Dzielnica muzyczna w Bydgoszczy
| ||
Śródmieście | ||
![]() Sentencja na gmachu Akademii Muzycznej | ||
Państwo | ![]() | |
Miejscowość | Bydgoszcz | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | ||
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego (c) SANtosito, CC BY-SA 4.0 | ||
![]() |
Dzielnica muzyczna (również jako Wiolinów[1][2] lub Wiolinowo[3]) – obszar o powierzchni 12 ha we wschodniej części Śródmieścia Bydgoszczy, na którym skoncentrowane są obiekty kulturalne, uczelnie i szkoły muzyczne.
Położenie i charakterystyka
Granice dzielnicy muzycznej wyznaczają ulice: od wschodu ul. Staszica, od zachodu ul. Gdańska, od północy al. Mickiewicza i od południa ul. Kołłątaja. Centralny akcent dzielnicy muzycznej zajmuje park im. Jana Kochanowskiego.
Na tym terenie zlokalizowanych jest część bydgoskich instytucji kulturalnych, w tym zwłaszcza muzycznych:
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
- Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego,
- Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina,
- Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
- Polskie Radio Pomorza i Kujaw.
W otoczeniu szkół i placówek kulturalnych znajduje się Bydgoska Fontanna Multimedialna oraz galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej, oraz kilka innych monumentów, w tym posąg Łuczniczki uznawany za symbol Bydgoszczy.
Historia
Kształt urbanistyczny terenu, na którym znajduje się dzielnica muzyczna, powstał w latach 1896-1903. Obszar ten zyskał projekt urbanistyczny, nawiązujący do koncepcji miasta-ogrodu. Ruch budowlany skupiał się tutaj przede wszystkim w latach 1900-1914. Powstały generalnie w stylu tzw. berlińskiej secesji i modernizmu zwarte ciągi zabudowy czynszowej uzupełnione willami mieszkalnymi oraz gmachami dla oświaty i administracji[4]. Pośrodku nowej dzielnicy, wzdłuż al. Mickiewicza założono park im. Jana Kochanowskiego. Po zachodniej stronie parku usytuowano gmach miejskiego starostwa powiatowego (1904-1906), zaś po wschodniej budynki oświatowe, użytkowane przez szkoły średnie[5].
W latach 40. i 50. XX w. na tym obszarze zbudowano dwa obiekty kulturalne: Teatr Polski (1949) i Filharmonię Pomorską (1958) oraz zlokalizowano Zespół Szkół Muzycznych. W 1960 r. na terenie parku przed Teatrem Polskim ustawiono posąg Łuczniczki, uznawany za symbol miasta, a w 1968 r. pomnik Henryka Sienkiewicza, odbudowany w miejscu, gdzie w 1927 r. ustawiono pierwszy w Polsce monument ku czci pisarza. Dodatkowo w 1975 r. po reformie administracyjnej i związanej z nią likwidacji powiatów, opuszczony budynek starostwa (stojący naprzeciw filharmonii) został przejęty przez Akademię Muzyczną. W następnych latach okoliczne kamienice zostały zaadaptowane przez uczelnię na „domy studenta”[6]. W 1973 r. z inicjatywy długoletniego dyrektora i budowniczego Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, w otoczeniu filharmonii i w parku Jana Kochanowskiego rozpoczęto stawianie pomników wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych oraz wirtuozów muzyki poważnej[7].
Istniejąca już infrastruktura oraz bliskie sąsiedztwo obiektów kulturalnych skłoniło dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe do podjęcia działań w celu urzeczywistnienia jego autorskiej idei „bydgoskiej dzielnicy muzycznej”. Po konsultacjach z artystą Stanisławem Horno-Popławskim, w 1975 r. Zespół Usług Technicznych Oddziału Wojewódzkiego NOT w Bydgoszczy opracował projekt adaptacji parku im. Jana Kochanowskiego na potrzeby Bydgoskiej Dzielnicy Muzycznej[8]. Największą ozdobą i wyróżnikiem projektowanej „dzielnicy” była istniejąca już częściowo galeria rzeźb-pomników polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki, Grażyny Bacewicz. Na tle posągów powstał od strony parku salon muzyczny, w którym w latach 70. odbywały się „na żywo” recitale fortepianowe. W następnych latach wzdłuż parkowych alejek umieszczono kamienne i brązowe popiersia kolejnych wirtuozów: Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, Piotra Czajkowskiego, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka, Ludomira Różyckiego, Igora Strawinskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Claude Debussy[7]. Jednocześnie od strony ul. Gdańskiej wzdłuż budynku Filharmonii powstał szeroki trakt, urozmaicony fontanną w kształcie organów, ozdobiony zielenią urządzoną i oświetlony stylowymi latarniami. Całość ozdobiono szatą roślinną, w której znalazło się m.in. 31 gatunków drzew[8]. W celu stworzenia atmosfery ciszy i skupienia, w której możliwe byłoby słuchanie muzyki, zarówno granej w Filharmonii, jak i ćwiczonej w szkołach muzycznych, w latach 80. ograniczono ruch kołowy wokół gmachów Filharmonii Pomorskiej, Wyższej Szkoły Muzycznej i Zespołu Szkół Muzycznych. Odbyło się to poprzez odcięcie ul. Libelta, ograniczenie ruchu na ul. 20 stycznia 1920 oraz wyeliminowanie ruchu pojazdów szczególnie uciążliwych (ciężarówek, ciągników, motocykli)[8].
W parkowym i willowym otoczeniu powstała w ten sposób tzw. bydgoska dzielnica muzyczna, gdzie na stosunkowo niewielkiej przestrzeni skoncentrowane zostały szkoły i instytucje kulturalne, obiekty małej architektury, a z okien szkół i uczelni muzycznych słyszana była przez przechodniów muzyka.
W 2007 na placu przed filharmonią ustawiono pomnik Andrzeja Szwalbego[9], który w kluczowej mierze przyczynił się do powstania dzielnicy muzycznej w Bydgoszczy. W maju 2014 przed Filharmonią uruchomiono Bydgoską Fontannę Multimedialną.
Galeria
Pomnik Andrzeja Szwalbe
Łuczniczka przed Teatrem Polskim
Rzeźba Karola Kurpińskiego
Przypisy
- ↑ Nowa dzielnica Wiolinów? Muzyczna | Bydgoszcz Nasze Miasto, bydgoszcz.naszemiasto.pl [dostęp 2020-05-25] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2021-02-25] .
- ↑ Wiolinowo? Czy tak będzie się nazwywać dzielnica muzyczna w Bydgoszczy? | Express Bydgoski, expressbydgoski.pl [dostęp 2021-02-25] (pol.).
- ↑ Bręczewska-Kulesza, Daria: Przegląd stylów występujących w bydgoskiej architekturze drugiej połowy XIX i początku XX stulecia.
- ↑ Jastrzębska-Puzowska, Iwona: Od miasteczka do metropolii. Rozwój architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1850-1920.
- ↑ Umiński Janusz: Bydgoszcz – przewodnik. Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy. 1996. ISBN 83-905282-0-7.
- ↑ a b Gliwiński Eugeniusz: Bydgoskie pomniki naszych czasów cz. 2. [w:] Kalendarz Bydgoski 1998.
- ↑ a b c Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, s. 133-134.
- ↑ http://paletz.blog.onet.pl/Pomnik-Andrzeja-Szwalbego-prze,2,ID200671886,n dostęp 29-01-2010.
Bibliografia
- Bręczewska-Kulesza, Daria: Przegląd stylów występujących w bydgoskiej architekturze drugiej połowy XIX i początku XX stulecia
- Derenda, Jerzy: Piękna stara Bydgoszcz, tom I z serii Bydgoszcz miasto na Kujawach, Praca zbiorowa, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoszcz 2006
- Jastrzębska-Puzowska, Iwona: Od miasteczka do metropolii. Rozwój architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1850-1920
- Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, s. 133-134
- Umiński Janusz: Bydgoszcz – przewodnik. Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy. 1996. ISBN 83-905282-0-7.
Media użyte na tej stronie
Autor:
Mapa Bydgoszczy, Polska
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.83 N
- S: 52.28 N
- W: 17.16 E
- E: 19.88 E
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Fontanna przed budynkiem Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, przebudowana w 2014 r., Dysponuje podświetlanymi dyszami wodnymi sterowanymi elektronicznie np. w rytm muzyki
Crossroads with a major road ahead.
Galeria rzeźb wirtuozów przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Zespół Urzędu Powiatowego, zbud. 1904-1906, ob. budynek główny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Budynek Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, zbud. w 1955 r.
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Rzeźby: Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Stanisława Moniuszki w parku im. Jana Kochanowskiego w otoczeniu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
W parku im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy
Pomnik Andrzeja Szwalbego
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Zespół Urzędu Powiatowego, zbud. 1904-1906, ob. budynek główny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Karola Kurpińskiego w parku im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy
Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej w Bydgoszczy - popiersie Claude Debussy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Grażyny Bacewicz w parku im. Jana Kochanowskiego w pobliżu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Henryka Wieniawskiego w otoczeniu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Mieczysława Karłowicza w parku im. Jana Kochanowskiego w pobliżu Filharmonii Pomorskiej
Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej w Bydgoszczy - popiersie Igora Strawińskiego
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Ludwika van Beethovena przed budynkiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ul. 20 stycznia 1920
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Posąg Karola Szymanowskiego w otoczeniu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Galeria rzeźb wirtuozów przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej w Bydgoszczy - pomnik Piotra Czajkowskiego
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Rzeźba Ignacego Jana Paderewskiego stojąca przed frontem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej w Bydgoszczy - popiersie Antonina Dworzaka
Pomnik Łuczniczki w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Rzeźba Fryderyka Chopina przed frontem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Budynek Teatru Polskiego w Bydgoszczy na rogu al. Mickiewicza i ul. 20 stycznia 1920