Dragon’s Lair

Dragon’s Lair
Ilustracja
Producent

Readysoft

Data wydania

19 lipca 1983

Gatunek

gra zręcznościowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Amiga, PC, Atari ST, Atari Jaguar

Kontrolery

dżojstik

Dragon’s Lairkomputerowa gra zręcznościowa wydana na nośniku Laserdisc przez Cinematronics 19 lipca 1983 roku[1].

Pomysłodawcą był Rick Dyer, a autorem grafiki Don Bluth – animator pracujący wcześniej w wytwórni Walta Disneya. Gra zyskała dużą popularność i rok później doczekała się kontynuacji pod tytułem Dragon’s Lair 2. Seria Dragon’s Lair opowiada o przygodach rycerza o imieniu Dirk The Daring przybywającego do zamku czarownika, w którym zły smok Singe przetrzymuje księżniczkę Daphne. Pomysł opierał się na stworzeniu interaktywnej bajki, którą gracz nie tylko ogląda, ale także bierze w niej udział wykonując określone czynności joystickiem (wychył w którąś ze stron lub wciśnięcie przycisku fire) w odpowiednim momencie. Wykonanie „akcji” nieprawidłowej lub w niewłaściwym momencie zawsze skutkuje przerwaniem odtwarzania „bajki” i odegraniem animacji, która daje nam jasno do zrozumienia, że niestety w tej próbie polegliśmy i musimy spróbować ponownie.

"Dragon’s Lair” doczekał się także adaptacji na komputery domowe. Za konwersję odpowiedzialna była firma Readysoft i w roku 1989 wydała pierwszą, jednak niepełną wersję „Dragon’s Lair” znanego z automatów. Rok później, w ramach reedycji, ReadySoft wydało pełną, nieokrojoną wersję oryginału pod nazwą „Dragon’s Lair: Escape from Singe's Castle”. Autorzy dodali więcej funkcji do dosyć ubogiej części pierwszej, pozwalając ustalić liczbę wcieleń, które będzie miał gracz do dyspozycji (od 3 do 5), poziom trudności, który determinował czas trwania gry oraz istnienie ewentualnych podpowiedzi.

"Dragon’s Lair 2” na automaty pojawiła się w roku 1984. Księżniczka Daphne ponownie została porwana, lecz tym razem przez czarownika Mordroca, który chce się z nią ożenić. Dirk, korzystając z maszyny czasu, musi podążyć śladami czarownika i uratować ukochaną. Obszerność sequelu zmusiła ReadySoft do podzielenia konwersji na dwie części. „Dragon’s Lair 2: Time Warp” to pierwsza połówka oryginalnego „Dragon’s Lair 2” wydana na komputery domowe w roku 1991, podczas gdy drugą połówkę stanowi wydana w 1992 roku „Dragon’s Lair 3: The Curse of the Mordread”.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

DragonsLair Logo.svg
Logo des Computerspiels Dragon's Lair