Droga rdzeniowo-móżdżkowa tylna

Droga rdzeniowo-móżdżkowa tylna (szlak Flechsiga, łac. tractus spinocerebellaris posterior) – droga nerwowa rdzenia kręgowego, odpowiedzialna za przewodzenie informacji proprioceptywnej z receptorów do móżdżku. Receptorami są mięśnie i stawy – poddają aparat ruchowy pod kontrolę móżdżku.

Droga rdzeniowo-móżdżkowa tylna rozpoczyna się w komórkach zwojów międzykręgowych korzeni tylnych nerwów rdzeniowych (1. neuron). Włókna biegną do komórek jądra grzbietowego Clarke’a (piersiowego) tej samej strony i mają tam synapsę (2. neuron). Biegnie przez istotę szarą i białą rdzenia kręgowego w kierunku poziomym do obwodu sznura bocznego, jednocześnie zataczając łuk ku przodowi. Przy obwodzie sznura bocznego zagina się pod kątem prostym i uzyskuje przebieg pionowy. W obrębie mózgowia włókna drogi rdzeniowo-móżdżkowej tylnej biegną w bocznym odcinku rdzenia przedłużonego wchodząc do móżdżku przez jego konar dolny. Dopiero w istocie białej robaka prawdopodobnie część włókien przechodzi na stronę przeciwną. Droga rdzeniowo-móżdżkowa tylna kończy się w korze płata przedniego i tylnego móżdżku oraz w jądrze kulkowatym i czopowatym.

Bibliografia

  • Andrzej Skawina (red.) Anatomia prawidłowa człowieka. Ośrodkowy układ nerwowy. Wyd. II poprawione. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2006, s. 136. ​ISBN 978-83-233-2207-8

Linki zewnętrzne