Dyrekcja (Chełm)
część miasta Chełma | |
Plac Tysiąclecia, ul. Bydgoska | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Gmina | |
Miasto | |
SIMC | 0929954[1] |
Strefa numeracyjna | (+48) 82 |
Kod pocztowy | 22-100 |
Tablice rejestracyjne | LCH |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
51°08′06″N 23°29′39″E/51,134904 23,494226 | |
Portal Polska |
Osiedle Dyrekcja, Osiedle Dyrekcji Kolejowej – osiedle w Chełmie wybudowane w latach 1928–1939 w związku z zamiarem przeniesienia z Radomia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, zlokalizowane we wschodniej części miasta, stanowiące część modernistycznej dzielnicy Nowe Miasto założonej w dwudziestoleciu międzywojennym (1926) na terenach Starostwa Obłonie[2][3].
Osiedle Dyrekcja obejmuje trzy kolonie mieszkalne wzniesione przez PKP w latach 1928–1939 dla pracowników Wschodniej DOKP, o łącznej pow. ok. 30,4 ha, wyraźnie różniące się morfologią i typologią zabudowy:
- kolonię zwaną „Dyrekcją Górną” – zespół o zwartej zabudowie obrzeżnej na głównej osi kompozycji dzielnicy Nowe Miasto między Wzgórzem Kredowym i Górką Katedralną, ograniczony ulicami Batorego, Żwirki i Wigury, Wysoką, Graniczną i Wiejską;
- kolonię zwaną „Dyrekcją Dolną” wraz z Gmachem Dyrekcji – zespół o zwartej zabudowie obrzeżnej przy pl. Niepodległości wzdłuż północnej osi dzielnicy Nowe Miasto między Wzgórzem Kredowym i Gmachem Dyrekcji a Dworcem PKP (al. Piłsudskiego) oraz
- kolonię bez nazwy własnej między „Dyrekcją Dolną i „Dyrekcją Górną” – zespół o luźnej zabudowie 30 domów wolnostojących, pierwotnie dwurodzinnych, ograniczony ulicami Stephensona, Słowackiego i 1-Pułku Szwoleżerów.
24 kwietnia 1971 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, zespół urbanistyczny w granicach obejmujących osiedle Dyrekcja i tereny przylegające do al. Piłsudskiego (ok. 50 ha)[4], został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/138[3].
Historia
W związku z ideą rozbudowy Chełma po wschodniej stronie Górki Katedralnej, na państwowych terenach Starostwa Obłonie przekazanych miastu po odzyskaniu niepodległości, w 1925 r. władze miasta zleciły opracowanie koncepcji rozbudowy miasta Spółdzielni Architektonicznej Pracowników Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem architektów Adama Kuncewicza i Adama Paprockiego. Koncepcja rozplanowania dzielnicy Nowe Miasto z 1926 r. obejmująca obszar ponad 432 ha (czyli ponad 7-krotnie większym niż obszar miasta istniejącego), zakładała budowę nowej dzielnicy dla 20'000-250'000 mieszkańców. Północną część dzielnicy Nowe Miasto przeznaczono na rozwój miasta związany z koleją. Południową część dzielnicy przeznaczono na osiedla dla urzędników państwowych, a wschodnią na osiedla budowane przez mieszkańców Chełma i dalszy rozwój dzielnicy[2].
Początkowo władze miasta próbowały przekonać PKP do przeniesienia Wschodniej Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych do Chełma, proponując PKP przejęcie od miasta terenów carskiej dzielnicy gubernialnej na Wygonie wraz z gmachami Urzędu Gubernialnego i Pałacu Gubernatora wzniesionymi w latach 1913–1915. Po odrzuceniu tej propozycji przez min. Romockiego podczas wizji lokalnej w marcu 1927 r., jako mało atrakcyjnej, władze Chełma zaproponowały wydzielenie 50 ha w nowej dzielnicy Nowe Miasto pod budowę osiedla kolejowego i siedziby Dyrekcji i tym przekonały Ministerstwo Komunikacji. Ostatecznie pod budowę osiedla Urząd Ziemski w Lublinie wydzielił obszar 30 ha w północno-zachodniej części dzielnicy Nowe Miasto[5], na którym Dyrekcja PKP planowała budowę:
- przestronnie i regularnie rozmieszczonych ulic;
- 156 budynków mieszkalnych (34 domy jedno- i dwurodzinne oraz 121 budynków w zabudowie zwartej, ogółem 601 mieszkań o kubaturze 258'580 m³).
- gmachu administracyjnego dyrekcji kolejowej (o kubaturze 62'111m³, ze stanowiskami pracy dla 740 urzędników);
- łaźni i ambulatorium.
W maju 1928 r. Minister Komunikacji podjął decyzję o rozpoczęciu budowy siedziby Dyrekcji Kolei i osiedla kolejowego dla jej pracowników w Chełmie. Inwestycję o ogólnej kubaturze 336'391 m³ planowano ukończyć do końca 1930 r. Koszt budowy miał zamknąć się w granicach 30 mln zł[5].
Wstępny projekt budowlany osiedla kolejowego opracował inż. Henryk J. Gay (1875-1936) na zlecenie Ministerstwa Komunikacji. Do prowadzenia budowy i nadzoru Ministerstwo Komunikacji utworzyło na miejscu Kierownictwo Budowy Gmachu Dyrekcji Kolei Państwowych i Kolonji Mieszkalnej w Chełmie. Nadzór nad budową powierzyło inż. Zygmuntowi Mianowskiemu. Budowę Gmachu Dyrekcji Kolei powierzyło firmie Tor, a budowę domów mieszkalnych firmie Budeks. W lipcu 1928 r. rozpoczęto budowę osiedla, do robót budowlanych zaangażowano wówczas ok. 2000 robotników. Kamień węgielny pod Gmach Dyrekcji położono 22 października tego samego roku[5].
Pośpiech w rozpoczęciu i prowadzeniu inwestycji bez przygotowania i w nierozsądnych terminach (okres zimy), niedostosowanie projektu budowlanego do lokalnych warunków geologicznych (podłoże kredowe i zbyt płytkie fundamentowanie) wskutek rozdziału projektu od nadzoru nad jego realizacją w imię źle pojętych oszczędności oraz brak koordynacji i niedostateczny nadzór nad wykonawstwem – w połączeniu z niskimi temperaturami zimą 1929 r., doprowadziły do pękania murów pod wpływem mrozu i uszkodzeń konstrukcji budynków mieszkalnych na dużą skalę. Kilka kolejnych komisji powoływanych przez Ministerstwo Komunikacji do zbadania przyczyn tej katastrofy budowlanej, orzekło jedna po drugiej, że przyczyną była zima, a zawinił chełmski grunt kredowy[5]. Istotnie spowolniło to tempo robót w 1929 r., a następnie doprowadziło od wstrzymania całej inwestycji. W lipcu 1929 r. nadzór nad kontynuacją budowy powierzono inż. Mikołajowi Leszczynie-Głybowskiemu. Do 1930 r. wzniesiono w stanie surowym 112 budynków mieszkalnych i część gmachu dla Dyrekcji Kolei, a osiedle objęło 20[6] ulic o łącznej długości ok. 5 km. Do 1931 r. wykończono 31 budynków na potrzeby przeniesienia z Bydgoszczy Biura Kontroli Dochodów PKP. Latem 1932 r. do Chełma przybyło kilkanaście rodzin urzędników i pracowników PKP z Bydgoszczy[a]. Do ich dyspozycji oddano wykończone i gotowe do zamieszkania lokale położone na ulicy Bydgoskiej. Prace wykończeniowe przerwano w 1932 r. z powodu kryzysu gospodarczego. W niewykończonych budynkach zamurowano otwory okienne.
Po kilkuletnich staraniach miasta Chełma[7] prace wznowiono w 1938 r. i do wybuchu II wojny światowej wykończono Gmach Dyrekcji Kolei i pozostałe 81 budynków mieszkalnych. W sferze planów pozostały budynki łaźni, ambulatorium, dom Prezesa Dyrekcji Kolei i kilka budynków mieszkalnych u zbiegu Granicznej z Wiejską. 1 grudnia[a] 1939 r. miało nastąpić przeniesienie urzędów kolejowych z Radomia, do którego już jednak nie doszło z powodu wybuchu wojny[8].
Po roku 1944
Od 22 lipca do 1 sierpnia 1944 r. Gmach Dyrekcji był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W okresie powojennym Gmach mieścił m.in. siedziby urzędów wojewódzkich i powiatowych, szkoły, stację pogotowia, przychodnię, bibliotekę i wiele innych. Obecnie mieści się tam m.in. Lubelski Urząd Wojewódzki Delegatura w Chełmie i Starostwo Powiatowe, Urząd Poczty Polskiej i wiele innych instytucji.
Architektura
Według współczesnych historyków, zróżnicowana pod względem wielkości i form zabudowa osiedla Dyrekcja nawiązuje do tradycji rodzimej, „narodowej” sztuki architektonicznej przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych, standardów użytkowych i cywilizacyjnych[9].
Architektura Gmachu Dyrekcji Kolei posiada wyraźnie cechy wczesnego modernizmu, odrzucającego już radykalnie secesyjne dekoracje i dążącego do prostych, nowoczesnych form z płaskimi dachami, o surowym, ascetycznym wyrazie. Niemniej nawiązuje do tradycji jeszcze klasyczną symetrią bryły, jak i symetrycznym, osiowym rozplanowaniem Gmachu, usytuowanym na północnej osi dzielnicy Nowe Miasto, między Wzgórzem Kredowym i Dworcem PKP. W kontraście do Gmachu, architektura osiedli mieszkalnych zachowuje tradycyjne, klasycyzujące formy, typowe dla obiektów z tego okresu realizowanych przez PKP w całym kraju, natomiast w jej rozplanowaniu wprowadza nader nowoczesne, modernistyczne standardy funkcjonalne i użytkowe, jakim późniejsza zabudowa w Chełmie już nie potrafiła dorównać.
Ulice
Główne ulice w obszarze osiedla Dyrekcja zrealizowane według planów z lat 1928–1939:
Dyrekcja Górna:
- ul. Katedralna
- ul. Jana Kazimierza (częściowo niezrealizowana: między Żwirki i Wigury a Słowackiego)
- ul. Bohdanowicza (Armii Czerwonej w okresie PRL, obecnie Żwirki i Wigury, częściowo niezrealizowana: do Wojsławickiej)
- ul. Wysoka
- ul. Graniczna
- ul. Wiejska
- ul. Batorego (fragment między Wiejską i pl. Tysiąclecia)
- ul. Radomska (przemianowana w Bydgoską)
- pl. Żwirki (obecnie Tysiąclecia Państwa Polskiego)
Dyrekcja Dolna:
- ul. 1-Pułku Szwoleżerów (Odrodzonego Wojska Polskiego w okresie PRL) (fragment przy pl. Niepodległości)
- ul. 11-Listopada (22-Lipca w okresie PRL) (fragment przy pl. Niepodległości)
- pl. Wolności (pl. PKWN w okresie PRL, obecnie pl. Niepodległości)
- al. Piłsudskiego (Świerczewskiego w okresie PRL) (fragment)
- ul. Wołyńska (fragment przy pl. Niepodległości)
- droga wewnętrzna rozgraniczająca osiedle Dyrekcja i osiedle ChSM (al. Piłsudskiego 11A-12A)
odrębna część osiedla między Dyrekcją Górną i Dolną (zespół 30 domów wolnostojących):
- pl. Żwirki (obecnie Tysiąclecia Państwa Polskiego)
- ul. Słowackiego (fragment do ul. Szwoleżerów)
- ul. 1-Pułku Szwoleżerów (Odrodzonego Wojska Polskiego w okresie PRL)
- pl. Wolności (pl. PKWN w okresie PRL, obecnie pl. Niepodległości)
- ul. Limanowskiego (obecnie Stephensona, część niezrealizowana między Reymonta i Czackiego)
- ul. Moniuszki
- ul. Chopina (zrealizowana w innym przebiegu jako droga wewnętrzna)
- ul. Reymonta
- ul. Czackiego
Obecnie granice osiedla Dyrekcja rozumiane są przez mieszkańców na ogół szerzej i nazwa „Dyrekcja” bywa utożsamiana z obszarami sąsiadujących osiedli, a niekiedy z całą północną częścią dzielnicy Nowe Miasto z 1926 r. Rozbieżności takie mogą być skutkiem zapożyczenia historycznej nazwy osiedla kolejowego „Dyrekcja” w nowym podziale administracyjnym miasta z 1999 r., który istotnie odbiega od podziału historycznego, obejmując nazwą „Dyrekcja” również późniejsze osiedla, które historycznie posiadały nazwy własne i nie były związane z osiedlem kolejowym, m.in. przy ulicach: Piłsudskiego, Wołyńskiej, Skargi, 11-Listopada, Słowackiego i Starościńskiej, Wspólnej, Spółdzielczej, Jedności (Jedność), aż po Kolejową, a nawet tereny strefy przemysłowo-składowej Bieławin po północnej stronie linii kolejowej.
Zobacz też
Uwagi
Przypisy
- ↑ TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 2021-01-09].
- ↑ a b Opis techniczny do szkicu rozbudowy miasta Chełma, Warszawa 12 października 1926, APLOCH, Akta miasta Chełma, sygn. 746.
- ↑ a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022, s. 21 [dostęp 2016-07-31] .
- ↑ Portal mapowy NID; zabytki nieruchome – układ przestrzenny; dostęp: 2016-07-31.
- ↑ a b c d Korespondencja Ministerstwa Komunikacji z Radomską Dyrekcji PKP z okresu 1927-29 w sprawie budowy osiedla kolejowego „Dyrekcja” w Chełmie, Archiwum Państwowe w Radomiu [1].
- ↑ Według porównania rysunków i planów do stanu faktycznego.
- ↑ Zapomniana i zaniedbana sprawa. Chełm: Komitet Obywatelski zainicjowany przez Radę Miejską w Chełmie, 1936, s. 7–9. [2] chronologia robót 1925-31.
- ↑ Chełm i okolice. Chełm: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej, s. 35–36. ISBN 83-913455-7-2.
- ↑ Przesmycka E., Pytlarz E., Chełm – „Nowe Miasto”, Modernistyczne założenie urbanistyczne, Podsumowanie [3].
Bibliografia
- Spółdzielnia Architektoniczna Pracowników Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, Kuncewicz A., Paprocki A., Szkic rozbudowy miasta Chełma, [w:] „Architektura i Budownictwo” 1926 nr 6-7/12; red. Wóycicki, Zygmunt. Red.; 1926; Warszawa [4]
- Spółdzielnia Architektoniczna Pracowników Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, Kuncewicz A., Paprocki A., Opis techniczny do szkicu rozbudowy miasta Chełma, Warszawa 12 października 1926, APLOCH, Akta miasta Chełma, sygn. 746.
- Korespondencja Ministerstwa Komunikacji z Radomską Dyrekcją PKP z okresu 1927-29 w sprawie budowy osiedla kolejowego „Dyrekcja” w Chełmie [w] Materiały dotyczące sprawy zasadności przeniesienia Dyrekcji Kolejowej z Radomia do Chełma oraz nadużyć przy budowie gmachów Dyrekcji Kolejowej w Chełmie; Archiwum Państwowe w Radomiu [5]
- Komitet Obywatelski zainicjowany przez Radę Miejską w Chełmie, Zapomniana i zaniedbana sprawa, Chełm, styczeń 1936, Chełmska Biblioteka Publiczna [6]
- Koziejowski W., Chełm – „Dyrekcja”. Studium historyczno-urbanistyczne, 1988, [Archiwum Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Lublinie, oddział w Chełmie]
- Kaczura W., Struktura przestrzenna śródmieścia miasta Chełma, Dzielnica Nowe Miasto z 1926 r., Chełm 1997, [7][8]
- Przesmycka E., Pytlarz E., Chełm – „Nowe Miasto”, Modernistyczne założenie urbanistyczne, [w:] Teka Kom. Arch. Urb. Stud. Krajobr., s. 244–259, OL PAN, 2008”, [9]
- Szmygin B, Trochonowicz M, Osiedle “Dyrekcja” w Chełmie – ocena założenia po 80 latach od rozpoczęcia budowy, [w:] Budownictwo i Architektura 2010, nr 6.
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 52.35 N
- S: 50.20 N
- W: 21.52 E
- E: 24.25 E
Rok publikacji: 1926; Tytuł: Architektura i Budownictwo 1926 nr 6-7/12; red. Wóycicki, Zygmunt. Red.; Data wydania oryg.: 1926; Warszawa: [s. n.] (Warszawa: Zakłady Graficzne B. Wierzbicki i S-ka); w zbiorach Biblioteki Cyfrowej PolitechnikiŚląskiej - oai:delibra.bg.polsl.pl:19269 - zasób dostępny bez ograniczeń: http://delibra.bg.polsl.pl/Content/19269/P-1088_1926_Zeszyt6.pdf [dostęp: 08.10.2014]
Chełm, Dzielnica Nowe Miasto, 1926 – fotografia przedstawia plac budowy nowej dzielnicy, Gmachu Dyrekcji Kolei i kolonii mieszkalnych dla pracowników DOKP – fotografia najprawdopodobniej z roku 1932 w zbiorach BCWBP w Lublinie [sygn. 1873/II].
Data publikacji: 1932 w dokumentacji inwestycji publicznej z lat 1926–33
Lokalizacja fotografa: ulica Stefana Batorego 1, 22-100 Chełm, Polska
Chełm Dzielnica Nowe Miasto 1926 – dzielnica zrealizowana w okresie 1926–1939 w związku z zamiarem przeniesienia z Radomia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Realizację Dzielnicy Nowe Miasto rozpoczęto w 1926 r. od wytyczenia nowych ulic i skwerów o łącznej powierzchni ok. 77 ha, parcelacji gruntów o powierzchni ok. 32 ha pod zabudowę zwartą i ok. 263 ha pod zabudowę indywidualną; w 1928 r. miasto rozpoczęło budowę dużej szkoły powszechnej dla nowej dzielnicy przy nowej ulicy Szwoleżerów (Szkoła X-lecia odzyskania niepodległości) oraz budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla nowej dzielnicy, jak i dla Starego Miasta po zachodniej stronie Górki i jego istniejących już przedmieść z oczyszczalnią ścieków na Bieławinie w okolicy dworca kolejowego, a od lipca 1928 r. Koleje Państwowe rozpoczęły budowę Gmachu Dyrekcji Kolei i kolonii mieszkalnych dla pracowników DOKP. Jednak wskutek kryzysu lat XX-tych odstąpiono od zamiaru przeniesienia z Radomia do Chełma Wschodniej DOKP i w 1932 r. przerywano budowę Gmachu i kolejowych kolonii mieszkalnych, pozostawiając budynki w stanie surowym. Niedokończone budynki wykończono i oddano do użytkowania dopiero po wznowieniu prac w latach 1938–1939. Dalsze prace przerwała II-wojna światowa. Pozostałe części Dzielnicy Nowe Miasto wzdłuż południowej osi (obecnie ulice Parkowa-Paderewskiego-Traugutta) oraz po wschodniej stronie Wzgórza Kredowego przeznaczono pod zabudowę indywidualną, obejmującą obecnie obszar osiedli zwanych Domkami i Działkami, uzupełnionych po II-wojnie światowej w latach 60 i 70-tych osiedlami Cementowni i CHSM oraz nową zabudową przy Kolejowej w okresie dwóch ostatnich dekad.
Opis fotografii:
Chełm – plac budowy nowych osiedli dzielnicy Nowe Miasto. Na pierwszym planie magazyn rur kanalizacyjnych przy Batorego (obecnie teren Technikum Budowlanego) z bocznicą kolejową dla dostaw materiałów budowlanych na plac budowy, ułożoną wzdłuż Batorego, Jagiellońskiej i śladem drogi Antonin. Na drugim planie nowe domy kolonii mieszkalnej dla pracowników DOKP przy Limanowskiego (obecnie Stephensona) - zamurowane już otwory okienne po przerwaniu budowy w 1932 sugerują koniec roku 1932 albo już rok 1933, po prawej fragment placu budowy Gmachu Dyrekcji Kolei (widoczne fundamenty) przy placu Wolności (obecnie Niepodległości), po lewej fragment kolonii mieszkalnej dla pracowników DOKP przy placu Żwirki (obecnie Tysiąclecia) i Bohdanowicza (obecnie Żwirki i Wigury). W tle kościół i zespół katedralny Bazylianów na Górce Katedralnej (przed przebudową kopuły dzwonnicy pod koniec lat 30-tych).Autor: Ar2rek, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Chełm - zespół urbanistyczny. Osiedle "Dyrekcja" (ul. Bydgoska - Dyrekcja Górna).
Autor: Wojciech Kaczura, Licencja: CC0
Chełm Nowe Miasto 1926 - lokalizacja kolonii mieszkalnych dla pracowników Wschodniej Okręgowej Dyrekcji PKP (tzw. "osiedla Dyrekcji")
Autor:
Miasto Chełm
www.chelm.pl/www/um/images/stories/Prezydent_Urzad/kiw.pdf, Licencja: CC BY-SA 4.0Oficjalny herb Miasta Chełm
Autor: Ar2rek, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Chełm - ul. Katedralna - główna oś kompozycji dzielnicy Nowe Miasto z 1926 r., między Górką Katedralną i Wzgórzem Kredowym, założonej w dwudziestoleciu miedzywonnym w związku z zamiarem przeniesienia z Radomia do Chełmia Wschodniej Okręgowej Dyrekcji "Polskich Kolei Państwowych".
Chełm Dzielnica Nowe Miasto 1926 - fotografia przedstawia zrealizowany w latach 1928-32 fragment planów budowy nowej dzielnicy - plac budowy Gmachu Dyrekcji OKP i kolonii mieszkalnej dla pracowników DOKP (Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych) - fotografia z najprawdopodobniej z roku 1932 w zbiorach BCWBP w Lublinie [sygn. 1874/II]
Autor: Alina Zienowicz Ala z, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Chełm - siedziba Starostwa Powiatowego przy Placu Niepodległości, dawny Gmach Dyrekcji Kolejowej