Edmund Zdanowski (żołnierz)

Pomnik upamiętniający powieszonych na rynku w Przasnyszu

Edmund Zdanowski, ps. Maks (ur. 16 listopada 1914 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1942 w Przasnyszu), urzędnik, działacz sportowy, żołnierz ZWZ-AK.

Syn Jana i Anny Zdanowskich. Pochodził z rodziny robotniczej. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako pracownik umysłowy w Wydziale Powiatowym w Przasnyszu. Uprawiał różne dyscypliny sportowe, był bramkarzem w Robotniczym Klubie Piłkarskim RIOK Przasnysz, po zakończeniu kariery sportowej wyróżniał się jako działacz.

W okresie okupacji pracował w Landraturze jako księgowy. Był kierownikiem wywiadu obwodu ZWZ-AK Przasnysz. Aresztowany 18 sierpnia 1942 przez gestapo. Przebywał w więzieniu w Ciechanowie, Płocku i Działdowie. Powieszony 17 grudnia 1942 w Przasnyszu. Razem z nim straceni zostali członkowie sztabu obwodu ZWZ-AK: Marian Arct „Luty”, Maria Kaczyńska, Zenon Kiembrowski „Konrad” i Władysław Otłowski „Woyna”.

Edmund Zdanowski pozostawił żonę, Helenę z Otłowskich. Już po jego śmierci urodził się syn, Edmund.

Spoczywa w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. 9 maja 1972 w miejscu straceń na przasnyskim rynku odsłonięto granitowy pomnik z tablicą upamiętniającą 5 powieszonych członków sztabu ZWZ-AK.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pomnik na rynku w przasnyszu.JPG
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik na miejscu egzekucji członków ZWZ-AK w Przasnyszu: Mariana Arcta, Marii Kaczyńskiej, Edmunda Zdanowskiego, Zenona Kembrowskiego, Władysława Otłowskiego, powieszonych przez Niemców w publicznej egzekucji 17 grudnia 1942