Dzielnica Uzdrowiskowa w Kołobrzegu
Dzielnica Uzdrowiskowa w Kołobrzegu – zwyczajowa nazwa części miasta Kołobrzegu położona w pasie nadmorskim między portem, a Ekoparkiem Wschodnim. Administracyjnie Dzielnica Uzdrowiskowa wchodzi w skład jednostek pomocniczych Osiedle nr 1 Solne Zdroje i Osiedla nr 7 Ogrody.
Historia
Dzielnica powstała w drugiej połowie XIX wieku wraz z likwidacją twierdzy kołobrzeskiej i rozwojem Kołobrzegu jako nadmorskiego kurortu. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tutaj wiele hoteli, pensjonatów i zakładów zdrojowych. Większość z nich uległa zniszczeniu w 1945.
Odbudowa dzielnicy została rozpoczęta w 1952. Najwięcej nowych obiektów powstało w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Od początku XXI wieku dzielnica przeżywa kolejny boom budowlany związany z wznoszeniem na miejscu pustych placów nowych obiektów uzdrowiskowych, ośrodków wczasowych i osiedli mieszkaniowych.
Zabudowa
Dzielnica Uzdrowiskowa jest oddzielona od śródmieścia miasta torami linii kolejowej łączącej Kołobrzeg z Koszalinem. Od morza natomiast odseparowana utrzymanym w formie lasu liściastego parkiem im. Stefana Żeromskiego. Głównymi ulicami dzielnicy są: ul. Marii Rodziewiczówny, ul. Władysława Sikorskiego i ul. Antoniego Sułkowskiego. Tworzą one kilkukilometrowy deptak wyłączony z ruchu drogowego.
Na terenie dzielnicy uzdrowiskowej w Kołobrzegu znajdują się przede wszystkim budynki sanatoryjne zbudowane w latach: sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku dla ośrodków wypoczynkowych państwowych zakładów pracy i Uzdrowiska Kołobrzeg. W kwadracie ulic: Borzymowskiego, Rodziewiczówny, Zdrojowej i Norwida zachowały się jednak częściowo zabudowania przedwojenne, z których większość pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.
Charakterystyczne obiekty
- Molo
- Morskie Oko
- Amfiteatr
- Muszla koncertowa
- Korty tenisowe
- Kościół św. Marcina
- Lapidarium
- Pomnik Sanitariuszki
- Zakład Przyrodoleczniczy nr 1
- Sanatorium Arka
- Sanatorium Bałtyk
- Sanatorium Ikar
- Sanatorium Jantar
- Sanatorium Lech
- Sanatorium Mewa
- Sanatorium Muszelka
- Sanatorium Perła Bałtyku
- Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Słoneczko im. prof. Teodora Rafińskiego
- Kamienny Szaniec
- Marine Hotel
- Hotel Aquarius SPA
Tereny zielone
- Park im. Stefana Żeromskiego
- Park im. Aleksandra Fredry
Bibliografia
- Jerzy Patan , Przewodnik po Kołobrzegu i okolicach, Kołobrzeg: Agencja Wydawnicza „Patan-Press”, 1996, ISBN 83-905486-0-9, OCLC 749258558 .
|
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to YesiotR (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Sanatorium Uzdrowiskowe w Kołobrzegu
Autor: MMich, Licencja: CC BY-SA 4.0
Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu
Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu. Widok od strony północnej.