Dyskusja

Dyskusja w grupie.

Dyskusja (od łac. discussio 'roztrząsanie')[1] – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób. Dyskusja może mieć formę ustną (komunikacja werbalna) lub pisemną. W wyniku dyskusji dochodzi do ścierania się różnych poglądów związanych z różnymi punktami widzenia osób prowadzących dyskusję. Określenie zbieżnego (wspólnego) stanowiska, o ile do tego dojdzie, może mieć formę kompromisu lub konsensu.

Dyskusja jest jedną z form zapobiegania konfliktom. Jeżeli w wyniku dyskusji nie dochodzi do wypracowania wspólnego stanowiska, dyskusja pomaga w określeniu istniejących rozbieżności. To może dać podstawę do dalszych działań, torujących drogę do godzenia różnych, nawet sprzecznych, poglądów lub interesów.

Sformalizowaną formą dyskusji, prowadzoną zwykle przez kompetentne grono lub przez uprzednio wybranych przedstawicieli, jest debata.

Dyskusja prowadzona przez przedstawicieli państw lub społeczności to rokowania.

Dyskusja to także jedna z form uczenia się, w czasie której nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniem w taki sposób aby naprowadzić go na drogę ułatwiającą zrozumienie poruszonego problemu.

Inną formą dyskusji jest dyskusja naukowa stanowiąca środek pomocniczy w pracy naukowej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Władysław Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [dostęp 2017-12-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-02].

Media użyte na tej stronie

GYSD 5th Training Day1 Sec4 Group Discussion.jpg
Autor: Rico Shen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Group discussion time at the 4th Section of 2007 The 5th GYSD Taiwan Basic Volunteer Training.