Dromicejomim

Dromicejomim
Dromiceiomimus
Russell, 1972
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

(bez rangi)celurozaury
Nadrodzina

ornitomimozaury

Rodzina

ornitomimy

Rodzaj

dromicejomim

Dromicejomim (Dromiceiomimus) – wymarły gad z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia), należący do rodziny ornitomimów (Ornithomimidae). Jego nazwa oznacza "udający emu".

Wymiary

Dromicejomim osiągał długość 3,5 m, 2 m wysokości i wagę około 100 kg.

Występowanie

Żył w późnej kredzie, około 70 milionów lat temu na terenie współczesnej Ameryki Północnej. Jego skamieniałości znaleziono w prowincji Alberta w Kanadzie.

Opis

Czaszka dromicejomima

Dromicejomim był lekko zbudowanym, ptakopodobnym teropodem o niewielkiej, wydłużonej głowie z dużymi oczami, osadzonej na długiej, giętkiej szyi i zakończonej bezzębnym dziobem. Mózg tych dinozaurów był względnie duży. Dromiceiomimus miał stosunkowo długie – jak na przedstawiciela podrzędu Theropoda – przednie kończyny z trzema chwytnymi palcami. Tylne kończyny były bardzo długie i zbudowane odpowiednio do osiągania dużych prędkości[1] (na podstawie zachowanych śladów naukowcy szacują maksymalną prędkość dromicejomima na 70-80 km/h). Sztywny ogon równoważył krótki, poziomo pochylony tułów.

Filogeneza

Dromicejomim był teropodem z podrzędu tetanurów (Tetanurae), należącym do nadrodziny ptakopodobnych dinozaurów ornitomimozaurów (Ornithomimosauria) i rodziny ornitomimów, co czyni go jednym z najbliższych krewnych ptaków. Rodzina ta wywodzi się być może od późnojurajskiego teropoda elafrozaura – nie ma na to jednak ostatecznych dowodów. Innymi bliskimi krewnymi dromicejomima są dinozaury z rodzajów Anserimimus, Archaeornithomimus, Gallimimus, Ornithomimus, Sinornithomimus oraz Struthiomimus. Nieco odleglej spokrewniony jest z przedstawicielami rodzin deinocheirów, garudymimów i harpymimów, a jeszcze odleglej m.in. z terizinozaurami, troodonami i tyranozaurami.

Behawior i etologia

Dromicejomim był prawdopodobnie zwierzęciem towarzyskim, żyjącym stadnie. Bezzębny dziób służył mu do chwytania drobnych zwierząt, takich jak owady, żaby, jaszczurki i małe ssaki. Prawdopodobnie jednak dromicejomim uzupełniał dietę owocami i nasionami. Bardzo duże oczy i dobrze rozwinięta część mózgu odpowiedzialna za wzrok świadczą o tym, że dinozaur ten miał dobry wzrok – dlatego też przypuszcza się, iż prowadził nocny tryb życia.

Gatunki

  • Dromiceiomimus brevitertius
  • Dromiceiomimus samueli[2]

Przypisy

  1. Kość goleniowa dłuższa od udowej.
  2. Opisane w 1926 przez Williama Parksa jako Struthiomimus brevitertius i Struthiomimus samueli.

Bibliografia

  • Zdeněk V. Špinar, Philip J. Currie: The Great Dinosaurs. A Story of the Giants' Evolution. Praha: Aventinum, 1994, s. 99. ISBN 83-85558-18-7.

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Spinosaurus BW2.png
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Spinosaurus aegyptiacus, a spinosaurid from the Middle Cretaceous of Egypt
Dromiceiomimus BW.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
DromiceiomimusSkull.JPG
Skull of Dromiceiomimus