumu Facelift (wyjątek stanowił brak „Sea of Sorrow”, „I Can’t Remember”, „Sunshine”, „Confusion” oraz „I Know Somethin’ (‘Bout You)”)[35][36]. Kilka kompozycji, które weszły w skład zestawu utworów na wydawnictwie Dirt, swoje premiery miało w ramach Facelift Tour i For Unlawful Carnal Knowledge Tour na początku lat 90. (m.in. „Rooster”, „Dirt” „Sickman”, „Junkhead” oraz „Would?” podczas Clash of the Titans w 1991)[37]. Na koncertach grupa aktywnie promowała niemalże cały materiał z nowego albumu (jedynym wyjątkiem był brak „Down in a Hole”)[38]. Podczas wrześniowych występów na terenie Stanów oraz w Europie, Azji i Australii w 1993, na żywo zadebiutowały utwory pochodzące z minialbumu Jar of Flies – „Rotten Apple” i „Nutshell[39]. Na trasie zostały premierowo wykonane także dwie nowe kompozycje – „A Little Bitter” i „What the Hell Have I”, zarejestrowane w kwietniu 1993, i wykorzystane na ścieżce dźwiękowej do filmu Bohater ostatniej akcji (reż. John McTiernan)[27]. Zespół wykonywał także fragmenty coverów z repertuaru Black Sabbath („Sweet Leaf”), Danzig („Twist of Cain”) i Lynyrd Skynyrd („Sweet Home Alabama”)[39].

Support

W roli supportu na trasie występowali: Blind Melon[7], Sepultura[8] i Ugly Kid Joe (podczas wspólnej trasy z Osbourne’em), Screaming Trees (w Stanach[14] i Europie[26]), Gruntruck[14] (z uwagi na konflikt pomiędzy Staleyem a McMillanem, grupa zrezygnowała z występów w Europie w 1993)[15], Circus of Power, Masters of Reality[27], My Sister’s Machine, Sweet Water[7] i TAD (głównie podczas amerykańskiej części trasy), Clawfinger i The Wildhearts[46] (w Europie) oraz Suicidal Tendencies[47] i The Poor (w Australii)[48].

Odbiór

Krytyczny

Layne Staley, 27 listopada 1992

Peter Cole na łamach brytyjskiego „Kerrang!”, odnosząc się do koncertu Alice in Chains w roli supportu przed Osbourne’em z Oakland–Alameda County Coliseum Arena, wyraził mieszaną opinię: „Pierwszym i najpoważniejszym problemem jest okrutny dźwięk, i choć niekoniecznie jest to wina zespołu, niestety muszą ponieść konsekwencje. Sekcja rytmiczna basisty Mike’a Starra i perkusisty Seana Kinneya brzmi jakby pod wodą – i to błotnistą wodą. To jak duża miseczka gulaszu, w której nie można odróżnić mięsa od warzyw. Gitara Jerry’ego Cantrella jest nieco lepsza, ale wciąż brzmi, jakby materac był oparty o jego wzmacniacz. Jedyną rzeczą, która wygląda bez szwanku, jest głos Layne’a Staleya. W przeważającej części jego śpiew jest silny, czysty i rezonujący. Jest to tym bardziej imponujące, gdy weźmie się pod uwagę, że śpiewa on z nogą w gipsie, dzieląc swój czas sceniczny między wózkiem inwalidzkim a parą kul”[49]. Gail Flug z magazynu „Raw” napisała w relacji koncertu Alice in Chains w Roseland Ballroom z dnia 24 listopada 1992: „Równe połączenie nowych utworów z Dirt z kompozycjami z ich debiutu Facelift, sprawdziło się doskonale, dzięki takim singlom jak «We Die Young» i «Them Bones», umieszczonych na samym początku, pozostawiając miejsce na bardziej progresywne rozwiązania wypełniające set. Fajnym było móc zobaczyć jak wokalista Layne Staley znów stanął na nogi po tym, jak doznał złamania, nawet jeżeli nadal zmuszonym był do ograniczania niektórych ze swoich ruchów scenicznych. Jego głos nie był jednak uspokajający, ponieważ przedstawiał przekonujący występ z pozorną łatwością. Layne często zajmuje miejsce z tyłu, pozwalając gitarzyście, basiście i perkusiście, aby wprawili publikę w szał za pomocą hipnotycznych riffów i zmian tempa”. Autorka podkreśliła „warstwowe harmonie” w „Would?”, „pokręcony szyk melodii” w „Sickman”, całkowitą depresję w „Love, Hate, Love” i „podnoszący na duchu «Put You Down», sugerujący wpływ Led Zeppelin[50]. Mörat z „Kerrang!”, relacjonując występ zespołu w Saint Andrew’s Hall z 2 grudnia 1992 przyznał, że „Alice in Chains brzmi świetnie, a my otrzymujemy znakomitą selekcję z obu ich albumów, choć niestety nie ma «Rain When i Die». Nie ma żadnego bisu, oni po prostu zamykają koncert «We Die Young», pozostawiając nam niedosyt pragnień. Alice in Chains uzależnia!”[51].

Grzegorz Kszczotek z miesięcznika „Tylko Rock”, recenzując koncert zespołu w Berlinie z 6 lutego 1993 napisał: „Co zapamiętałem? Głównie mrok i posępność tej muzyki. I ten głos Layne’a Staleya, przepełniony pesymizmem, nie wspominając o smutku. I jeszcze tę niebywałą ekspresję, energię zespołu wyczarowaną jedynie z instrumentów, a nie jak to zwykle bywa, z bieganiny po scenie, headbangingu i czegoś tam jeszcze”[52]. Katherine Turman, odnosząc się do występu Alice in Chains w Bren Events Center z 12 kwietnia 1993 przyznała: „Piosenkarz Layne Staley użył swojej intensywnej, zamkniętej w sobie osobowości scenicznej, by dodać jeszcze więcej mocy do słuchowych eksploracji alienacji i bólu Alice”. Autorka zaznaczyła, że w utworze „Sickman”, zespół uchwycił „chaotyczne, przejmujące cierpienie, jeszcze mocniej niż na płycie, oraz epicki klimat Led Zeppelin w «Hate to Feel»”[53].

Daty i miejsca koncertów

Layne Staley, 27 listopada 1992
Staley i Cantrell, 27 listopada 1992
Jerry Cantrell, 27 listopada 1992
Layne Staley, 27 listopada 1992
Jerry Cantrell, 27 listopada 1992
Layne Staley, 27 listopada 1992
Staley i Cantrell, 27 listopada 1992
Jerry Cantrell, 27 listopada 1992
DataMiastoKrajObiektSupportWsparcie dla
Ameryka Północna[7]
15 września 1992Little RockStany ZjednoczoneBarton ColiseumUgly Kid JoeOzzy Osbourne[d]
17 września 1992AllentownAllentown Fairgrounds
21 września 1992NashvilleStarwood AmphitheatreN/A
23 września 1992HoustonThe Summit
25 września 1992Oklahoma CityOklahoma State Fairgrounds Grandstand
27 września 1992LampeSwiss Villa AmphitheatreBlind Melon
29 września 1992TulsaTulsa Fairgrounds
1 października 1992San AntonioFreeman Coliseum
2 października 1992
5 października 1992DallasCoca-Cola Starplex Amphitheatre
8 października 1992OaklandOakland–Alameda County Coliseum Arena
15 października 1992HollywoodHollywood PalladiumN/ARamones[e]
16 października 1992DenverMcNichols Sports ArenaSepulturaOzzy Osbourne[d]
18 października 1992AlbuquerqueTingley Coliseum
20 października 1992El PasoSpecial Events Center
22 października 1992Nowy OrleanLakefront Arena
23 października 1992MemphisThe Pyramid Arena
25 października 1992KnoxvilleThompson–Boling Arena
27 października 1992LouisvilleFreedom Hall
29 października 1992Valley CenterKansas Coliseum
30 października 1992Des MoinesCivic Center of Greater Des Moiness
1 listopada 1992NormalRedbird Arena
2 listopada 1992MadisonDane County Expo Center
4 listopada 1992TorontoKanadaSkyDome
5 listopada 1992BuffaloStany ZjednoczoneBuffalo Memorial Auditorium
7 listopada 1992NorfolkNorfolk Scope
8 listopada 1992ClemsonLittlejohn Coliseum
10 listopada 1992PensacolaPensacola Civic Center
11 listopada 1992ShreveportHirsch Memorial Coliseum
Ameryka Północna[7][46]
13 listopada 1992Fort LauderdaleStany ZjednoczoneThe EdgeGruntruck
Screaming Trees
N/A
14 listopada 1992OrlandoThe Edge
16 listopada 1992St. PetersburgJannus Landing
17 listopada 1992AtlantaThe Masquerade
20 listopada 1992Charlotte1313 Club
21 listopada 1992NorfolkThe Boathouse
22 listopada 1992College ParkRitchie Coliseum
24 listopada 1992Nowy JorkRoseland Ballroom
25 listopada 1992FiladelfiaTrocadero Theatre
27 listopada 1992BostonThe Channel
28 listopada 1992MontrealKanadaLa Brique
29 listopada 1992TorontoMasonic Temple
1 grudnia 1992DetroitStany ZjednoczoneSaint Andrew’s Hall
2 grudnia 1992
4 grudnia 1992ClevelandAgora Theatre and Ballroom
5 grudnia 1992CincinnatiBogart’s
6 grudnia 1992ChicagoRiviera Theatre
7 grudnia 1992Saint LouisMississippi Nights
9 grudnia 1992MinneapolisFirst Avenue
11 grudnia 1992BoulderGlenn Miller Ballroom
15 grudnia 1992HollywoodHollywood Palladium
16 grudnia 1992
18 grudnia 1992VancouverKanada86th Street Music Hall
19 grudnia 1992SeattleStany ZjednoczoneMercer Arena
20 grudnia 1992
22 grudnia 1992Los Angeles
31 grudnia 1992[f]Nowy JorkRoseland BallroomN/A
6 stycznia 1993San AntonioFreeman ColiseumMegadeth[g]
8 stycznia 1993HonoluluAloha TowerN/A
Ameryka Południowa[46]
15 stycznia 1993[h]São PauloBrazyliaEstádio do MorumbiBiquini Cavadão
DeFalla
Red Hot Chili Peppers[i]
22 stycznia 1993[h]Rio de JaneiroPraça da Apoteose
Europa[46]
30 stycznia 1993LondynAngliaCamden UnderworldN/AN/A
1 lutego 1993BonnNiemcyBiskuithalleScreaming Trees
2 lutego 1993Frankfurt nad MenemFrankfurt Music Hall
3 lutego 1993MonachiumNachtwerk
4 lutego 1993NorymbergaResi
6 lutego 1993BerlinNeue Welt
7 lutego 1993LundSzwecjaMejeriet
8 lutego 1993SztokholmCirkus
10 lutego 1993HelsinkiFinlandiaTavastia Club
12 lutego 1993OsloNorwegiaSentrum Scene
13 lutego 1993KopenhagaDaniaPumpelhussel
14 lutego 1993HamburgNiemcyGroße Freiheit 36
16 lutego 1993ZurychSzwajcariaVolkshaus
17 lutego 1993Sesto San GiovanniWłochyRolling Stone
19 lutego 1993ParyżFrancjaÉlysée Montmartre
20 lutego 1993TilburgHolandiaNoorderligt
21 lutego 1993AmsterdamParadiso
22 lutego 1993GandawaBelgiaVooruit
24 lutego 1993StuttgartNiemcyLKA Longhorn
26 lutego 1993[j]LondynAngliaJools Holland TVN/A
26 lutego 1993The Town & Country ClubScreaming Trees
28 lutego 1993
1 marca 1993ManchesterManchester AcademyScreaming Trees
The Wildhearts
2 marca 1993GlasgowSzkocjaBarrowland Ballroom
3 marca 1993NottinghamAngliaRock CityThe Wildhearts
5 marca 1993DublinIrlandiaSFX Hall
6 marca 1993BelfastUlster Hall
8 marca 1993ParyżFrancjaÉlysée Montmartre
Ameryka Północna[46]
9 kwietnia 1993SalemStany ZjednoczoneSalem Armory AuditoriumCircus of Power
Masters of Reality
N/A
11 kwietnia 1993San JoseEvent Center Arena
12 kwietnia 1993IrvineBren Events Center
13 kwietnia 1993TucsonTucson Convention Center
15 kwietnia 1993[k]Oklahoma CityMade in OklahomaN/A
16 kwietnia 1993SpringfieldAbou Ben Adhem Shrine MosqueCircus of Power
Masters of Reality
17 kwietnia 1993Kansas CityMemorial Hall
19 kwietnia 1993LexingtonUniversity of Kentucky Student Ballroom
20 kwietnia 1993ChampaignAssembly Hall
22 kwietnia 1993OmahaPeony Park
23 kwietnia 1993WichitaCotillion Ballroom
24 kwietnia 1993[l]AmesJack Trice StadiumN/A
Ameryka Północna[m][46]
18 czerwca 1993VancouverKanadaThunderbird StadiumN/AN/A
19 czerwca 1993GeorgeStany ZjednoczoneThe Gorge Amphitheatre
20 czerwca 1993PortlandPortland Meadows
22 czerwca 1993Mountain ViewShoreline Amphitheatre
23 czerwca 1993
25 czerwca 1993OgdenWeber County Fairgrounds
26 czerwca 1993Greenwood VillageFiddler’s Green Amphitheatre
28 czerwca 1993Des MoinesState Fairgrounds
29 czerwca 1993Saint PaulRiverCentre
1 lipca 1993Maryland HeightsRiverport Amphitheatre
2 lipca 1993Tinley ParkWorld Music Theatre
3 lipca 1993
5 lipca 1993NoblesvilleDeer Creek Music Center
6 lipca 1993AntiochStarwood Amphitheatre
8 lipca 1993ThornvilleBuckeye Lake Music Center
9 lipca 1993MilanMilan Dragway
10 lipca 1993BarrieKanadaMolson Park
12 lipca 1993StanhopeStany ZjednoczoneWaterloo Village
13 lipca 1993
16 lipca 1993
17 lipca 1993ProvidenceQuonset State Park
18 lipca 1993FiladelfiaJohn F. Kennedy Stadium
20 lipca 1993Charles TownCharles Town Races
21 lipca 1993BurgettstownCoca-Cola Star Lake Amphitheater
23 lipca 1993RaleighHardee’s Walnut Creek Amphitheatre
24 lipca 1993CharlotteMetrolina Expo
25 lipca 1993AtlantaCoca-Cola Lakewood Amphitheatre
27 lipca 1993MiamiBicentennial Park
28 lipca 1993OrlandoCentral Florida Fairgrounds
30 lipca 1993Nowy OrleanUNO Soccer Field
31 lipca 1993BaytownRoyal Purple Raceway
1 sierpnia 1993DallasCoca-Cola Starplex Amphitheatre
4 sierpnia 1993ChandlerCompton Terrace
6 sierpnia 1993IrwindaleSanta Fe Dam Recreation Area
7 sierpnia 1993
Ameryka Północna[46]
24 sierpnia 1993SacramentoStany ZjednoczoneCal Expo AmphitheatreN/AVan Halen[n]
17 września 1993KennewickTri-Cities ColiseumMy Sister’s MachineN/A
18 września 1993SpokaneSpokane ColiseumSweet Water
TAD
19 września 1993BoiseTaco Bell Arena
22 września 1993Kansas CityMemorial Hall
23 września 1993WichitaCotillion Ballroom
24 września 1993OmahaPeony Park
25 września 1993ChicagoAragon Ballroom
26 września 1993MilwaukeeEagles Ballroom
27 września 1993DavenportPalmer Auditorium
29 września 1993DetroitThe Fillmore Detroit
Europa[46]
4 października 1993LondynAngliaBrixton AcademyClawfinger
The Wildhearts
N/A
5 października 1993
7 października 1993KopenhagaDaniaK. B. HallenClawfinger
8 października 1993SztokholmSzwecjaAnnexet
10 października 1993BerlinNiemcyNeue Welt
11 października 1993MonachiumPort lotniczy Monachium Terminal 1
13 października 1993Neu-IsenburgHugenottenhalle
14 października 1993KoloniaE-Werk
15 października 1993ParyżFrancjaÉlysée Montmartre
17 października 1993RotterdamHolandiaAhoy Rotterdam
Azja[46]
20 października 1993TokioJaponiaNakano Sun PlazaN/AN/A
21 października 1993
23 października 1993OsakaIMP Hall
24 października 1993NagojaClub Quattro
Australia[46]
27 października 1993BrisbaneAustraliaBrisbane Festival HallSuicidal Tendencies
The Poor
28 października 1993SydneyHordern Pavillion
29 października 1993WollongongWaves Nightclub
30 października 1993MelbourneFestival Hall
2 listopada 1993Palace Theatre
4 listopada 1993SydneyHordern Pavillion

Występy odwołane

18 września 1992[o]Charlotte, Stany ZjednoczoneBlockbuster PavilionOdwołany
10 października 1992[o]Costa Mesa, Stany ZjednoczonePacific AmphitheatreOdwołany
19 maja 1993[p]Hanower, NiemcyNiedersachsenstadionWycofanie się z udziału w trasie
20 maja 1993[p]Düsseldorf, NiemcyRheinstadionWycofanie się z udziału w trasie
22 maja 1993[p]Mannheim, NiemcyMaimarktgeländeWycofanie się z udziału w trasie
24 maja 1993[p]Brno, CzechyStadion Za LužánkamiWycofanie się z udziału w trasie
26 maja 1993[p]Berlin, NiemcyWaldbühneWycofanie się z udziału w trasie
28 maja 1993[p]Gentofte, DaniaGentofte SportsparkWycofanie się z udziału w trasie
30 maja 1993[p]Sztokholm, SzwecjaStadion OlimpijskiWycofanie się z udziału w trasie
1 czerwca 1993[p]Helsinki, FinlandiaOulunkylä SportsparkWycofanie się z udziału w trasie
5 czerwca 1993[p]Milton Keynes, AngliaNational BowlWycofanie się z udziału w trasie
8 czerwca 1993[p]Bratysława, SłowacjaŠtadión PasienkyWycofanie się z udziału w trasie
9 czerwca 1993[p]Budapeszt, WęgryHidegkuti Nándor StadionWycofanie się z udziału w trasie
13 czerwca 1993[p]Paryż, FrancjaHippodrome de VincennesWycofanie się z udziału w trasie
16 czerwca 1993[p]Lizbona, PortugaliaEstádio José AlvaladeWycofanie się z udziału w trasie
18 czerwca 1993[p]Madryt, HiszpaniaNuevo Estadio de VallecasWycofanie się z udziału w trasie
20 czerwca 1993[p]Bazylea, SzwajcariaSt. Jakob-StadionWycofanie się z udziału w trasie
22 czerwca 1993[p]Turyn, WłochyStadio delle AlpiWycofanie się z udziału w trasie
25 czerwca 1993[p]Stambuł, Turcjaİnönü StadiumWycofanie się z udziału w trasie
26 czerwca 1993[p]Wiedeń, AustriaErnst-Happel-StadionWycofanie się z udziału w trasie
27 czerwca 1993[p]Ateny, GrecjaStadion Nea SmirniWycofanie się z udziału w trasie
25 października 1993Auckland, Nowa ZelandiaPowerstationOdwołany
31 października 1993Adelaide, AustraliaThebarton TheatreOdwołany
3 listopada 1993Canberra, AustraliaANU Bar & RefectoryOdwołany

Uwagi

  1. Koncert ten jest częścią Medicine Show. Występ obok zespołów Circus of Power, Maggie’s Dream, Porno for Pyros, The Dogs D’Amour i Tool[2].
  2. Występ zespołu z okazji premiery filmu Samotnicy Camerona Crowe’a[5].
  3. W pierwotnym założeniu, Starr miał być zwolniony z zespołu jeszcze przed koncertami w Brazylii, jednak pozostali członkowie zespołu zdecydowali się na zmianę przed inauguracją europejskiej trasy[21].
  4. a b Występy jako support przed Ozzy’m Osbourne’em w ramach No More Tours.
  5. Występ jako support przed Ramones w ramach Mondo Bizarro Tour.
  6. Występ ten jest częścią programu MTV New Year’s.
  7. Występ jako support grupy Megadeth w ramach Countdown to Extinction Tour.
  8. a b Koncerty te są częścią festiwalu Hollywood Rock.
  9. Występy jako support przed Red Hot Chili Peppers w ramach Blood Sugar Sex Magik Tour.
  10. Występ w brytyjskim programie telewizyjnym Later... with Jools Holland.
  11. Koncert ten jest częścią festiwalu Made in Oklahoma.
  12. Koncert ten jest częścią charytatywnego festiwalu muzycznego Farm Aid.
  13. Etap ten jest częścią trasy festiwalu Lollapalooza.
  14. Występ jako support Van Halen w ramach Right Here Right Now Tour.
  15. a b Występy te miały być supportem przed Ozzy’m Osbourne’em w ramach No More Tours.
  16. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Koncerty te miały być występem w roli supportu przed Metalliką w ramach Nowhere Else to Roam.

Sprzedaż biletów

ObiektMiastoSprzedaż biletówDochód
UNO Soccer FieldNowy Orlean25 058 / 30 000714 153 $[54]

Skład

Chad Smith wystąpił z zespołem 15 grudnia 1992
Adam Jones wystąpił z zespołem 6 sierpnia 1993
Maynard James Keenan wystąpił z zespołem 6 sierpnia 1993
Larry LaLonde wystąpił z zespołem 7 sierpnia 1993
Jimmy DeGrasso dokończył koncert z zespołem 4 października 1993

Alice in Chains

Muzycy zastąpieni podczas trasy

  • Mike Starr – gitara basowa, wokal wspierający (do 22 stycznia 1993)

Gościnnie

  • Chad Smith – perkusja (solo perkusyjne, 15 grudnia 1992)[55]
  • Adam Jones – gitara w utworze „Rain When I Die” (6 sierpnia 1993)[56]
  • Joseph McCreary Jr. „Foley” – śpiew w utworze „Them Bones” (6 sierpnia 1993)[56]
  • Maynard James Keenan – śpiew w utworze „Rooster” (6 sierpnia 1993)[57]
  • Larry LaLonde – gitara w utworze „Rooster” (7 sierpnia 1993)[58]
  • Randy Castillo – perkusja w utworze „Sickman” (7 sierpnia 1993)[58]
  • Rich Credo – gitara w utworze „Rooster” (29 września 1993)[59]
  • Jimmy DeGrasso – perkusja (dokończenie koncertu, 4 października 1993)[34]

Produkcja

  • Koncerty: ICM – Troy Blakely
  • Harmonogram koncertów za granicą: ICM/Fair Warning – John Jackson
  • A&R: Nick Terzo
  • Kierownik trasy: Kevan Wilkins
  • Management: Susan Silver
  • Roadie: Randy Biro, Todd Shuss

Przypisy

  1. Charles R. Cross. Live. „Guitar World”, s. 37, luty 2001. ISSN 1045-6295. 
  2. a b Pleasant Gehman. Live! Concert Reviews. „Spin”, s. 120, październik 1992. ISSN 0886-3032. 
  3. a b de Sola 2015 ↓, s. 182.
  4. Yarm 2012 ↓, s. 381.
  5. a b Cameron Crowe: Pearl Jam Twenty. Simon & Schuster, 2013, s. 92. ISBN 978-1439169377. (ang.)
  6. John Bacus: 9/10/92: Singles Premiere Party – Park Plaza Hotel Ballroom Los Angeles, CA (ang.). [dostęp 2016-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-22)].
  7. a b c d e f g h John Bacus: Alice in Chains Concert Chronology 1992 (ang.). [dostęp 2016-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].
  8. a b c Gloria Cavalera: Growing Up Green: Seps Meet Ozzy and Alice in Chains (ang.). [dostęp 2015-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-03)].
  9. de Sola 2015 ↓, s. 185.
  10. de Sola 2015 ↓, s. 185–186.
  11. a b c d Jeffrey Ressner. Alice in Chains: Through the Looking Glass. „Rolling Stone”, s. 47–48, 26 listopada 1992. ISSN 0035-791X. 
  12. a b c de Sola 2015 ↓, s. 186.
  13. de Sola 2015 ↓, s. 191–194.
  14. a b c de Sola 2015 ↓, s. 187.
  15. a b c d de Sola 2015 ↓, s. 189.
  16. de Sola 2015 ↓, s. 190.
  17. Yarm 2012 ↓, s. 400.
  18. a b Prato 2009 ↓, s. 344.
  19. a b de Sola 2015 ↓, s. 194.
  20. Yarm 2012 ↓, s. 399–400.
  21. de Sola 2015 ↓, s. 190–192.
  22. Prato 2009 ↓, s. 344–345.
  23. de Sola 2015 ↓, s. 192.
  24. a b Prato 2009 ↓, s. 345.
  25. a b de Sola 2015 ↓, s. 193.
  26. a b c d e f de Sola 2015 ↓, s. 196.
  27. a b c d e de Sola 2015 ↓, s. 197.
  28. Joe Mackett. Exit Sandman. „Riff Raff”, lipiec 1993. ISSN 0958-5362. 
  29. a b c de Sola 2015 ↓, s. 198.
  30. Yarm 2012 ↓, s. 423.
  31. de Sola 2015 ↓, s. 199.
  32. a b de Sola 2015 ↓, s. 200.
  33. a b c d e f g h de Sola 2015 ↓, s. 203.
  34. a b c d David Ellefson, Jimmy Degrasso On Megadeth, Parenting And Touring (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-15)].
  35. a b Alice in Chains Average Setlist for Year: 1992 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-24)].
  36. a b Alice in Chains Tour Average setlist for year: 1993 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-24)].
  37. Katherine Truman. Digging Dirt. „RIP”, s. 46–47, 94, luty 1993. ISSN 0889-5791. 
  38. Jeffrey Hudson. Who the F**k is Alice?. „Guitarist”, s. 94–98, październik 1996. ISSN 0953-7023. 
  39. a b c d Jodi Summers. Jarring the World. „Hit Parader”, s. 51, maj 1994. ISSN 0162-0266. 
  40. Rooster by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-26].
  41. Real Thing by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-26].
  42. a b Rain When I Die by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2014-07-11].
  43. Put You Down by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-26].
  44. Dirt by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2017-11-26].
  45. Gerri Miller. The Buzz on Jar of Flies. „Metal Edge”, s. 20–23, maj 1994. ISSN 1068-2872. 
  46. a b c d e f g h i j John Bacus: Alice in Chains Concert Chronology 1993 (ang.). [dostęp 2016-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-20)].
  47. Garry Sharpe-Young: Anthologie Du Metal Tome 1. Camion Blanc, 2010. ISBN 978-2357790933. (fr.)
  48. Ian McFarlane: Encyclopedia of Australian Rock and Pop. Allen & Unwin, 1999. ISBN 1-86508-072-1. (ang.)
  49. Peter Cole. The Wheel Thing. „Kerrang!”, s. 40, 31 października 1992. ISSN 0262-6624. 
  50. Gail Flug. Alice in Chains. „Raw”, s. 67, styczeń 1993. ISSN 0742-4434. 
  51. Mörat. It’s a Dirty Job…. „Kerrang!”, styczeń 1993. ISSN 0262-6624. 
  52. Grzegorz Kszczotek. Live. „Tylko Rock”, s. 58, grudzień 2000. ISSN 1230-2317. 
  53. Katherine Truman. Gig of the Month. „RIP”, s. 87, wrzesień 1993. ISSN 0889-5791. 
  54. Boxscore Top 10 Concert Grosses. „Billboard”, s. 12, 14 sierpnia 1993. ISSN 0006-2510. 
  55. Artist appearances at Alice in Chains concerts by year: 1992 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-11)].
  56. a b John Bacus: Alice In Chains – 8/6/93: Los Angeles, CA Santa Fe Darn (ang.). [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-24)].
  57. Maynard James Keenan, Sarah Jensen: A Perfect Union of Contrary Things. Hal Leonard Corporation, 2016. ISBN 978-1-4950-8289-4. (ang.)
  58. a b Artist appearances at Alice in Chains concerts by year: 1993 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-11)].
  59. Alice in Chains Setlist at State Theatre, Detroit, MI, USA (ang.). setlist.fm. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-03)].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cantrell04.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerry Cantrell playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Chadsmithclinic.jpg
Chad Smith performing at a drum clinic in 2007.
Staley03.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Layne Staley playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Staley04.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Layne Staley playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Cantrell07.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerry Cantrell playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Cantrell06.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerry Cantrell playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Adam jones tool roskilde festival 2006.jpg
Autor: deep ghosh from Melbourne, VIC, Australia, Licencja: CC BY 2.0
Adam Jones performing with Tool at the Roskilde festival in 2006
Cantrell01.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerry Cantrell playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
MJK Roskilde 1 edit.jpg
Autor: deep_schismic, Licencja: CC BY 2.0
Maynard James Keenan performing at the 2006 Roskilde Festival
Larry lalonde.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był ZoSoCreedy z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Picture of primus guitarist with a Paul Reed Smith guitar
Staley02.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Layne Staley playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
AiCBoston02.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Cantrell02.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerry Cantrell playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Inez2016.jpg
Autor: Pixel Focus, Licencja: CC BY 2.0
Mike Inez live in 2016
Staley05.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Layne Staley playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
AiCBoston03.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.
Staley01.jpg
Autor: Rex Aran Emrick, Licencja: CC BY-SA 3.0
Layne Staley playing with Alice in Chains at The Channel in Boston, MA.