Dymitr (Jelisiejew)

Dymitr
Witalij Jelisiejew
Metropolita czycki i pietrowsk-zabajkalski
ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia1 listopada 1961
Szolnok
Biskup nerczyński i krasnokamieński
Okres sprawowania2015–2016
Metropolita czycki i pietrowsk-zabajkalski
Okres sprawowaniaod 2017
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia czycka
Śluby zakonne6 grudnia 2001
Diakonat8 marca 1998
Prezbiterat10 marca 1998
Nominacja biskupia25 grudnia 2014
Chirotonia biskupia22 lutego 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji22 lutego 2015
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Chrystusa Zbawiciela
KonsekratorJan X
WspółkonsekratorzyCyryl, Juwenaliusz (Pojarkow), Hilarion (Alfiejew), Nifon (Sajkali), Arseniusz (Jepifanow), Cyryl (Pokrowski), Włodzimierz (Samochin), Sergiusz (Czaszyn), Atanazy (Fahd)

Dymitr, imię świeckie Witalij Wiktorowicz Jelisiejew (ur. 1 listopada 1961 w Szolnoku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Pochodzi z rodziny wojskowego. W 1983 ukończył wyższą szkołę inżynierii pancernej w Kijowie i przez kolejne czternaście lat służył w armii radzieckiej, a następnie rosyjskiej, w zabajkalskim okręgu wojskowym. W grudniu 1997 odszedł ze służby i został prywatnym sekretarzem biskupa czyckiego Innocentego. W 1998 ukończył kurs przygotowujący do kapłaństwa. 8 marca tego samego marca w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Czycie został wyświęcony na diakona przez biskupa Innocentego, on też 10 marca udzielił mu święceń kapłańskich. W maju tego samego roku został proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Czycie. Od września 1999 był dziekanem dekanatu czyckiego[1].

6 grudnia 2001 został postrzyżony na mnicha przez biskupa czyckiego i zabajkalskiego Eustachego, przyjmując imię zakonne Dymitr na cześć św. Dymitra z Rostowa. Rok później został spowiednikiem duchowieństwa eparchii czyckiej, a w 2003 także kapelanem formacji kozackich Zabajkala. W 2004 otrzymał godność igumena[1]. Wtedy też został spowiednikiem prawosławnego gimnazjum w Czycie, które to obowiązki sprawował przez dziesięć lat[1].

Był delegatem na Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w 2009. W maju tego samego roku został proboszczem parafii we wsiach Agninskoje, Jasnogorsk, Nowoorłowsk, Mogojtuj, Niżnyj Casuczej oraz Ołowiannaja, opiekował się również pozostałymi cerkwiami w rejonach agnińskim, mogojtujskim, ołowiannickim i onońskim[1]. W 2010 został ponownie dziekanem dekanatu czyckiego, proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Czycie oraz przełożonym monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Czycie-Mołokowce. Od 2010 był kapelanem Zabajkalskiego wojskowego towarzystwa kozackiego oraz członkiem kolegium kapelanów przy synodalnym komitecie ds. współpracy z kozactwem, w tym samym roku powierzono mu również koordynowanie współpracy eparchii czyckiej z siłami zbrojnymi; w 2013 został kierownikiem oddziału wykształcenia religijnego i katechizacji[1]. W trybie zaocznym w 2011 ukończył studia teologiczne na Moskiewskiej Akademii Duchownej[1]. W 2010 wszedł do Rady Społecznej przy Wydziale ds. Kraju Zabajkalskiego MSW Rosji oraz przy wydziale spraw wewnętrznych Zarządu Transportu Kraju Zabajkalskiego[1].

W marcu 2014 po raz trzeci został dziekanem dekanatu czyckiego oraz proboszczem parafii św. Innocentego Moskiewskiego w Czycie. Po podziale dekanatu został dziekanem II dekanatu czyckiego miejskiego, powierzono mu również stanowisko kierownictwa oddziału informacyjno-wydawniczego eparchii. Od 2013 zasiadał w Izbie Społecznej Kraju Zabajkalskiego, w komisji ds. kultury, moralności, stosunków międzyetnicznych i dialogu międzywyznaniowego[1].

25 grudnia 2014 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa nerczyńskiego i krasnokamieńskiego. W związku z tą decyzją otrzymał 4 stycznia 2015 godność archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia miała miejsce 22 lutego 2015 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy antiocheńskiego Jana X[2]. Oprócz zarządzania eparchią nerczyńską[a], od czerwca 2016 pełnił czasowo obowiązki zwierzchnika eparchii czyckiej (i metropolii zabajkalskiej)[1][3]. W grudniu tego samego roku Święty Synod wyznaczył go na ordynariusza tychże administratur[4].

W 2017 otrzymał godność metropolity[1].

Uwagi

  1. Do czerwca 2017.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Dimitry (Yeliseyev), April 2020.jpg
Autor: ГТРК Чита, Licencja: CC BY 3.0
Metropolitan of Chita and Petrovsk-Zabaykalsky Dimitry (VItaly Yeliseyev) русский