Druccy
Druccy herbu własnego – polski ród kniaziowski (książęcy) pochodzenia litewskiego, biorący swe nazwisko od miejscowości Druck leżącej w powiecie orszańskim nad rzeką Drucią, będący gałęzią dynastii Giedyminowiczów i wywodzący się od przyrodniego brata króla Władysława Jagiełły - Dymitra Olgierdowicza (starszego)[1].
Historia
Pochodzenie kniaziów Druckich przez wiele dziesięcioleci wywoływało żywą dyskusję wśród historyków. Wprawdzie najnowsze badania wywodzą ten ród z dynastii Giedymina, jednakże wielu widziało w nich potomków Rurykowiczów. Argumentem zdającym się przemawiać na rzecz tej pierwszej teorii jest fakt, iż nie ma żadnych dokumentów źródłowych wskazujących na istnienie w tym samym czasie dwóch książąt druckich o imieniu Dymitr, ponadto pierwsi książęta Druccy używali herbu z Pogonią Litewską, a dopiero później zaczęli używać herbu własnego Druck i właśnie tę zmianę uznać chyba należy za główne źródło nieporozumień, jakie narosły wokół ich pochodzenia.
Książęta Druccy byli niezwykle rozgałęzionym rodem. W krótkim czasie podzielili się na kilka linii, które od posiadanych dóbr przyjęły następujące nazwiska[2][3]:
- Druccy-Sokolińscy, żyją,
- Druccy-Konopla vel Konopla-Sokolińscy, wymarli w XVI w.,
- Druccy-Oziereccy, wymarli w XVII w.,
- Druccy-Pryhabscy, wymarli w XVI w.,
- Druccy-Krasny, wymarli w XVI w.,
- Druccy-Babiczewy, wyemigrowali do Rosji,
- Druccy-Putiatycze, wymarli w XVI w.,
- Druccy-Horscy, wymarli w XVIII w.,
- Druccy-Tołoczyńscy, wymarli w XVI w.,
- Druccy-Lubeccy, żyją
- Druccy-Dudakowscy
- Druccy-Burnawscy
- Druccy-Krasnowie
- Druccy-Siekirowie
- Druccy-Żubrewiccy
- Druccy-Widuniccy
- Druccy-Zagrodzcy
Najbliższymi krewnymi książąt Druckich byli książęta Trubeccy, którzy również wywodzą się od Dymitra Olgierdowicza (starszego).
Znani członkowie rodu
Przypisy
- ↑ J. Tęgowski Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów Poznań - Wrocław 1999
- ↑ A.Boniecki Herbarz Polski, tom V, Warszawa 1902
- ↑ Wolff 1895 ↓, s. 64.
Bibliografia
- Józef Wolff, Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku, Warszawa: Gebethner i Wolff, 1895, s. 698 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Ta grafika została stworzona za pomocą Adobe Photoshop przez Guccee (Guccee)., Licencja: CC BY-SA 4.0
Herb książęcy Druck przynależy rodowi Druckich z uwagi na ich książęce pochodzenie. Ruskie księgi rodosłowne wyprowadzają ich od kniaziów halickich, twierdząc przy tym, że ich protoplastą był niejaki kniaź Michał, syn Romana Aleksandrowicza. Józef Wolff na postawie analizy siedzib tego rodu (Druck, Sokolnia, Tołoczyn, Ozercy, Hory, Prichaby, Zubrewicze, Sziszewo, Dudakowicze) leżących w północnej części dawnej guberni mohylewskiej (stanowiącej część księstwa połockiego), twierdzi, że Druccy pochodzą od Połockich. Tego samego zdania jest również Nikołaj Karamzin.