Edward Dietrich

Edward Dietrich
"Ralf", "Wojciech",
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

3 maja 1910
Warszawa

Data i miejsce śmierci

11 marca 2005
Warszawa

Siły zbrojne

Wojsko Polskie

Jednostki

80 pułk piechoty

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy
Grób Edwarda Dietricha na Cmentarzu Bródnowskim.

Edward Stanisław Dietrich (ur. 3 maja 1910 w Warszawie, zm. 11 marca 2005 tamże) – podpułkownik Wojska Polskiego, urzędnik.

Życiorys

Syn Emila i Franciszki z Rodeckich[1]. Po gimnazjum i po zdaniu matury w 1932 ukończył Dywizyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Brześciu, a następnie otrzymał przydział w rezerwie do 80 pułku piechoty. W 1937 zamieszkał z żoną w Legionowie. Na stopień podporucznika rezerwy został mianowany ze starszeństwem z 1 stycznia 1936 i 3292. lokatą w korpusie oficerów piechoty[2].

W marcu 1939 został zmobilizowany do 80 pułku piechoty, jako dowódca plutonu broni towarzyszącej. We wrześniu 1939 walczył w bitwie pod Mławą i walkach opóźniających natarcie wojsk hitlerowskich, podczas których został ranny. Po powrocie do Legionowa zaangażował się tworzenie struktur konspiracyjnego Związku Czynu Zbrojnego. Po akcji scaleniowej w 1942 objął dowództwo 3 kompanii I batalionu legionowskiego pułku „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Od września 1942 do października 1944 był adiutantem dowódców konspiracyjnego pułku legionowskiego, był wtajemniczony we wszystkie sprawy organizacyjne I Rejonu. Równocześnie był Głównym Instruktorem Wyszkolenia Rejonu, z ramienia sztabu koordynował działalność oddziałów dywersyjnych działających przy dowództwach pułku i batalionów. Współpracował z kompanią radiotelegraficzną kryptonim „Orbis” Komendy Głównej Armii Krajowej, podlegały mu zlokalizowane na terenie Rejonu zrzutowiska kryptonim „Koc” i „Stolnica”. Podczas powstania warszawskiego organizował działania zbrojne na terenach I Rejonu, koordynował akcje zbrojne batalionów z Legionowa, Jabłonny i Nieporętu. Jego zadaniem był nadzór nad łącznością bojową i zaopatrzeniem walczących oddziałów i pomocą sanitarną rannym żołnierzom. Edward Dietrich nawiązał kontakt ze Zgrupowaniem Kampinos, dzięki czemu wobec braku warunków do kontynuowania walki w okolicach Legionowa dowództwo I Rejonu skierowało do Puszczy Kampinoskiej 200 osobowy oddział, który przeprawił się przez Wisłę i w składzie Zgrupowania Kampinos walczył do końca września 1944.

W październiku 1944 wykonując rozkaz dowództwa będąc oficerem łącznikowym zgłosił się do sztabu wkraczającej 50 Armii Armii Czerwonej, został aresztowany i razem z 51 żołnierzami Armii Krajowej przewieziony do łagru i pracował w kopalni węgla im. Nadieżdy Krupskiej[3]. W październiku 1947 powrócił do kraju i rozpoczął działania integrujące środowisko byłych żołnierzy VII Obwodu „Obroży”. Dzięki jego staraniom w brytyjskim Ministerstwie Obrony Narodowej wielu byłych żołnierzy Obwodu „Obroża” Armii Krajowej otrzymało odznaczenia i awanse m.in. Krzyże Armii Krajowej i Medale Wojska Polskiego. W 1990 dokonał włączenia środowiska żołnierzy Obwodu „Obroża” w skład Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 1995 Edward Dietrich otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowa[4].

Pochowani na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (Kwatera 50A, rząd 4, grób 32)[5].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939. Wyd. 2 poszerzone. Warszawa: Wydawnictwo Tetragon Sp. z o.o., 2021. ISBN 978-83-66687-09-7.

Media użyte na tej stronie

POL Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
POL Warszawski Krzyż Powstańczy BAR.svg
Baretka: Warszawski Krzyż Powstańczy
PL Epolet pplk.svg
Naramiennik podpułkownika Wojska Polskiego (1919-39).
Edward Dietrich grób..jpg
Autor: Brunong87, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Edwarda Dietricha na Cmentarzu Bródnowskim.