Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki
nr rej. A-1515 z 24 lipca 2019[1] | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Adres | Al. Jerozolimskie 54 |
Typ budynku | |
Styl architektoniczny | |
Architekt | |
Rozpoczęcie budowy | 1972 |
Ukończenie budowy | 1975 |
Właściciel | |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°13′43,6″N 21°00′12,0″E/52,228778 21,003333 | |
Strona internetowa |
Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki[3][4] – główny dworzec kolejowy w Warszawie[5] i największy dworzec w Polsce[6]. Znajduje się w Śródmieściu, przy Alejach Jerozolimskich 54, pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym łączącym stację Warszawa Centralna ze stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
Według kategoryzacji PKP dworzec ma najwyższą kategorię, Premium[7].
Charakterystyka
Dworzec stanowi centralny punkt warszawskiej linii średnicowej. Połączony jest przejściami podziemnymi z dwiema stacjami o znaczeniu lokalnym: Warszawa Śródmieście, obsługującą pociągi regionalne i aglomeracyjne przewoźników Koleje Mazowieckie i Szybka Kolej Miejska oraz końcową stacją Warszawskiej Kolei Dojazdowej – Warszawa Śródmieście WKD.
Kubatura dworca wynosi 600 tys. m³[8], a powierzchnia ok. 90 tys. m²[9]. Dziennie korzysta z niego ok. 60 tys. osób, a rocznie ponad 24 mln[9]. Budynek hali głównej nie obejmuje całości podziemnych peronów, które m.in. rozciągają się jeszcze za al. Jana Pawła II.
Dworzec Centralny jest największym dworcem w Polsce, zarówno pod względem powierzchni obsługi pasażerskiej, jak i powierzchni komercyjnej[10]. z powierzchnią komercyjną ponad 8,5 tys. GLA[11].
W związku z budową dworca, pod skrzyżowaniem Alei Jerozolimskich z al. Jana Pawła II i ul. Tytusa Chałubińskiego (obecne rondo Czterdziestolatka) zbudowano w latach 1972–1976 system przejść podziemnych ze sklepami[12].
Najbardziej charakterystyczny element dworca to część naziemna – ma formę ogromnej wiaty na dwóch szeregach smukłych, żelbetowych słupów, kryjącej dwustronnie przeszklony pawilon stanowiący konstrukcyjnie i kompozycyjnie jednoprzestrzenną halę z nieznacznie nadwieszonymi segmentami bocznymi o elewacjach zaopatrzonych w okna wstęgowe. 28 betonowych słupów wychodzących z poziomu torowisk wyposażono w charakterystyczne głowice niosące dźwigary zadaszenia. Formę dachu oparto na trzech krzywiznach tworzących łukowaty segment środkowy ujęty wydatnie uniesionymi skrzydlatymi okapami. Całość posadowiono na wyniesionej na wysokość 2 metrów nad poziom ulic części cokołowej licowanej rustyką[13][14].
Tuż obok Dworca Centralnego w 2007 r. powstał kompleks Złote Tarasy, który został połączony z dworcem przejściem podziemnym. Poprzez system przejść podziemnych dworzec połączony jest również z Galerią LIM pod wieżowcem Centrum LIM[15].
Historia
Do 1944 r. centralnym dworcem Warszawy był Dworzec Główny, który został zniszczony przez Niemców po powstaniu warszawskim. Lokalizacja nowego centralnego dworca kolejowego dla stolicy w obecnym miejscu została wyznaczona przez Biuro Odbudowy Stolicy w 1946 r. Przez kolejne ćwierćwiecze powstało kilka koncepcji układu i budynku dworca – wszystkie autorstwa architekta Arseniusza Romanowicza – jednak na przeszkodzie ich realizacji stawały względy finansowe, zaś funkcję tymczasowego dworca pełniła Warszawa Główna Osobowa. Na wyznaczonym miejscu wybudowano w latach 1952–1954 tymczasowy dworzec dla pociągów podmiejskich, usytuowany w wykopie i obsługiwany przez drewniane pawilony zaadaptowane z dawnych kas wyścigów konnych. Funkcjonował on do czasu otwarcia dworca Warszawa Śródmieście w 1963 r., a następnie miał zostać wyburzony. Z braku alternatywy ponownie otwarto go jednak po wybudowaniu drugiej pary torów na linii średnicowej, tym razem w celu obsługi pociągów dalekobieżnych przejeżdżających przez centrum miasta[16].
W 1972 r. podjęto decyzję o budowie nowoczesnego dworca dalekobieżnego. Ukończono go 5 grudnia 1975 i wkrótce potem przejął on obsługę większości pociągów dalekobieżnych w Warszawskim Węźle Kolejowym. Powstał według projektu Arseniusza Romanowicza przy współpracy Piotra Szymaniaka, przy czym w trakcie budowy projekt był wielokrotnie zmieniany, co odbiło się nie tylko na jakości robót, ale także na funkcjonalności dworca. Zrezygnowano m.in. z betonowych estakad dla pieszych planowanych na poziomie antresoli i prowadzących do pobliskich wieżowców Centrum LIM i Intraco II. Budowę prowadzono błyskawicznie w związku z planowaną wizytą Leonida Breżniewa. Dla przyspieszenia prac na budowie pracowali także żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Teoretycznie przy budowie nie nakładano na projektujących żadnych ograniczeń finansowych a jedynie ścisłe ograniczenia czasowe dotyczące zakończenia budowy. W efekcie wiele elementów zaprojektowano i wybudowano w szkodliwym pośpiechu na przykład dach i niektóre instalacje wodnokanalizacyjne co naprawiono. Budowę dworca sfinansowano m.in. dzięki kredytom od państw zachodnich. Kredyty zaciągnięto dzięki staraniom przywódcy PRL Edwarda Gierka. W czasie budowy dworca znaleziono tylko bunkier pod Alejami Jerozolimskimi, o czym informowały media w tym PAP.
Pierwszy pociąg (ekspresowy z Gliwic) wjechał na peron budowanego dworca wieczorem 24 marca 1974[17].
W uroczystym otwarciu, które miało miejsce 5 grudnia 1975, uczestniczyli przedstawiciele władz partyjnych i rządowych, na czele z Edwardem Gierkiem, Piotrem Jaroszewiczem i Henrykiem Jabłońskim[18].
W skład kompleksu dworca weszły m.in. hala główna, podziemne perony, przejścia oraz galerie[13].
Jak na swoje czasy i dotychczasową formę polskich dworców, budynek miał duże walory funkcjonalne i estetyczne oraz był nowatorski, choć nadawane mu przez ówczesną propagandę miano „najnowocześniejszego dworca w Europie” było według niektórych mocno na wyrost a według innych zdecydowanie było to słuszne miano[19].
Dworzec ma cztery perony znajdujące się pod ziemią, o długości 400 metrów każdy. Wszystkie perony są wyposażone w windy. Główna hala dworcowa wykonana jest ze stali i szkła, a jej nowatorska konstrukcja zyskała sobie uznanie w oczach ówczesnych architektów. Podczas budowy stropy, drzwi automatyczne i elewacje z blachy sprowadzono ze Szwajcarii, amerykańskie schody ruchome z Paryża i Brukseli[20] zaś elektroniczne zegary z Włoch. Budynek krytykowany jest ze względu na oddzielenie budynku dworca od infrastruktury miejskiej oraz sztuczne podwyższenie konstrukcji względem wysokości alei Jerozolimskich i związane z tym wszelkie niedogodności komunikacyjne. Zwolennicy dworca w tym architekci i dziennikarze podkreślają jednak, iż specyficzna konstrukcja dworca kolejowego ukrytego pod ziemią tak jak metro jest jego zaletą i wielką oszczędnością miejsca w zatłoczonym mieście.
Architektura dworca powoduje jednak także pewne utrudnienia komunikacyjne dla pasażerów. Różnica kondygnacji z hali głównej na perony wynosi dwa piętra. Schody ruchome oraz ruchome chodniki, pomimo iż łączą wszystkie poziomy budynku, jednakże ze względu na wiek urządzeń i zaniedbania administracji często ulegały awariom. Urządzenia wymieniono na nowe w 2014 r. Nie jest prawdą, że dworzec nie został przystosowany dla niepełnosprawnych. Arseniusz Romanowicz, w swojej książce pod tytułem „Warszawski Dworzec Centralny” (wyd. DOKP Warszawa 1975) napisał, że windy zainstalowane na każdym peronie oraz w hali głównej są przeznaczone m.in. dla osób na wózkach inwalidzkich oraz dla osób z ciężkimi bagażami. Windy działały kilka lat po otwarciu dworca, później uległy awarii, a następnie zostały naprawione dopiero po wielu latach w maju 2012 roku i wyposażone w przyciski dostępne dla każdego zamiast dotychczasowych (krytykowanych od lat przez niepełnosprawnych oraz media) zamków na klucz. Perony, przed remontem przeprowadzonym w 2011 roku, były nierównomiernie oświetlone, a wieloletnie zanieczyszczenia pokrywające ściany i posadzki znacznie utrudniały odbijanie światła. Na każdym peronie, w jego zachodnim końcu znajduje się WC[21]. Na dworcu znajduje się komisariat Policji wraz z centrum monitoringu.
Około 2009 roku PKP planowało, że w latach 2014–2018 powstanie nowy dworzec centralny, a stary zostanie wyburzony. Zakładano wówczas, że nowy dworzec zostanie wybudowany przez inwestora prywatnego[22]. Dworzec miał liczyć 30 pięter, z którego 2 dolne kondygnacje miały pełnić funkcje dworcowe. Planowano również dobudowę 3 peronów (jeden dla linii dalekobieżnych i dwa dla pociągów podmiejskich)[23]. W 2015 roku ostatecznie zdecydowano, że nowy dworzec nie będzie budowany[24].
Dworzec, podobnie jak inne dworce kolejowe w Polsce, przechodził renowację w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji stacji kolejowych ‘Robi Się’, zainicjowanego przez PKP SA. Umowę na remont dworca podpisano ze spółką PORR Polska 5 lipca 2010. Koszt remontu wyniósł 47 mln zł[25]. Remont generalny rozpoczął się w sierpniu 2010[26], obejmując gruntowne czyszczenie elementów dachu, elewacji i wnętrz, usunięcie oraz wymianę najbardziej zużytych elementów wystroju, wymianę niektórych instalacji technicznych, a także uporządkowanie ładu przestrzennego na terenie i wokół dworca. Między innymi umyto i wypolerowano granitową posadzkę w hali głównej, a także gruntownie wyczyszczono aluminiowy sufit. Naprawiono neony na zewnątrz budynku oraz uruchomiono zewnętrzną iluminację dworca w szczycie dachu. Prace remontowe rozpoczęły się w połowie 2010 i zostały zakończone na przełomie 2011 i 2012[27]. Podczas prac remontowych zostały wymienione sufity podwieszane w galeriach na poziomie -1, usunięto punkty gastronomiczne, uporządkowano i zainstalowano nowy system informacji dla pasażerów, zainstalowano nowoczesne oświetlenie, biletomaty oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych[28].
W latach 2013–2016 wymieniono schody ruchome i pochylnie, zakończono przebudowę systemu izolacji termicznej i ogrzewania oraz stropu dworca[13].
Na początku kwietnia 2015 rozpoczął się kolejny remont hali głównej, w ramach którego m.in. została wybudowana tam antresola, która 23 marca 2016 została udostępniona podróżnym[24][29].
Od 5 stycznia 2019 na wniosek Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki dworzec nosi imię Stanisława Moniuszki, co jest jednym z elementów obchodów roku imienia kompozytora[30].
Od 24 lipca 2019 decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków jest wpisany do rejestru zabytków[1].
Połączenia międzynarodowe
Z dworca istnieją bezpośrednie połączenia do wielu miast Europy: Berlina, Bratysławy, Budapesztu, Kijowa, Mińska, Moskwy, Ostrawy, Pragi, Wiednia.
Węzeł przesiadkowy
Dworzec Centralny stanowi największy w Warszawie węzeł przesiadkowy[31]. W pobliżu dworca znajduje się stacja metra Centrum i dworzec podmiejski Warszawa Śródmieście[32]. W okolicy dworca zatrzymuje się też kilkadziesiąt linii tramwajowych i autobusowych[6]. Stacje Warszawa Centralna i Warszawa Śródmieście WKD połączone są systemem przejść podziemnych z przystankami tramwajowymi i autobusowymi w alei Jana Pawła II i Alejach Jerozolimskich oraz z pętlą autobusową pomiędzy budynkiem Dworca Centralnego i centrum handlowym „Złote Tarasy” (i przystankami autobusowymi krańcowymi i przelotowymi na ulicy Emilii Plater)[33]. Z tej pętli odjeżdża większość autobusów nocnych[34]. Przejścia między przystankami są w większości realizowane pod ziemią[35].
Węzeł „Warszawa Centralna – Warszawa Śródmieście – Metro Centrum” jest najbardziej wykorzystywanym węzłem przesiadkowym w Polsce[36].
Inne informacje
Dworzec miał stać się jednym z symboli ambitnej polityki modernizacji kraju prowadzonej przez PZPR w latach 70. XX wieku. W związku z tym m.in.:
- Dworzec Centralny za swą koncepcję estetyczną i funkcjonalną zdobył tytuł Mister Warszawy 1975 roku przyznawany za najlepszą realizację architektoniczną[13].
- Ściany korytarzy na Dworcu Centralnym, a także ławki i balustrady zostały wykonane w latach 70. z luksusowego białego marmuru (kamień sprowadzono z Kazachstanu i z Sudetów). Na dworcu użyto również czarnego, błyszczącego granitu (ze Szwecji), z którego wykonano kolumny przy wejściu do hali głównej[37].
- Wyposażenie Dworca Centralnego w windę łączącą wszystkie poziomy budynku, zaprojektowaną dla osób niepełnosprawnych i podróżnych z ciężkimi bagażami[2]. W latach 90. uległa ona awarii i nie działała do roku 2012.
- W październiku 1986 na dworcu uruchomiono elektroniczną planszę z planem miasta oraz elektroniczny informator o rozkładzie jazdy typu „Fasbond”[38].
- Wewnątrz peronów znajdują się ukryte tunele komunikacyjne przeznaczone do transportu bagaży, poczty oraz przechowywania pojazdów do czyszczenia posadzek. Każdy tunel jest wyposażony w windę oraz dodatkowe wyjazdy z pochylniami. Ponadto są to perony należące do najdłuższych w Polsce (400 m). Na każdym peronie znajdują się także służbowe schody kręte prowadzące do poziomu stropu, gdzie znajdują się przejścia dla pracowników kolei i obsługi dworca.
- Dworzec Centralny został wyposażony w dwa niewielkie tarasy widokowe, znajdujące się na poziomie antresoli zachodniej. Taras północny z widokiem na Pałac Kultury i Nauki i taras południowy z widokiem na Hotel Marriott są jedynymi pozostałościami po niezrealizowanych a planowanych w latach 70. estakadach, mających łączyć piętro dworca z innymi budynkami. Tarasy widokowe były dostępne do remontu dworca w 2011 roku.
- Dworzec Centralny jako pierwszy w Polsce został wyposażony w klimatyzację i ogrzewanie każdego pomieszczenia za pomocą urządzeń sprowadzonych w latach 70. z krajów Zachodu. Ewenementem i luksusem było wyposażenie marmurowo-drewnianych ławek na peronach we własne ogrzewanie ukryte za metalowymi kratkami. System wentylacji i klimatyzacji pozwalał na włączenie maksymalnej mocy i natychmiastowe usunięcie spalin pochodzących z parowozów lub lokomotyw spalinowych
- Na każdym peronie znajdują się ogrzewane i przeszklone poczekalnie oraz posterunki dyżurnych peronowych[39].
- Zainstalowanie pierwszych w Polsce chodników ruchomych na pochylniach.
- Na stacji czekały na podróżnych wózki na bagaże, aby – tak jak chciał architekt – nikt nie musiał dźwigać ciężkich toreb i waliz. Wózki na bagaże zostały zakupione na Zachodzie i były typowymi wózkami lotniskowymi. Wózki były przystosowane do jazdy po schodach ruchomych.
- Zakup na Zachodzie nowoczesnych, małych, jednoosobowych pojazdów produkcji angielskiej oraz amerykańskiej[40] do czyszczenia i odkurzania posadzek w całym budynku.
- Wyposażenie budynku w urządzenia gastronomiczne produkcji francuskiej[41].
- Instalacja elektronicznych zegarów z podświetleniem i centralnym sterowaniem, pochodzących z Włoch. Zegary były dopasowane swym stylem do modernistycznej architektury dworca i funkcjonowały do roku 2011 kiedy zostały wymienione na nowe.
- Zainstalowanie pierwszych w Warszawie drzwi automatycznych, produkcji szwajcarskiej[42], wyposażonych w nowatorski wówczas mechanizm reagujący na ciężar ludzkiego ciała w obszarze przed wejściem i wyjściem, uruchamiający drzwi. Fascynację samoczynnie otwierającymi się szklanymi drzwiami uwieczniono w pierwszym odcinku serialu 07 zgłoś się z 1976 pt. „Major opóźnia akcję”. Wykonane były z błyszczącego, cienkiego, wyprofilowanego aluminium oraz szkła. Zostały wymienione na nowe w roku 2011.
- Zbudowanie specjalnego salonu dla VIP-ów. Pierwszym gościem był Leonid Breżniew. W 2007 r. w salonie PKP Intercity urządziła pierwszą w Polsce zamkniętą poczekalnię na dworcu kolejowym dla posiadaczy biletów pierwszej klasy na pociągi PKP Intercity pod nazwą „Strefa VIP”.
- Przez kilkanaście miesięcy PKP zatrudniały hostessy ubrane w bordowe mundurki. Postać hostessy z Dworca Centralnego uwieczniła Irena Kwiatkowska jako Kobieta Pracująca w pełnometrażowym odcinku Czterdziestolatka pt. „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”.
- Na środku dworcowego przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem Al. Jerozolimskich z ul. Chałubińskiego stała biało-czerwona marmurowa fontanna w kształcie prostokątnym. Urządzenie sprowadzono z Włoch. W latach 90. XX fontanna została usunięta. Pojawiły się tam sklepy, którymi zabudowano znaczną część podziemi w kompleksie dworca.
- Dworzec Centralny był pierwszym dworcem w Polsce wyposażonym poza windami pasażerskimi także w dodatkowe windy towarowe (ukryte z dala od pomieszczeń ogólnodostępnych), to znaczy w windę kuchenną przeznaczoną do transportu artykułów spożywczych do baru znajdującego się w antresoli wschodniej na piętrze, a także w osobną windę do usuwania śmieci ze wszystkich poziomów budynku, znajdującą się w zachodniej części budynku.
- Warszawski Dworzec Centralny został uznany przez szwajcarskiego architekta, krytyka i historyka sztuki Wernera Hubera za „przykład wybitnej architektury modernizmu, perła na szynach”[43]. Huber powiedział także, że „Dworzec Warszawa Centralna deklasuje krewnych z Zachodu”[44] oraz że to „Znakomita przestrzeń publiczna: hala główna dworca Warszawa Centralna w swoim pierwotnym kształcie”[45]. W jego ocenie w latach 70. Warszawa Centralna uchodziła za najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie[46].
- Dworzec Centralny w Warszawie stanowi „naprawdę spektakularną spuściznę polskiego powojennego modernizmu” według niemieckiego architekta i publicysty aktywnego w Szwajcarii Wolfganga Kila[47].
„Architektura Murator” uznał warszawski Dworzec Centralny w lutym 2012 roku za „Ikonę polskiej architektury XX wieku” oraz „za przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach”. Oceny dokonano przy okazji ukończonego remontu budynku.
W październiku 2008 Najwyższa Izba Kontroli po kontroli przeprowadzonej na 223 dworcach kolejowych w Polsce stwierdziła, że Dworzec Centralny był jednym z najgorszych pod względem stanu technicznego. Działania zarządcy dworca nie zapewniały pasażerom wystarczającego bezpieczeństwa oraz czystości i porządku, zwrócono uwagę m.in. na obecność bezdomnych[48].
Przypisy
- ↑ a b Zestawienia zabytków nieruchomych, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2021-11-15] (pol.).
- ↑ a b Arseniusz Romanowicz, „Warszawski Dworzec Centralny”, wyd. DOKP, Warszawa 1975.
- ↑ Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki.
- ↑ Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki.
- ↑ Piotr Kosmowski: Dworzec kolejowy jako element przestrzeni wymiany w dużych miastach europejskich. Studia Miejskie, tom 18 (2015), s. 153.
- ↑ a b Dworzec Centralny.
- ↑ http://www.pkp.pl/documents/udost-stac/Wykaz-stacji-pasazerskich.pdf.
- ↑ Dworzec Centralny w Warszawie, s. 3.
- ↑ a b Miliardy na budowę. Tak powstawał Dworzec Centralny, 5.12.2015.
- ↑ Do wynajęcia lokale na dworcach.
- ↑ Atrakcyjne powierzchnie do wynajęcia na dworcach PKP.
- ↑ Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 286. ISBN 83-01-08836-2.
- ↑ a b c d Dworzec Centralny wpisany do rejestru zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- ↑ Wolfgang Kil „Lust auf gewagte Konstruktionen” werk, bauen + wohnen 01.09.2012 s. 69. Verlag Werk AG werk, bauen + wohnen Badenerstrasse 18, 8004 Zürich.
- ↑ Piotr Kosmowski: Dworzec kolejowy jako element przestrzeni wymiany w dużych miastach europejskich. Studia Miejskie, tom 18 (2015), s. 154.
- ↑ Krystyna Krzyżakowa: Warszawskie osiągnięcia, [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 147. ISBN 83-03-01684-9.
- ↑ Danuta Zawierucha. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I–31 III 1974. „Kronika Warszawy”. 3 (19), s. 160, 1974.
- ↑ Kolejowa perła Warszawy. rynek-kolejowy.pl, 2016-12-07. [dostęp 2016-12-17].
- ↑ Dworzec Centralny został oceniony jednoznacznie pozytywnie przez szwajcarskiego architekta Wernera Hubera, który stwierdził, że „Dworzec Warszawa Centralna deklasuje krewnych z Zachodu”. AR/PS: Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, Warszawa 2012.
- ↑ Dworzec Centralny w Warszawie wpisany do rejestru zabytków. Jak wyglądała jego budowa? Newsweek Polska 23.07.2019 https://www.newsweek.pl/historia/dworzec-centralny-w-warszawie-wpisany-do-rejestru-zabytkow-budowa-historia-i/fe2tk09
- ↑ Arseniusz Romanowicz, „Warszawski Dworzec Centralny”, wyd. DOKP, Warszawa 1975. s. 3 rozdz. III.
- ↑ Remont, a potem nowy dworzec – Gazeta Wyborcza.
- ↑ Duma epoki Gierka odejdzie do lamusa. wiadomosci.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. – Onet.pl za TVP Info.
- ↑ a b Nowa antresola kończy temat Centralnego. PKP SA go nie zburzy. transport-publiczny.pl, 2015-04-01. [dostęp 2016-03-23].
- ↑ PAP: Jest umowa na remont Centralnego. portalsamorzadowy.pl, 2010-07-05. [dostęp 2010-07-07]. (pol.).
- ↑ Od sierpnia remont dworca Warszawa Centralna – PKP S.A. i PORR Polska podpisały umowę.
- ↑ Tylko remont przed Euro.
- ↑ PAP: Kolej: nowy termin składania ofert na remont Dworca Centralnego. wnp.pl, 2010-04-21. [dostęp 2010-04-22].
- ↑ Kolejarze otworzyli nową antresolę na Dworcu Centralnym. transport-publiczny.pl, 2016-03-23. [dostęp 2016-03-23].
- ↑ RDC/PG: Dworzec Centralny będzie nosił imię Stanisława Moniuszki. Radio dla Ciebie, 2018-12-28. [dostęp 2018-12-30]. (pol.).
- ↑ 22 Analiza organizacji i funkcjonowania węzłów przesiadkowych w Warszawie. architektura.um.warszawa.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-11)]., Krajobraz Warszawski Nr 138, Grudzień 2012, ISSN 1427-907X, s. 8.
- ↑ Warszawa Centralna – informacje dla pasażera.
- ↑ Wstępne Studium Wykonalności dla zadania „Modernizacja i rozbudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego”, Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa, Warszawa, lipiec 2007, s. 67.
- ↑ Jarosław Osowski. Nocą na Wyczółki. „Gazeta Stołeczna”, s. 5, 5–6 września 2020.
- ↑ Węzły przesiadkowe w Warszawie.
- ↑ Największe stacje kolejowe w Polsce. Urząd Transportu Kolejowego, sierpień 2018. s. 7. [dostęp 2019-01-09].
- ↑ Opis dworców kolejowych Warszawy, Stowarzyszenie Siskom, www.siskom.waw.pl.
- ↑ Kalendarz warszawski 1 X – 31 XII 1986 r. „Kronika Warszawy”. 3–4 (71–72), s. 251, 1986.
- ↑ Arseniusz Romanowicz, „Warszawski Dworzec Centralny”, wyd. DOKP, Warszawa 1975. s. 6.
- ↑ Centralny PKF 6A/76, nowoczesne zamiataczki Hako i Clarke.
- ↑ „Panorama” 35/1975
- ↑ Arseniusz Romanowicz, Zostaliśmy w cieniu; Architektura, nr 6, 2006.
- ↑ W. Huber: „Warszawa – Fenix z popiołów”, 2005.
- ↑ AR/PS: Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, Warszawa 2012.
- ↑ Werner Huber: Die Stadt und ihr Herz, Hochparterre: Zeitschrift für Architektur und Design 28/2015.
- ↑ Werner Huber: Warszawa Centralna – Die Ikone ist geschützt, Hochparterre 09.08.2019.
- ↑ Wolfgang Kil: Lust auf gewagte Konstruktionen werk, bauen + wohnen 01.09.2012 s. 68.
- ↑ Informacja o wynikach kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasaŜerów.
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, Polska 1975. Najnowocześniejszy dworzec w powojennej Polsce wyposażony w urządzenia sprowadzone w latach 70. z krajów Europy Zachodniej. Przykład nowatorskiej architektury polskiego modernizmu z zastosowaniem luksusowych materiałów. Wnętrza pokryte białym marmurem i czarnym granitem, drzwi automatyczne, perfekcyjnie zaprojektowana cienka stolarka aluminiowa z wielkimi przeszkleniami, efektowne reflektory iluminacji architektury w szczycie dachu, ogrzewane i przeszklone poczekalnie na każdym peronie, system kamer monitoringu, marmurowo-drewniane ławki z własnym ogrzewaniem, telewizory we wszystkich pomieszczeniach, marmurowa fontanna, salon vip, schody ruchome, pochylnie ruchome i windy na każdym peronie. Według szwajcarskiej prasy to „znakomita przestrzeń publiczna: hala główna dworca Warszawa Centralna w swoim pierwotnym kształcie”[2].
Autor: Malarz pl, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schemat warszawskiego węzła kolejowego
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Peron czwarty. Dworzec Centralny w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, Polska 1975. Najnowocześniejszy dworzec w powojennej Polsce wyposażony w urządzenia sprowadzone w latach 70. z krajów Europy Zachodniej. Przykład nowatorskiej architektury polskiego modernizmu z zastosowaniem luksusowych materiałów. Wnętrza pokryte białym marmurem i czarnym granitem, drzwi automatyczne, perfekcyjnie zaprojektowana cienka stolarka aluminiowa z wielkimi przeszkleniami, efektowne reflektory iluminacji architektury w szczycie dachu, ogrzewane i przeszklone poczekalnie na każdym peronie, system kamer monitoringu, marmurowo-drewniane ławki z własnym ogrzewaniem, telewizory we wszystkich pomieszczeniach, marmurowa fontanna, salon vip, schody ruchome, pochylnie ruchome i windy na każdym peronie. Według szwajcarskiej prasy to „znakomita przestrzeń publiczna: hala główna dworca Warszawa Centralna w swoim pierwotnym kształcie”[2]. Dopełnieniem kompozycji architektonicznej było zainstalowanie w otoczeniu dworca wysokich latarni w kolorze błękitnym, co było wtedy nowością, ponieważ kolor ten zapobiegał zeszpeceniu przestrzeni dzięki temu, że zlewał się z niebem oraz z jasnymi fasadami budynków i nie wyróżniał się oraz nie dzielił przestrzeni tak jak kolor czarny. Ponadto montaż wysokich latarni zamiast zwykłych pozwolił na zaoszczędzenie miejsca, ponieważ użyto mniej latarni, ale z mocniejszym światłem. Niestety po 1989 dokonano wielu modyfikacji budynku, niezgodnych z oryginalnym projektem architekta między innymi przemalowano sufit z koloru białego, matowego na szary (ciemny) co optycznie zmniejszyło i przyciemniło przestrzeń, usunięto marmurowe balustrady ze schodów co wyjątkowo negatywnie wpłynęło na estetykę, usunięto liczne tam elektroniczne zegary i zastąpiono je klasycznymi niepasującymi do modernistycznej architektury, zamknięto dwa tarasy widokowe na piętrze, usunięto marmurowe ławki z hali głównej i zastąpiono je tandetnymi współczesnymi zamiennikami (oryginalne ławki zostawiono tylko na peronach), usunięto też charakterystyczną marmurową fontannę umieszczoną tam celowo przez architekta (fontanna oczyszcza i ochładza powietrze, ruch wody w wodotrysku ujemnie jonizuje atmosferę, a to znacznie poprawia samopoczucie ludzi, fontanna usuwa pył z powietrza i zagłusza miejski hałas według Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej UŁ)[3].
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Pasażerowie na peronie 4 dworca Warszawa Centralna w Warszawie
Oficjalne logo miał w latach 70. XX wieku nowo otwarty Warszawski Dworzec Centralny czyli WDC. Zastosowania loga: książki, foldery promocyjne, dyskretne oznaczenie szklanych drzwi automatycznych i zwykłych srebrną farbą z logiem aby unikać zderzeń. Typografia systemu informacji wizualnej Dworca Centralnego w Warszawie została opracowana przez plastyka Andrzeja Pańkowskiego, który na dworcu użył dwóch czcionek, Helvetica i Paneuropa Gruba (Futura) w czarnym kolorze na białym tle. Zastosowanie szwajcarskich i niemieckich krojów pisma znanych na świecie z doskonałego wzornictwa było nowością. Wszystkie napisy zostały subtelnie zawieszone w powietrzu i podświetlone od wewnątrz świetlówkami tak jak obecne tam wówczas włoskie zegary cyfrowe oraz użyto też dwóch wielkich, białych neonów na fasadzie. Ponadto dworzec wyposażono w poczwórną iluminację dekoracyjną podkreślającą jego architekturę i niezależną od oświetlenia sufitowego. Skład iluminacji: wielkie reflektory oświetleniowe w szczycie dachu (działają), dwie linie światła biegnące przez cały dworzec wzdłuż marmurowych ścian na dole i na górze (aktualnie instalacja nie działa), podświetlenie peronów od spodu (aktualnie instalacja nie działa), podświetlenie sufitu w hali głównej w jego szczelinach w formie dwóch linii światła wychodzących na dwór (aktualnie instalacja nie działa)[1].
Autor: Aisano, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bahnhof "Centralna" in Warschau, von der Aussichtsplattform des Kulturpalasts aus gesehen.
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Hala Główna Dworca Centralnego w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dworzec Centralny w Warszawie, widok od strony Alej Jerozolimskich
Warszawa Centralna, budowa
Autor: Radek Kołakowski, Licencja: CC0
Wschodnia elewacja dworca Warszawa Centralna i fragment ulicy Emilii Plater