Dziwna myśl w mej głowie

Dziwna myśl w mej głowie
Kafamda Bir Tuhaflık
ilustracja
Autor

Orhan Pamuk

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Turcja

Język

turecki

Data wydania

2014

Wydawca

Yapı Kredi Yayınları

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2015

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Przekład

Piotr Kawulok

Dziwna myśl w mej głowie (tur. Kafamda Bir Tuhaflık) – wydana w 2014 roku powieść autorstwa tureckiego pisarza Orhana Pamuka, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006[1]. Epicka opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z ubogich warstw społecznych, której tło stanowi Stambuł w latach 1969–2012[2].

Fabuła

Bohaterem powieści jest Mevlut Karataş, uliczny handlarz, wędrujący wieczorami po nędznych, zaniedbanych ulicach Stambułu. Jest jednym z ostatnich parających się tym zawodem i coraz mniej mieszkańców miasta otwiera okna i drzwi na jego głośne zawołanie: „Buzaaaa!”. Za dnia ima się rozmaitych dorywczych prac: sprzedaży jogurtu, pilawu albo kelnerowania, za to nocą bierze na barki dzbany tradycyjnego tureckiego napoju, a nogi same niosą go przed siebie[2]. Buza jest spuścizną po przodkach, przypomina ludziom o dawnych czasach i Mevlut nie wyobraża sobie życia bez niej, bez żartów z klientami i bez Stambułu, jego krętych uliczek, zakamarków, dzielnic, które zna jak własną kieszeń[3]. Długie wędrówki czynią go szczęśliwym, jednakże nie pozwalają zabezpieczyć bytu jego rodziny. A tę kocha ponad wszystko. Ma dwie śliczne córeczki i żonę Rayihę, którą poślubił wskutek pomyłki – z małej wioski w prowincji Konya porwał nie tę dziewczynę, którą zamierzał[4].

Powieść Dziwna myśl w mej głowie powstała po 5 latach milczenia tureckiego noblisty[3][4]. Pamuk kreśli w niej historię wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi. To drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Życie Mevluta, jego ojca, wujostwa, kuzynów i innych członków stopniowo powiększającej się rodziny na przestrzeni kilku dziesięcioleci układają się w obraz przemian, jakim podlegała metropolia. W tle przebrzmiewa historia Turcji – następujące po sobie pucze, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcja urzędników i przemiany obyczajowe. Autor ukazuje nam, jak zmienia się Stambuł, jak w miejscu prowizorycznych chat wzniesionych przez ubogich imigrantów na bezprawnie zasiedlonych działkach, wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice[3]. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, roli kobiet w społeczeństwie, o przyjaźni, nienawiści i marzeniach o lepszym życiu[4].

Przypisy

  1. NobelPrize.org.
  2. a b Książki - Dziwna myśl w mej głowie. Pamuk.pl. [dostęp 2019-05-14].
  3. a b c Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie. Wydawnictwo Literackie. [dostęp 2019-05-14].
  4. a b c „Dziwna myśl w mej głowie” - nowa powieść Orhana Pamuka. Polskie Radio S.A.. [dostęp 2019-05-15].

Media użyte na tej stronie

NotCommons-emblem-copyrighted.svg
Autor: , Licencja: GPL
A symbol that conveys the concept of "copyright protection". Modification of File:Commons-emblem-copyright.svg, based on File:Commons-emblem-query.svg.
Gecekondu Istanbul.jpg
Autor: dysturb, Licencja: CC BY 2.0
Gecekondu neighbourhood in Gülsuyu, Istanbul