Dworzec

Dworzec – miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów podróżujących pociągiem, autobusem, samolotem, promem lub statkiem.

W ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym przyjęto, że dworzec to „miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych”[1]. Ponadto na dworcu zazwyczaj znajduje się poczekalnia, bagażownia oraz punkty gastronomiczne. Duże dworce oferują też miejsc noclegowe dla pasażerów czekających na przesiadkę, np. przy dworcu autobusowy Warszawa Zachodnia[2].

Często część powierzchni dworców jest wynajmowana sklepom oraz punktom usługowym dla podróżnych. Istnieją również dworce połączone z galeriami handlowymi. Tego typu rozwiązanie istnieje m.in. w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Sopocie[3].

W bliskiej odległości od dworca znajdują się przystanki komunikacji lokalnej, postoje taksówek oraz parkingi dla samochodów i rowerów.

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz.U. z 2022 r. poz. 1343
  2. Informacje. dawz.pl. [dostęp 2019-10-04].
  3. Handel w niedzielę. Czym się różni dworzec od centrum handlowego. trojmiasto.pl, 2018-03-04. [dostęp 2019-10-04].

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Gdańsk Główny i Konstal 105Na.JPG
Autor: Erinc Salor from Amsterdam, Netherlands, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gdańsk Główny i tramwaj Konstal 105Na.
Gdynia Dworzec Morski.jpg
Gdynia. Transatlantycki dworzec morski. Przy nabrzeżu MS Piłsudski
Gdańsk, Dworzec Autobusowy Gdańsk - fotopolska.eu (340068).jpg
(c) Yanek / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Budynek dworca od frontu, tu z przystanku linii tramwajowej, biegnącej wzdłuż ul. 3 maja. Ponad dachem z lewej strony widoczny fragment murów Redity Napoleońskiej.