Dzień Informacji Pozytywnej

Dzień Informacji Pozytywnej – dzień zainicjowany przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej (wówczas pod nazwą Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.). Dzień obchodzony jest cyklicznie 21 maja.

Dzień Informacji Pozytywnej ma charakter edukacyjny i powstał w celu propagowania idei informacji pozytywnej oraz zachęcenia społeczeństwa i przedsiębiorstw do budowania pozytywnej historii płatniczej.

Pozytywna historia płatnicza potwierdza wiarygodność finansową konsumenta i przedsiębiorcy. Większość usługodawców czy kontrahentów zwraca uwagę na to, czy płatnik jest wiarygodny i rzetelny, sprawdzając go m.in. w biurze informacji gospodarczej. Brak długów nie jest jedynym wyznacznikiem wiarygodności płatniczej. Osoby lub firmy nieposiadające żadnych informacji gospodarczych stanowią znak zapytania dla swoich kontrahentów i partnerów biznesowych. Dlatego posiadanie informacji pozytywnych stanowi potwierdzenie przez niezależne instytucje, do jakich zalicza się biura informacji gospodarczej, wiarygodności płatniczej.

Dzień Informacji Pozytywnej ma uświadamiać Polakom, jak ważne jest budowanie pozytywnej historii płatniczej i jaki wpływ wywiera ona na realizację planów finansowych firm i konsumentów. Na przykład konsument posiadający informacje pozytywne w biurze informacji gospodarczej ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego czy na zakup wymarzonej rzeczy na raty.

W wielu krajach Europy oraz Ameryki Północnej pozytywne informacje gospodarcze stanowią jeden ze wskaźników weryfikowania wiarygodności płatniczej. Z ich pomocą zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy dbają o swoje finanse i świadomie budują pozytywną historię płatniczą. Potwierdzają to wyniki badania ACCIS – The European Credit Information Landscape. An analysis of a survey of credit bureaus in Europe – oraz Global Credit Reporting Program.

Zobacz też

Linki zewnętrzne