Dudy żywieckie

Wincenty Pyrdoł z z Zarzecza k. Łącka. Chociaż Zarzecze leży w Beskidzie Sądeckim, dudy, na których gra Pyrdoł, są w typie żywieckim.

Dudy żywieckie – typ dud związany z Beskidem Żywieckim. Umiejętność gry na tym instrumencie oraz sposób ich wytwarzania zostały w 2017 roku wpisane na Krajową listę dziedzictwa niematerialnego[1].

Budowa

Dudy żywieckie składają się z:

  • wora rezerwoarowego (tomlow, tymlow, tymel);
  • ustnika (duhac, dumac);
  • piszczałki melodycznej (gajdzica);
  • piszczałki basowej (bordunowej) (huk)[2].

Stroiki dud żywieckich (w gajdzicy i huku) są pojedyncze[2].

Strój i skala

Strój instrumentu wyznacza wysokość dźwięku wydawanego przez piszczałkę bordunową. W przypadku dud żywieckich jest to F (i już w okresie międzywojennym nie było dużych różnic pod tym względem między instrumentami)[2].

Historia

W okresie międzywojennym zmodyfikowane dudy żywieckie włączono do orkiestry wojskowej 5 Pułku Strzelców Podhalańskich[3].

Praktyka wykonawcza

Grającego na dudach żywieckich nazywano dudziorzem, dudzistą, dudą, dudosem, a niekiedy gajdziorzem, gajdą, gajdosem i gajdoskiem. Na dudach tych grano solowo lub w dwuosobowych kapelach ze skrzypcami[2].

Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego (pol.). [dostęp 2022-07-13].
  2. a b c d Stefan Marian Stoiński: Dudy Żywieckie. Żywiec: 1938.
  3. Aleksandra Anna Kozłowska. Tradycje ludowe w muzyce wojskowych jednostek podhalańskich (1918–1939). Wybrane zagadnienia i postacie. „Zeszyty Wiejskie”. XXII, s. 185-208, 2016 (pol.). [dostęp 2022-07-18]. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie