Eduardo Cano

Eduardo Cano
Ilustracja
Krzysztof Kolumb w klasztorze La Rábida, 1856
Data i miejsce urodzenia

1823
Madryt, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

1897
Sewilla, Hiszpania

Narodowość

hiszpańska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

romantyzm

Eduardo Cano de la Peñahiszpański malarz tworzący w XIX wieku.

Jego ojciec był głównym architektem miasta Sewilli, idąc w jego ślady Cano zaczął studiować architekturę. Przeniósł się na studia artystyczne w Real Escuela de las Tres Nobles Artes w Sewilli, a następnie doskonalił swoje umiejętności malarskie w Madrycie na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda pod przewodnictwem artystów takich jak: Carlos Luis de Ribera y Fieve, José Madrazo i Federico Madrazo[1].

Udał się do Paryża, gdzie ukończył dwa ze swoich najsłynniejszych dzieł, Krzysztof Kolumb w klasztorze La Rábida, płótno w stylu romantycznym, za które otrzymał I Medal na Krajowej Wystawie Sztuk Pięknych w 1856 (obecnie znajduje się w Pałacu senackim w Madrycie) i Pogrzeb Don Alvaro de Constable Luna, za które również otrzymał I Medal na tej samej wystawie w 1857 (obecnie znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie). Po powrocie do Sewilli został mianowany kuratorem Muzeum Sztuk Pięknych i profesorem koloru i kompozycji na Akademii Sztuk Pięknych w Sewilli.

Zasłynął jako malarz historyczny, chociaż malował również porterty. Interesował się sztuką lokalną, był promotorem i opiekunem sztuki w Sewilli.

Przypisy

  1. Gerardo Pérez Calero: El pintor Eduardo Cano de la Peña. Uniwersytet w Sewilli, 1979. ISBN 84-7405-130-4.

Bibliografia

  • Manuel Ossorio y Bernard: Galería Biográfica de artistas españoles del siglo XIX, 2. edycja poszerzona. Madryt: Librería Gaudí, 1975. ISBN 12-746-9165-6.
  • Eva V. Galán: Pintores del romanticismo andaluz. Grenada: Uniwersytet w Grenadzie, 1994. ISBN 84-338-1842-2.

Media użyte na tej stronie

Eduardo Cano - Cristóbal Colón en el convento de la Rábida.jpg
Esta obra representa el momento en el que Cristóbal Colón intentó persuadir a los monjes del monasterio de La Rábida para que aprobaran su proyectado viaje a las Indias, según consta en el Catálogo de la Exposición Nacional de 1856, donde este lienzo fue premiado con la primera medalla.