Drepung

Drepung
འབྲས་སྤུངས་
Ilustracja
Widok na Drepung
Państwo

 Chiny

Miejscowość

góra Gambo Utse

Kościół

buddyjski

Typ zakonu

męski

Założyciel klasztoru

Jamyang Chojey

Data budowy

1416

Położenie na mapie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Drepung”
Ziemia29°40′35″N 91°02′51″E/29,676389 91,047500

Drepung (tyb. འབྲས་སྤུངས་, Wylie: ’bras spungs, ZWPY: Zhaibung; chiń. upr. 哲蚌寺; chiń. trad. 哲蚌寺; pinyin Zhébàng Sì) – jeden z trzech wielkich klasztorów uniwersytetów Gelug w Tybecie (nazwa dokładnie oznacza „Stos Ryżu”).

Pozostałe dwa to Ganden i Sera. Drepung jest największym z tybetańskich klasztorów. W czasach swojej świetności pierwszym był największym klasztorem na świecie, spośród wszystkich religii. Założony w 1416 przez Jamyanga Chojeya, bezpośredniego ucznia Je Tsongkhapy, założyciela szkoły gelug. Znajduje się na górze Gambo Utse, pięć kilometrów od zachodnich przedmieść Lhasy.

F. Spencer Chapman po podróży do Tybetu, w latach 1936–1937, relacjonował, że Drepung był wówczas największym klasztorem na świecie i liczył 7700 michów, ale niekiedy liczba ta sięgała nawet 10 tys.

Historia

Drepung był znany z wysokiego standardu studiów akademickich i był nazywany Nalandą Tybetu, co odnosiło się do sławnego buddyjskiego klasztoru uniwersyteckiego w Indiach.

Młodzi misi

Chapman podaje że w późnych latach 30 XX w., klasztor był podzielony na cztery koledże, każdy przeznaczony dla michów z określonego regionu: Kampów, Mongołów itd. Kierownictwo nad każdym koledżem było sprawowane przez opata wyznaczonego przez Dalajlamę XIII[1].

Obecnie klasztor podzielony jest na siedem wielkich koledży: Gomang (sGo-mang), Loseling (Blo-gsal gling), Deyang (bDe-dbyangs), Shagkor (Shag-skor), Gyelwa (rGyal-ba) lub Tosamling (Thos-bsam gling), Dulwa (‘Dul-ba) i Ngagpa (sNgags-pa). Można porównać go do takich uniwersytetów jak Uniwersytet Oksfordzki czy Uniwersytet Paryski w średniowieczu, gdzie poszczególne koledże rozwijały poszczególne gałęzie nauk i stowarzyszały różne tradycje geograficzne.

wnętrzne sali modlitewnej w klasztorze Drepung
Sala Modlitw

Dziś w klasztorze przebywa zaledwie kilkuset michów z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd chiński. Jednak instytucja kontynuuje swoje tradycje na wygnaniu: kampusy w stanie Karnataka w południowych Indiach zostały ofiarowane Tybetańczykom przez indyjskiego premiera Jawaharlala Nehru. Klasztor w Indiach liczy ponad 5000 michów, z czego około 3000 w Drepung Loseling oraz 2000 w Drepung Gomang. Setki nowych adeptów jest przyjmowanych każdego roku, wielu spośród nich to uchodźcy z Tybetu.

Przypisy

  1. Chapman F. Spencer. Lhasa the Holy City, p. 198. Readers Union Ltd., London.

Bibliografia

  • Dowman, Keith. 1988. The Power-places of Central Tibet: The Pilgrim’s Guide. Routledge & Kegan Paul, London and New York. ISBN 0-7102-1370-0.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

China edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of China.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

  • N: 36.0° N

Central meridian :

  • E: 104.0° E

Standard parallels:

  • 1: 30.0° N
  • 2: 42.0° N

Latitudes on the central meridian :

  • top: 57.0° E
  • center: 37° 29′ N
  • bottom: 17.96° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Young monks of Drepung.jpg
Autor: onwardtibet.org, Licencja: CC BY-SA 2.0
Young Buddhist monks in Tibet.
China Tibet Autonomous Region adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Tibet Autonomous Region, People's Republic of China
Tibet-5622 (2590781070).jpg
Autor: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, Licencja: CC BY-SA 2.0
Looking over the top of the Depung Monastery. It is located in the hillside of Gambo Utse Mountain 5 kilometers northwest to Lhasa City. The monastery was founded in 1416 by a disciple of Tsong Khapa under the patronage of a noble family and later enlarged by the Fifth Dalai Lama. The second, third and forth Dalai Lama once stayed here. In the ninth year (1530) of the Jiajing reign of the Ming Dynasty (1368-1644), the Ganden Palace (Ganden Potrang) was built as the living room of Dalai Lama, who took charge of the power over major religious and political issues in Tibet.
Drepung Monastery8.jpg
Autor: Antoine Taveneaux, Licencja: CC BY-SA 3.0
A prayer room in Drepung Monastery