Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu
Cătălina Toderoiu
Ilustracja
podporucznik
Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1894
Vădeni

Data i miejsce śmierci

22 sierpnia 1917
Panciu

Przebieg służby
Lata służby

1916–1917

Siły zbrojne

Kingdom of Romania - Big CoA.svg Armia Królestwa Rumunii

Stanowiska

dowódca plutonu

Główne wojny i bitwy

bitwa pod Mărăşeşti

podpis
Odznaczenia
Medal Cnoty Wojskowej (Rumunia)

Ecaterina Teodoroiu właśc. Cătălina Toderoiu (ur. 16 stycznia 1894 w Vădeni, zm. 22 sierpnia 1917 w Panciu[1]) – rumuńska nauczycielka i sanitariuszka, oficer armii rumuńskiej.

Życiorys

Urodziła się we wsi Vădeni (dzis. część Târgu Jiu), jako trzecie dziecko Nicolae i Eleny. Po ukończeniu szkoły w Târgu Jiu rozpoczęła naukę w Szkole dla Dziewcząt w Bukareszcie. Od 1914 działała w ruchu skautowym. W 1916 zdobyła uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu nauczycielki.

27 października 1916, kiedy toczyła się I bitwa nad rzeką Jiu, Ecaterina wraz z harcerzami wzięła udział w obronie Târgu Jiu. Po zakończeniu bitwy o miasto, wstąpiła na ochotnika do armii rumuńskiej. Początkowo służyła jako sanitariuszka. Będąc pod wrażeniem postawy rannych żołnierzy Ecaterina zdecydowała się przejść do służby liniowej. W nocy z 3 na 4 listopada brała udział w walkach w pobliżu Floreşti, gdzie została ranna w nogę i wzięta do niewoli niemieckiej. Udało się jej pozbawić broni konwojującego ją podoficera i uciec z niewoli.

14 listopada 1916 w bitwie pod Porceni zginął brat Ecateriny Nicolae. Aby pomścić brata, Ecaterina zdecydowała się walczyć w tej samej jednostce liniowej, w której poprzednio służył Nicolae. Ranna w czasie walk listopadowych 1916 w obie nogi i ramię trafiła do szpitala[1]. Za dzielność na froncie została odznaczona Medalem za Odwagę I kl. (Medalia Virtutea Militară). Odznaczenie wręczył jej osobiście Ferdynand I. W marcu 1917 otrzymała awans do stopnia podporucznika (sublocotenent). Powierzono jej wtedy dowództwo plutonu[1].

3 września 1917 zginęła w bitwie pod Mărăşeşti. Prowadząc atak swojego plutonu na pozycje niemieckiego 40 pułku rezerwowego trafiły ją w pierś dwie kule z karabinu maszynowego[1]. Jej ostatnie słowa miały brzmieć: Înainte! Răzbunaţi mă! (Naprzód! Pomścijcie mnie!)[1].

Pamięć o Ecaterinie Teodoroiu

Pomnik Ecateriny Teodoroiu w Slatinie

Teodoroiu została pochowana we wsi Poieni, niedaleko od miejsca, gdzie zginęła[1]. W 1921 dokonano ekshumacji jej szczątków i przeniesiono je do Târgu Jiu. Na jej grobie stoi pomnik, wysokości 2,10 m, odsłonięty w 1936, dłuta Miliţy Petraşcu. Oprócz tego wzniesiono 8 pomników, upamiętniających tę jedną z najbardziej cenionych kobiet w XX-wiecznej historii Rumunii. W 1925 stanął w Slatinie pomnik wykonany z brązu, dłuta Dumitru Mățăoanu. W 1928 odsłonięto pomnik w Brăila, dłuta Vasile Ionescu-Varo. w 1994 w Mărăşeşti odsłonięto popiersie Teodoroiu, dłuta Florina Musty. W 1938 dom rodziny Teodoroiu w Vădeni został przekształcony w miejsce pamięci o bohaterce[1]. W 1978 powstał film fabularny Ecaterina Teodoroiu, w reż. Dinu Cocei. Tytułową rolę zagrała Stela Furcovici[2].

Przypisy

Bibliografia

  • Maria Bucur, Between the Mother of the Wounded and the Virgin of Jiu: Romanian Women and the Gender of Heroism during the Great War, „Journal of Women’s History” 2000/2, s. 30–56.
  • Biogram Ecateriny Teodoroiu

Media użyte na tej stronie

EcaterinaTeodoroiu.jpg
Ecaterina Teodoroiu, a Romanian WWI heroine
Ecaterina Teodoroiu -Semnatura.jpg
Ecaterina Teodoroiu -Semnatura
Kingdom of Romania - Big CoA.svg
(c) Răzvan Pala, CC BY 3.0
Big Coat of arms of Kingdom of Romania (between June 23, 1921 and December 30, 1947).
ROU Military Virtue Medal 2002 BAR.svg
Baretka: Medal Cnoty Wojskowej (Virtutea Militară; model 2002) – Rumunia.
RO OT Slatina Ecaterina Teodoroiu monument.jpg
Autor: Dumitru Mățăoanu , Licencja: CC BY-SA 3.0
Monument in the memory of Ecaterina Teodoroiu in Slatina, Romania