Dziedzictwo „ukrytych chrześcijan” w regionie Nagasaki

Hidden Christian Sites in the Nagasaki Region[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Bazylika 26 męczenników japońskich w Nagasaki
Państwo Japonia
Typkulturowy
Spełniane kryteriumIII
Numer ref.1495
Region[b]Azja i Pacyfik
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę30 czerwca 2018
na 42. sesji
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Hidden Christian Sites in the Nagasaki Region”
Ziemia32°48′08″N 128°54′14″E/32,802222 128,903889
Grób o. Halbout (1864-1945), francuskiego duchownego, który wybudował kościół w Sakitsu
Wnętrze kościoła w Sakitsu
Osada Shitsu: Tablica informująca o umieszczeniu obiektu na liście UNESCO
Wnętrze kościoła w Shitsu

Dziedzictwo „ukrytych chrześcijan” w regionie Nagasaki – dwanaście obiektów zabytkowych z XVII–XIX wieku usytuowanych w Japonii, w obecnych prefekturach Nagasaki i Kumamoto, w zachodniej części wyspy Kiusiu oraz na mniejszych wyspach położonych na zachód od niej. Obiekty te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 1495 w dniu 30 czerwca 2018: 10 wiosek[a], pozostałości zamku Hara i Bazylika 26 męczenników japońskich[1][2].

Miejsca te stanowią świadectwo tradycji kulturowej japońskich „ukrytych chrześcijan” (kakure-kirishitan) w regionie Nagasaki, którzy potajemnie praktykowali wyznawanie swojej wiary w okresie prześladowań religijnych od XVII do XIX wieku, a także ożywienie tych wspólnot chrześcijańskich po oficjalnym uznaniu chrześcijaństwa w Japonii w 1873[3] .

„Ukryci chrześcijanie” przetrwali okres prześladowań w małych wioskach, położonych wzdłuż wybrzeża lub na odległych wyspach, na które migrowali. Dali oni początek charakterystycznej tradycji religijnej, przekazywanej głównie ustnie, ale zachowującej istotę chrześcijaństwa przez ponad dwa stulecia prześladowań i zakazów[3].

Spis obiektów[1]

ObrazNazwa obiektuOpis
Oura Church 20170222.jpgBazylika 26 męczenników japońskich (katedra Ōura)W tym kościele w 1865 francuscy misjonarze po raz pierwszy po 220 latach nawiązali kontakt z miejscowymi chrześcijanami. Spowodowało to stopniowy koniec ich ukrywania się. W fazie przejściowej ukryte dotąd wspólnoty podzieliły się na trzy grupy: (1) tych, którzy ponownie przyłączyli się do Kościoła katolickiego, (2) tych, którzy zdecydowali się kontynuować swój unikalny sposób praktykowania wiary z czasów zakazu chrześcijaństwa, oraz (3) tych, którzy przeszli na buddyzm lub shintō.
Ruiny zamku Hara (stanowisko archeologiczne)Ponad 20 tys. zbuntowanych rolników pod dowództwem Shirō Amakusy wykorzystało opuszczony zamek Hara w powstaniu Shimabara (1637–1638) jako swoją bazę obronną. Powstanie miało przyczyny ekonomiczne i społeczne, ale miało też cechy konfliktu religijnego, ponieważ wielu buntowników było chrześcijanami. Pozostałości zamku są świadectwem tego, co spowodowało wprowadzenie ostrych restrykcji przeciwko chrześcijanom i ich ukrywanie się. Rebelia wywarła wielki wpływ na siogunat i zapoczątkowała ustanowienie polityki izolacji państwa (sakoku).
旧五輪教会.JPGWsie na wyspie Hisaka w archipelagu GotōNa tej wyspie „ukryci chrześcijanie” i buddyści zamieszkiwali w oddzielnych wsiach, ale współpracowali przy połowach ryb i uprawie roli. Wioski na wyspie Hisaka są przykładem miejsc, do jakich emigrowali chrześcijanie, aby utrzymać swoje wspólnoty religijne. Niektórzy wyemigrowali z wioski Sotome (obecnie dzielnica Nagasaki) na wyspę Hisaka, słysząc, że tamtejszy klan potrzebował przybyszów do uprawy niezagospodarowanej ziemi. Po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa, powrócili do Kościoła katolickiego i zbudowali kościoły we własnych wioskach.
安満岳.jpgWieś Kasuga i góra Yasuman (Yasuman-dake) na wyspie HiradoWe wsi Kasuga odnaleziono groby katolickie z początków japońskiego chrześcijaństwa. Podczas zakazu chrześcijanie w wiosce samodzielnie kontynuowali swoją wiarę, oddając cześć miejscom przyrody jako świętym, takim jak góra Yasuman, czczona przez miejscową ludność na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa do Japonii. Ukryte wspólnoty w Kasuga nie przyłączyły się ponownie do Kościoła katolickiego po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa i kontynuowały swój własny system religijny. Obecnie ich potomkowie praktykują swoją wiarę indywidualnie, a nie w sposób zorganizowany.
Nakaenoshima-4.jpgWyspa Nakae (Nakae-no-shima)Na tej bezludnej wyspie stracono wielu japońskich chrześcijan przez powieszenie. Z tego względu wyspa była uznawana przez „ukrytych chrześcijan” za święte miejsce, z którego brano wodę święconą.
Sakitsu.jpgWieś Sakitsu na wyspie Shimo (Shimo-shima) w archipelagu Amakusa (prefektura Kumamoto)W tej rybackiej osadzie położonej na południowym krańcu wyspy Shimo, największej z wysp Amakusa, „ukryci chrześcijanie” oddawali cześć Bogu pod postacią bóstw Daikoku i Ebisu, a Matki Boskiej pod postacią muszli słuchotków, których wewnętrzny wzór opalizującej masy perłowej był dla nich jej odbiciem. Chrześcijańskie modlitwy odmawiali dla niepoznaki w miejscowym chramie Sakitsu Suwa. Po zniesieniu zakazu, chrześcijanie z Sakitsu przyłączyli się do Kościoła katolickiego. Obok chramu zbudowali kościół katolicki, co oznaczało koniec ich ukrywania się.
Shitsu church 2009AP.jpgWieś Shitsu w regionie Sotome (zachodnie wybrzeże półwyspu Nishisonogi)Podczas zakazu chrześcijaństwa wielu ukrytych chrześcijan z Sotome wyemigrowało na odległe wyspy, w tym wyspy Gotō, pomagając w rozprzestrzenianiu się wspólnot. Po zniesieniu zakazu stopniowo powrócili i wybudowali kościół na wzgórzu górującym nad osadą.
Ono Church in Nagasaki.JPGWieś Ōno w SotomeMiejscowi „ukryci chrześcijanie” przetrwali, udając na zewnątrz wyznawców shintō i buddyzmu. Kiedy skończyły się prześladowania, wybudowali tu kościół.
Kuroshima church.jpgWsie na wyspie Kuro (Kuro-shima)Uciekający przed prześladowaniami chrześcijanie osiedlili się na tej wyspie, zasiedlając niezamieszkane tereny. Wybrali wyspę, gdzie mogli żyć w harmonii z istniejącymi tam wcześniej wspólnotami. Utrzymywali swoją wiarę, potajemnie modląc się do posągu Marii Kannon, który potajemnie umieścili w buddyjskiej świątyni. Po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa, powrócili do Kościoła katolickiego i zbudowali nowy kościół w centralnej części wyspy.
舟森集落跡5.JPGRuiny wsi na wyspie NozakiW XIX wieku osiedlili się na niej „ukryci chrześcijanie”, pochodzący z regionu Sotome. Zanim przybyli, jedynymi mieszkańcami wyspy byli kapłani shintō. Migranci dokonali wyboru tego miejsca, aby ukrywać swoją wiarę w tajemnicy, pod przykryciem przynależności do chramu. Po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa dołączyli do Kościoła katolickiego i zbudowali nowe kościoły w dwóch wioskach w centralnej i południowej części wyspy.
頭ケ島キリシタン墓地.jpgWsie na wyspie Kashira-ga-shimaTa wyspa jest usytuowana w północnej części archipelagu Gotō. W przeszłości była wykorzystywana do izolowania chorych i dlatego unikana. Gidayū Maeda, pochodzący z wyspy Hisaka, wraz ze swoim starszym bratem prowadził handel związany z wielorybnictwem w porcie Arikawa, ale zdecydował się w 1858 roku zagospodarować Kashira-ga-shimę. Znalezienie ludzi do osiedlenia się na wyspie i uprawy ziemi okazało się trudne, więc zaprosił chrześcijan, którzy wcześniej wyemigrowali z Sotome na wyspę Nakadori. Maeda był buddystą, ale z biegiem lat przeszedł na katolicyzm. Jego nagrobek, obecnie zabytek historyczny, nadal znajduje się na wyspie. Po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa chrześcijanie powrócili do Kościoła katolickiego i zbudowali nowy kościół.
江上天主堂.JPGWieś Egami na wyspie Naru (archipelag Gotō)W XIX wieku niektórzy ukrywający się migranci chrześcijańscy z regionu Sotome osiedlili się w dolinie u wybrzeża wyspy, w pewnej odległości od istniejących już wiosek. Wybudowali kościół, praktykowali swoją wiarę i ostatecznie wrócili do Kościoła katolickiego po zniesieniu zakazu chrześcijaństwa.

Mapa obiektów

Mapa konturowa prefektury Nagasaki
Geographylogo.svg
Obiekty chrześcijańskie w regionie Nagasaki (na mapie prefektury Nagasaki)[b]

Uwagi

  1. Jap. shūraku → osada, kolonia, wioska, wspólnota.
  2. Na mapie nie zaznaczono wsi Sakitsu, położonej na południe od zamku Hara (poza zasięgiem mapy).

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Japan location map with side map of the Ryukyu Islands.svg
Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa), Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Japan

Equirectangular projection.

Geographic limits to locate objects in the main map with the main islands:

  • N: 45°51'37" N (45.86°N)
  • S: 30°01'13" N (30.02°N)
  • W: 128°14'24" E (128.24°E)
  • E: 149°16'13" E (149.27°E)

Geographic limits to locate objects in the side map with the Ryukyu Islands:

  • N: 39°32'25" N (39.54°N)
  • S: 23°42'36" N (23.71°N)
  • W: 110°25'49" E (110.43°E)
  • E: 131°26'25" E (131.44°E)
Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Sakitsu.jpg
Autor: Ubuhouse, Licencja: CC BY-SA 4.0
日本の渚百選「キリシタンの里崎津」
舟森集落跡5.JPG
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
舟森集落跡の顕彰碑
Oura Church 20170222.jpg
Autor: Suicasmo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oura Church
Sakitsu tensyudou naibu.jpg
Autor: メルビル, Licencja: CC BY-SA 3.0
崎津天主堂内部
頭ケ島キリシタン墓地.jpg
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
重要文化的景観「新上五島町崎浦の五島石集落景観」を形成する頭ケ島のキリシタン墓地
Priest Halbout grave in Sakitsu Village.jpg
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
世界遺産「長崎と天草地方の潜伏キリシタン関連遺産」の構成資産・﨑津集落の﨑津教会を建立したハルブ神父の墓
Ono Church in Nagasaki.JPG
Autor: Sapphire123, Licencja: CC BY-SA 3.0
長崎県長崎市にある大野教会
Kuroshima church.jpg
Autor: Atsasebo, Licencja: CC BY-SA 3.0
黒島天主堂(長崎県佐世保市)
Location map of Nagasaki.svg
Autor: 元ファイル作者:User:Lincun、改変:User:ニンジンシチュー, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map用の地図。改変前の地図から対馬を除去。
Shitsu church 2009BP.jpg
Autor: ぱちょぴ(投稿者)撮影, Licencja: CC BY-SA 3.0
長崎県長崎市にある出津教会の内部
出津集落世界遺産登録記念碑.jpg
Autor: 出島商人, Licencja: CC BY-SA 4.0
出津集落が世界遺産に登録されたことを記念する碑。後ろの建物は旧出津救助院。
Nakaenoshima-4.jpg
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
世界遺産「長崎と天草地方の潜伏キリシタン関連遺産」の構成資産である中江ノ島。五島発博多行のフェリー太古船上から撮影。上陸が禁じられ、周辺での船釣りもできないことから漁船をチャーターしても近づけないため、現在合法的に最も近づけるのがこの航路となる。
安満岳.jpg
Autor: Daisuke fukumoto, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mount Yasuman (Yasumandake) seen from the south, in Hirado City, Nagasaki Prefecture, Japan
Shitsu church 2009AP.jpg
Autor: ぱちょぴ(投稿者)撮影, Licencja: CC BY-SA 3.0
Church of the village of Shitsu in Satome
江上天主堂.JPG
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Egami Catholic Church
旧五輪教会.JPG
Autor: Indiana jo, Licencja: CC BY-SA 4.0
久賀島の旧五輪教会外観