Dwór Artusa w Braniewie

Dwór Artusa
w Braniewie
Artushof
Ilustracja
Dwór Artusa (oznaczony strzałką) na planie Paula Stertzella i Konrada Götke z 1635 roku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
MiejscowośćBraniewo
Ukończenie budowyprzed 1353
Położenie na mapie Braniewa
Mapa konturowa Braniewa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dwór Artusaw Braniewie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór Artusaw Braniewie”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór Artusaw Braniewie”
Ziemia54°22′55,2″N 19°49′29,0″E/54,382000 19,824722

Dwór Artusa (niem. Artushof) – budynek znajdujący się w centrum Starego Miasta Braniewa, u zbiegu ul. Długiej (ob. Gdańskiej) i Pierwszej Kościelnej; oznaka przynależności miasta w średniowieczu do Hanzy, miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego. Obiekt powstał przed rokiem 1353, został rozebrany w 1760.

Historia

Nazwa została zaczerpnięta ze średniowiecznej legendy o królu Arturze, symbolu rycerskości i odwagi. Najpierw w Anglii, a potem również w innych krajach germańskich, nazywano jego imieniem domy spotkań rycerstwa i patrycjatu. W Polsce dwory Artusa zakładane i odwiedzane były przez przedstawicieli warstwy mieszczańskiej i gromadziły elitę miejską. W Braniewie Dwór Artusa był również oznaką przynależności miasta do Hanzy. Faktycznie była to ekskluzywna gospoda, w której spotykali się mieszczanie, gdzie podejmowano ważnych gości czy urządzano wesela[1].

Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1353 roku, kiedy to służący z zajazdu otrzymał prawa miejskie i został wpisany do księgi obywateli miasta. W Braniewie Dwór Artusa był połączony z bractwem kurkowym i bractwem św. Jerzego. Dwór posiadał własne statuty wydane w 1400 roku, które spisane były w 22 punktach. Kolejne statuty Dworowi zostały nadane 21 września 1583 przez biskupa Kromera, w których biskup starał się nadać instytucji kościelny charakter[1].

Dwór Artusa w Braniewie był znany z bogatego asortymentu serwowanych w nim win. Wina były składowane w piwnicach dworu. Czasami win była tak duża ilość, że wynajmowano również na ten cel piwnice znajdującego się po drugiej stronie ulicy Długiej ratusza miejskiego[2].

Prócz wina dostępny był również bogaty wybór piwa, m.in. z Lubeki, Rostocku, Brunszwiku oraz ciemnego z Wismaru. Miejscowe piwo nosiło nazwę „Stürz den Kerl” („Powalacz chłopa”). Ponadto cały wystrój i wyposażenie dworu było bardzo bogate. Część jego padło łupem Szwedów po zdobyciu miasta w 1626 roku[3].

Braniewskie Centrum Kultury – tu przez IV stulecia znajdował się Dwór Artusa
Zachowane fragmenty średniowiecznych piwnic pod Dworem Artusa...
...współcześnie niestety puste

W połowie XVIII w. Dwór Artusa praktycznie przestał funkcjonować. W latach 1759–1760 dokonano rozbiórki budynku, gdyż z powodu złego stanu technicznego groził on zawaleniem. W 1784 plac po budynku wraz przyległymi kamienicami sprzedano mieszczaninowi Georgowi Lunitzowi, z zastrzeżeniem, że na tym miejscu zostanie wzniesiony dom. Ponieważ Lunitz nie wywiązywał się z umowy, plac budowy w 1785 przejął urzędnik miejski Johann Gottfried Teichmann, który otrzymał specjalną pomoc państwową na wybudowanie w tym miejscu nowego budynku.

Na początku XIX w. budynek nabył kupiec Friedrich Ferdinand Kuckein (1777–1863), który urządził na parterze restaurację i sklep, a na piętrze zamieszkał z rodziną. W tym domu gościł 9 września 1840 król Prus Fryderyk Wilhelma IV wraz z królową Elżbietą, zaś w nocy 22/23 maja 1865 nocował tu car Rosji Aleksander II Romanow z pierwszą żoną Marią Aleksandrowną Romanow oraz wraz z 90-osobową świtą. Następnym właścicielem budynku został syn Kuckeina – również Ferdinand Kuckein, zaś jego spadkobiercy zamieszkiwali dom do okresu międzywojennego. W 1936 budynek nabył kupiec z Elbląga Georg Broschinski, który przebudował kamienicę na kino, nadając mu historyczną nazwę Artushof[4]. Kino to funkcjonowało do 1945 roku.

W ostatnim roku II wojny światowej, w lutym 1945, rozpoczęło się bombardowanie miasta przez wojska radzieckie. Zacięte walki o Braniewo trwały blisko 2 miesiące i zostało zniszczone w 80–85%. W wyniku działań wojennych zniszczona została także starówka[5] wraz z kinem, lecz budynek choć zniszczony przetrwał wojnę. Po wojnie, w 1956 roku, został odbudowany i powstało w nim kino „DAR”. W latach 90. XX wieku z inicjatywy Tadeusza Kopacza, burmistrza Braniewa, rozpoczęto program rewitalizacji Starego Miasta, odtworzone zostały sąsiadujące kamienice (gdzie przeniesiono salę kinową) co stworzyło duży kompleks kulturalno-rozrywkowy, oddany do użytku w 2006 roku jako Braniewskie Centrum Kultury[6].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Warmian-Masurian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Warmian-Masurian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.52 N
  • S: 53.07 N
  • W: 19.05 E
  • E: 22.95 E
Braniewo County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Braniewo County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 54.46 N
  • S: 54.09 N
  • W: 19.61 E
  • E: 20.40 E
Braniewo location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Braniewa, Polska
Braniewo Dwór Artusa w Braniewie piwnice.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo Braniewskie Centrum Kultury Dwór Artusa w Braniewie piwnice
Plan Braniewa 1635 Dwór Artusa.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plan Braniewa 1635 Dwór Artusa
Braniewo Dwór Artusa w Braniewie piwnice 2.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo Braniewskie Centrum Kultury Dwór Artusa w Braniewie piwnice
Braniewo BCK 2020.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo BCK 2020 Braniewskie Centrum Kultury