Dzwonnica parawanowa
Dzwonnica parawanowa – konstrukcja, najczęściej murowana, w postaci ścianki z kilkoma (zazwyczaj trzema) arkadami, z których każda mieści dzwon.
Dzwonnice takie wznoszono pierwotnie w formie nadbudowy nad frontową ścianą kościoła, jako rozwiązanie tańsze w wykonaniu od wieży (lub dwóch wież). Dotyczyło to zwłaszcza prowincjonalnych, mniej zasobnych parafii lub mniej znacznych kaplic. Trójosiowość konstrukcji miała nawiązywać do Świętej Trójcy. Pojawiają się poczynając od XIII-XIV w. w architekturze gotyckiej. Liczne są w południowo-zachodniej Francji, w Périgord, Limousin, Langwedocji i Akwitanii, znacznie rzadsze w Bretanii i Pikardii. Pospolicie występują na Półwyspie Iberyjskim, skąd trafiły do architektury Ameryki Południowej i Środkowej.
W Polsce spotyka się dzwonnice parawanowe wolnostojące[1], dobudowywane najczęściej przy starszych kościołach, które albo w ogóle nie posiadały wież, albo konstrukcje tych wież były zbyt słabe, by unieść obciążenia od kołyszących się dzwonów. Na terenach Polski dotyczyło to w szczególności dawnych kościołów i cerkwi drewnianych.
Przypisy
- ↑ DZWONNICA W WIŚLICY, mnki.pl [dostęp 2021-07-13] .
Linki zewnętrzne
- Dzwonnica parawanowa – kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w szpitalu przy Gliwickiej w Rybniku. rybnik-moje-miasto.blogspot.com.
Media użyte na tej stronie
Autor: Red 81, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dzwonnica parawanowa przy cerkwi greckokatolickiej w Ustrzykach Dolnych.
Autor: Tomasz Bienias, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dzwonnica parawanowa przy kościele Imienia Maryi w Bączalu Dolnym (diecezja rzeszowska) na Pogórzu Ciężkowickim
Autor: AlNo (discuter/talk/hablar/falar), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Bell tower of the church of Montgiscard (France).