Dymitr (Kowalnicki)

Dymitr
Michaił Kowalnicki
Arcybiskup chersoński i odeski
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data i miejsce urodzenia

26 października 1839
gubernia wołyńska

Data i miejsce śmierci

13 lutego 1913
Odessa

Miejsce pochówku

Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie

Arcybiskup chersoński i odeski
Okres sprawowania

1905–1913

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia chersońska i odeska

Śluby zakonne

12 września 1895

Prezbiterat

17 września 1895

Chirotonia biskupia

27 września 1902

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

22 czerwca 1898

Dymitr, imię świeckie Michaił Gieorgijewicz Kowalnicki (ur. 26 października 1839 w guberni wołyńskiej, zm. 13 lutego 1913 w Odessie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Był synem kapłana prawosławnego. W 1859 ukończył Wołyńskie Seminarium Duchowne, przez rok wykładał w szkole duchownej w Krzemieńcu, po czym podjął studia w Kazańskiej Akademii Duchownej. W 1867 ukończył studia jako najlepszy absolwent i został zatrudniony w Akademii w katedrze teologii moralnej. W 1868 obronił dysertację magisterską. Rok później uzyskał tytuł docenta, zaś od 1878 jako profesor nadzwyczajny pracował w katedrze historii Kościoła. Nigdy się nie ożenił; ostatecznie 12 września 1895 złożył wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię zakonne Dymitr. Pięć dni później przyjął święcenia kapłańskie. Został wyznaczony na inspektora Kijowskiej Akademii Duchownej, otrzymał również godność archimandryty. W 1898 został rektorem Akademii, zaś 22 czerwca tego samego roku wyświęcono go na biskupa czehryńskiego, wikariusza eparchii kijowskiej; pozostawał rektorem Akademii.

27 września 1902 został biskupem tambowskim i szackim. W 1903 został przeniesiony na katedrę kazańską i swijaską. Jako arcybiskup kazański uległ wpływom zwolenników rusyfikacji mniejszości narodowych w regionie: zlikwidował możliwość nauki w innych językach niż rosyjski w szkołach prowadzonych przez Cerkiew oraz zabronił odprawiania nabożeństw prawosławnych w językach mniejszości. Duchowny nigdy nie odwiedził całej eparchii – jedynie w czerwcu 1904 odwiedził dwa miasta będące siedzibami ujezdów, jednak odprawiał nabożeństwa w kaplicy na statku. Rzadko głosił również kazania w cerkwiach Kazania. W rezultacie konfliktu o system prowadzenia misji wśród nieprawosławnych mieszkańców regionu (z protestami przeciwko rusyfikacyjnym działaniom biskupa Dymitra wystąpili kierownicy szkół w eparchii, biskup symbirski Guriasz, sprawa trafiła ostatecznie na dwór carski) został przeniesiony na katedrę chersońską i odeską.

Jako biskup chersoński Dymitr (Kowalnicki) uczestniczył w przygotowaniach do Soboru Lokalnego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, do którego ostatecznie nie doszło. Następnie zasiadał w Synodalnej Komisji ds. reformy Akademii Duchownych, która w 1911 opracowała ich nowy statut. Zmarł w 1913 i został pochowany w soborze Przemienienia Pańskiego w Odessie.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Димитрий (Ковальницкий).jpg
Димитрий (Ковальницкий), архиепископ Херсонский и Одесский. Портрет епископа Дмитрия в рясе и клобуке с крестом, с посохом в левой руке (местонахождение неизв.), запечатлён на фотографии 2-й пол. XX в. (ЦАК МДА).