Edukacja w Kole

Edukacja w Kole – swoją historią sięga XVI wieku. Obecnie w mieście znajduje się pięć szkół podstawowych oraz trzy szkoły średnie.

Szkoły podstawowe

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego

Szkoła Podstawowa nr 1

W latach siedemdziesiątych XIX wieku przy ul. Sienkiewicza 1 oddano do użytku budynek przeznaczony na szkołę, której nadano nr 1. W 1880 r. szkoła liczyła 50 uczniów, a w 1896 roku dokonano podziału na szkołę żeńską i męską. W latach 1918-1923 Szkoła Podstawowa nr 1 posiadała dwie filie. Na przełomie 1919/1920 roku nadano jej imię księdza Stanisława Konarskiego.

Zaraz po wyzwoleniu Szkoła Podstawowa nr 1 wznowiła działalność w budynku obecnego Przedszkola nr 3 (ul. Wojciechowskiego), bowiem wcześniej zajmowany budynek doznał poważnych uszkodzeń podczas wojny. Ze względu na coraz większą liczbę uczniów, ówczesne władze miasta zdecydowały się przekazać szkole budynek przy ulicy Szkolnej, w którym funkcjonuje do dziś. Zajęcia w tym budynku rozpoczęły się pod koniec lutego 1945. Od 1 stycznia 1973 roku Szkoła Podstawowa nr 1 zaczęła pełnić rolę szkoły gminnej dla gminy wiejskiej Koło. W tym samym roku, na wniosek rady pedagogicznej skierowany do Kuratorium Okręgu Szkolnego w Poznaniu, ponownie nadano szkole imię Stanisława Konarskiego. W dniu 8 maja 1974 roku nastąpiło uroczyste nadanie patrona oraz odsłonięcie pomnika autorstwa Bolesława Okuniewskiego, kolskiego nauczyciela – dziś monument stoi przed wejściem do gmachu od strony Parku im. Stanisława Moniuszki. Z dniem 1 września 1981 r. Szkoła Podstawowa nr 1 przestała pełnić rolę szkoły gminnej.

W 1992 roku Liceum Ogólnokształcące, które zajmowało część budynku szkoły nr 1, przeprowadziło się do nowego obiektu przy ul. Blizna 37. Wówczas rozpoczęto remont i rozbudowę zachodniej części budynku. Dnia 20 września 1995 roku oddana została wyremontowana i rozbudowana część zachodnia i środkowa. Szkoła korzysta z hali sportowej, która znajduje się obok szkoły oraz nowoczesnego kompleksu boisk.

1 września 2017 r. w jej skład włączono istniejące od 1999 r. Gimnazjum nr 1 im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat, które znajdowało się w tym samym budynku.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza

Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła istnieje od 1914 r. Początkowo była dwuklasowa, a kierowała nią Olga Dubkowa. W okresie II wojny światowej szkoła została zamknięta. Z braku pomieszczeń, ławek, krzeseł oraz pomocy naukowych placówka zaczęła pracę dopiero w 1955 roku. Do 1961 roku mieściła się przy ulicy Mickiewicza w budynku zwanym powszechnie Sejmikiem. Następnie uczniów, przejęła nowo wybudowana szkoła przy ulicy Poniatowskiego.

Z dniem 1 lutego 1961 roku, nadano jej nazwę: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kole. Uroczyste oddanie budynku szkoły nastąpiło 5 lutego, a już 6 lutego 613 uczniów rozpoczęło naukę w 15 oddziałach. Z dniem 1 grudnia 1963 roku w związku z likwidacją szkoły przy ulicy Mickiewicza 27 nowa placówka otrzymuje nazwę: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza.

W latach 1999-2001 Szkoła Podstawowa nr 2 i mieszczące się w tym samym budynku nowo utworzone Gimnazjum nr 3 tworzyło zespół szkół. Ponownie zespół szkół istniał w latach 2011-2017. W 2006 r., podczas uroczystości w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering, gimnazjum otrzymało patrona - Jana Pawła II. W 2011 r. w pobliżu szkoły, przy ul. Dąbrowskiego, oddano do użytku kompleks boisk Orlik 2012, z którego korzystają uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego. 4 kwietnia 2016 r. przebywał w placówce metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki oraz biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki, który poświęcili i odsłonili obelisk poświęcony patronowi gimnazjum - umiejscowiony po północnej stronie budynku. 1 września 2017 r. szkoła ponownie stała się ośmioklasowa i powróciła do pierwotnej nazwy.

  • Adres szkoły: ul. Józefa Poniatowskiego 22, osiedle Kaliskie.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

Szkoła Podstawowa nr 3

1 września 1919 r. otwarta została, jako jednoklasowa mieszana, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole. Z zamierzenia miała być to placówka dla dzieci wyznania ewangelicko-augsburskiego. Z dniem 31 sierpnia 1922 r. szkoła została zlikwidowana, a młodzież przeniesiono do Szkoły Podstawowej nr 2.

Właściwa historia Szkoły Podstawowej nr 3 zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy ówczesny burmistrz Władysław Klimaszewski wystąpił z inicjatywą budowy gmachu szkolnego przy ul. Toruńskiej 60, według projektu inżyniera Tchórzewskiego. 1 września 1923 r. rozpoczęły się zajęcia w nowo wybudowanym budynku. W 1933 r. szkoła otrzymała sztandar oraz patrona – polską poetkę i nowelistkę – Marię Konopnicką. W latach okupacji niemieckiej w budynku mieściły się szpital polowy oraz szkoła dla młodzieży niemieckiej. Po wyzwoleniu także radziecki szpital wojskowy, który opuścił budynek 26 lutego 1945 r. 5 marca 1945 r. w Szkole Podstawowej nr 3 wznowione zostały zajęcia.

Od września 1951 r. "Trójka" zorganizowana została jako pierwsza w mieście i powiecie szkoła świecka, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Szkoła Podstawowa nr 4

Historia szkoły sięga okresu powojennego. Wówczas to we wsi Ruchenna funkcjonowała siedmioklasowa szkoła podstawowa, do której uczęszczała młodzież z terenów wiejskich. W wyniku ogólnopolskiej reformy oświaty, od 1961 r., rozpoczęto naukę w systemie ośmioklasowym. W związku z rozwojem przemysłowym miasta, od 1970 r. w jego granicach administracyjnych znalazły się fragmenty wsi Podlesie i Ruchenna. W związku z tym placówka została przemianowana na Szkołę Podstawową nr 4 w Kole i była jedną z wówczas jedną z czterech kolskich podstawówek.

W czerwcu 2009 r. szkoła otrzymała patrona. Po uzgodnieniach między radą pedagogiczną, uczniami oraz rodzicami, spośród trzech propozycji: Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik i Kawalerowie Orderu Uśmiechu, wybraną tę ostatnią. Decyzja jest szczególna, bowiem w loży Kawalerów zasiada dwóch kolan – animator sportu Ryszard Lenartowicz oraz twórca "Wartaków" - Henryk Perzyński.

  • Adres szkoły: ul. Toruńska 315a, osiedle Warszawskie.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Arkadego Fiedlera

Szkoła Podstawowa nr 5

Została oddana do użytku publicznego w dniu 1 września 1985 roku. Pierwszym dyrektorem został Zdzisław Gajda. W pierwszym roku istnienia naukę rozpoczęło 110 uczniów oraz 59 nauczycieli. W tym samym budynku także rozpoczęli naukę uczniowie z Ochotniczych Hufców Pracy.

5 czerwca 1987 roku szkoła otrzymała patrona. Odbyła się uroczystość nadania imienia Arkadego Fiedlera oraz wręczenia sztandaru. Uruchomiono wtedy również specjalną salę poświęconą patronowi i w związku z tym wydarzeniem szkoła organizuje co 5 lat akademię z okazji rocznicy powstania.

Poprzez reformę z 1 września 1999 roku szkoła została przemianowana z systemu ośmioklasowego na system sześcioklasowy. Uruchomiono wtedy w tym samym budynku trzyletnie Gimnazjum nr 2. 1 września 2017 r. zlikwidowano istniejący Zespół Szkół nr 2.

Szkoły średnie

Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego

Liceum Ogólnokształcące

Liceum Ogólnokształcące jest kontynuatorem czteroklasowej szkoły realnej. Oficjalnie otwarcia dokonano 11 września 1879 r. Szkoła mieściła się w prywatnym domu Niewolskiego przy ul. Okólnej (obecnie ul. Kajki). W 1882 roku zakupiono plac w okolicach klasztoru, a dwa lata później szkoła uzyskała własny budynek przy ul. Mickiewicza 14. W 1904 roku powstała Szkoła Handlowa Miejska, która przyjęła budynek po szkole realnej.

W roku szkolnym 1922/1923 szkołę przekształcono na ośmioletnie gimnazjum koedukacyjne o kierunku matematyczno-przyrodniczym. W 1926 roku uzyskała statut szkoły państwowej. W roku szkolnym 1933/1934 nastąpiła reforma szkolnictwa w Polsce. Do szkoły średniej uczęszczało 120-150 uczniów, a opuszczało 10-15 maturzystów rocznie. W roku 1938 została otwarta klasa humanistyczna. W tym też roku rozbudowano budynek przy ul. Mickiewicza.

15 marca 1945 r. rozpoczęto regularne zajęcia z 243 uczniami w 4 klasach gimnazjalnych i 2 licealnych. Szkoła mieściła się w pomieszczeniu przy Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Toruńskiej. W 1946 roku szkołę przeniesiono do budynku na Placu Szkolnym. W związku z zarządzeniem Ministra Oświaty1 lutego 1949 roku powołano Państwową Szkołę Ogólnokształcącą stopnia podstawowego i licealnego. W latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum Ogólnokształcące i nazwa ta pozostała do dziś.

W 1966 roku nadano szkole imię Kazimierza III Wielkiego. Niespełna 10 lat później szkoła otrzymała własny sztandar. W 1989 roku rozpoczęto budowę szkoły. Po trzech latach, w 1992 roku, główna część obiektu była gotowa i nastąpiła przeprowadzka liceum do obecnego gmachu.


Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. Stanisława i Władysława Grabskich

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Staraniem władz samorządowych, organizacji społecznych, kupiectwa i spółdzielczości, Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego w roku 1947 powołało Gimnazjum i Liceum Handlowe. W grudniu 1950 r. szkoła przeniosła się z ul. Szkolnej do budynku przy ul. Mickiewicza 14 po byłym przedwojennym Gimnazjum i Liceum „Oświata”. Tam funkcjonowało do 31 sierpnia 1952 r. 1 września 1952 roku szkoła wróciła do budynku przy ul. Sienkiewicza 1, gdzie funkcjonuje nadal.

Lata 1952-1957 to drugi okres w historii wynikający z reformy szkolnictwa zawodowego. Dotychczasowe Gimnazjum i Liceum Handlowe zostaje przekształcone w Technikum Handlowe najpierw trzyletnie, a następnie czteroletnie. Po wprowadzeniu w szkołach podstawowych ósmej klasy w roku 1966 szkoła wchodzi w czteroletni cykl nauczania i przekształca się w Liceum Ekonomiczne funkcjonujące od 1967 roku. W 1973 r. Kuratorium Oświaty zezwoliło na uruchomienie Liceum Ekonomicznego dla Pracujących na podbudowie szkoły handlowej, a w roku 1975 uruchomiono kierunek - administracja terenowa.

We wrześniu 1992 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia. Patronami wybrano braci Stanisława i Władysława Grabskich. Nadanie imienia w dniu 18 września 1992 r. zbiegło się z przekazaniem szkole nowego budynku, znajdującego się tuż obok poprzedniego.

  • Adres szkoły: ul. Sienkiewicza 1, osiedle Warszawskie.

Zespół Szkół Technicznych

Zespół Szkół Technicznych

W 1920 r. Zarząd Miejski i Rada Rzemieślnicza zorganizowały wieczorowe kursy rzemieślnicze, które później przekształcono w Publiczną Szkołę Zawodową Dokształcającą. Szkoła ta, wyłączając sześcioletni okres okupacji hitlerowskiej, funkcjonowała do lutego 1974 r., kiedy to przemianowano ją na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową.

Z dniem 1 września 1960 r. dyrekcja Zasadniczej Szkoły Zawodowej objęła nadzór pedagogiczny nad Zasadniczą Szkołą Zawodową w Dąbiu. 1 stycznia 1961 r. obie szkoły połączono w jedną jednostkę administracyjną. Kształcenie na poziomie średnim w Zasadniczej Szkole zawodowej rozpoczęło się w 1971 r., wraz z powstaniem czteroletniego Liceum Zawodowego.

We wrześniu 1972 roku szkoła otrzymała nową siedzibę w budynku mieszczącym się przy ul. Kolejowej. Zarządzeniem Kuratora Okręgu Szkolnego Poznańskiego z 28 sierpnia 1973 roku szkoła zaczęła funkcjonować jako Zespół Szkół Zawodowych. Od 2007 r. nosi nazwę Zespół Szkół Technicznych. Organem prowadzącym jest starostwo powiatowe.

Szkoła wyższa

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Uczelnia prowadzi 3-letnie studnia licencjackie (I stopnia) na 15 kierunkach oraz 2-letnie studia uzupełniające magisterskie (II stopnia) na 5 kierunkach. Jako pierwsza uczelnia niepubliczna w Łodzi otrzymała status uczelni akademickiej, a także uzyskała uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych.

W Kole, od 2007 r., działa zamiejscowy ośrodek dydaktyczny uczelni. Jego siedziba znajduje się w gmachu Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Blizna 37.

Pozostałe placówki

Ponadto w Kole swoje siedziby mają inne placówki oświatowe. Posiadają one charakter ośrodka opiekuńczego lub szkoły artystycznej. Zaliczają się do nich m.in.:

  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Szymanowskiego
  • Przedszkole Miejskie nr 1
  • Przedszkole Miejskie nr 3 "Czerwony Kapturek"
  • Przedszkole Miejskie nr 5 "Gromadka Misia Uszatka"
  • Przedszkole Miejskie nr 6

Bibliografia

  • J. Burszta. Sześćset lat miasta Koła. Poznań 1963
  • P. Łączkowski, M. Pochwicki. Koło. Rozwój miasta 1948-1978. Poznań-Koło 1978
  • J. St. Mujta. 635 lat miasta Koła. Koło 1997
  • J. Stępiński, M. Kaszyński, Szkoła zawodowa w Kole i powiecie kolskim. Poznań 1998
  • E. Jaśkowski. Historia oświaty w mieście Kole. Koło 2001
  • H. Grabowska, In memoriam- o życiu i twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat w 12.rocznicę śmierci. Koło 2001
  • E. Jaśkowski. Koło w XX wieku. Przegląd wydarzeń. Koło 2003

Media użyte na tej stronie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole
Koło - SP3.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole
Koło - Jedynka.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Kole
Koło - gim2.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
Gimnazjum nr 2 w Kole
Koło - SP4.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
Szkoła Podstawowa nr 4 w Kole
Koło - LOa.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
LO w Kole
Koło - ZST.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY 3.0
Zespół Szkół Technicznych w Kole
Koło - budynek ZSEA.jpg
Autor: Kolanin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole - widok ze Starego Miasta