Dzika Przełęcz

Dzika Przełęcz
Ilustracja
Dzika Turnia, Dzika Przełęcz i Świstowy Szczyt
Państwo Słowacja
PasmoKarpaty, Tatry Wysokie
Sąsiednie szczytyCzerwony Mnich, Świstowy Szczyt
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Dzika Przełęcz”
Ziemia49°10′51,2″N 20°08′36,1″E/49,180889 20,143361

Dzika Przełęcz (słow. Predné Divé sedlo, Severné Divé sedlo, węg. Marmotacsorba) – wąska przełęcz w głównej grani Tatr, oddzielająca Dziką Turnię (Divá veža, 2373 m n.p.m.) od Świstowego Szczytu (Svišťový štít, 2383 m). W grani wznoszącej się w kierunku Dzikiej Turni znajduje się szereg mniej wybitnych formacji. Są to (w kolejności od Dzikiej Przełęczy):

Po zachodniej stronie przełęczy znajduje się Dolina Świstowa (Svišťová dolina), a po wschodniej – Dzika Kotlina (Divá kotlina), jeden z górnych kotłów Doliny Staroleśnej (Veľká Studená dolina).

Na przełęcz nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Droga nieznakowana (taternicka) z Doliny Świstowej jest dość trudna, dlatego przełęcz ta nie jest używana jako przejście z jednej strony Tatr na przeciwną.

Pierwsze znane wejścia:

  • latem – István Laufer, 20 sierpnia 1908 r.,
  • zimą – Birke, Kliefoth, Krause, Schückert i J. Bräth, 9 marca 1933 r.

Bibliografia

  • Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIV. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy. Warszawa: Sport i Turystyka, 1971, s. 158–160.

Media użyte na tej stronie

Mountain pass 12x12 e.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se
Dzika Przelecz.jpg
Autor: Rafik k, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dzika Turnia, Dzika Przełęcz i Świstowy Szczyt, w dole Dzika Kotlina. Widok z Pawłowej Turni (zach. wierzchołek Staroleśnego Szczytu).