Edward Grabski

Edward Zenon Grabski z Grabu
Ilustracja
Edward Grabski w mundurze 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich
rotmistrz rotmistrz
Data i miejsce urodzenia

8 lipca 1883
Krusza Podlotowa

Data i miejsce śmierci

8 marca 1951
Poznań

Przebieg służby
Lata służby

1904–1905,
1914–1918

Siły zbrojne

Kaiserstandarte.svg Armia Cesarstwa Niemieckiego
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie

Formacja

Orzełek Wojsk Wielkopolskich.svgArmia Wielkopolska

Stanowiska

czasowo p.o. dowódcy
3 Pułku Ułanów Wielkopolskich

Odznaczenia
Krzyż Niepodległości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
Herb Wczele, którym od pokoleń pieczętowała się rodzina Grabskich
Pałac w Bieganowie k. Wrześni wybudowany w latach 1914–1916 przez Edwarda Grabskiego h. Wczele
Tablica z nagrobka Edwarda Grabskiego na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu

Edward Zenon Grabski z Grabu h. Wczele (ur. 8 lipca 1883 w Kruszy Podlotowej, zm. 8 marca 1951 w Poznaniu) – ziemianin, przemysłowiec, działacz społeczny, fundator, filantrop, szambelan papieski, rotmistrz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Młodość

Był trzecim i ostatnim dzieckiem Mariana Grabskiego, właściciela Kruszy Podlotowej, i Heleny z Broniszów. Miał dwie starsze siostry, Janinę i Franciszkę. Początkowo uczył się w Inowrocławiu, następnie w Gimnazjum Realnym w Bydgoszczy. W 1906 roku przejął od ojca zarząd nad majątkiem w Bieganowie i w tym samym roku założył tutaj Kółko Rolnicze, którego głównym celem była wzajemna pomoc w utrzymaniu ziemi. W roku 1908 rozpoczął studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Lipsku. Ze względu jednak na liczne obowiązki związane z prowadzeniem powierzonego mu przez ojca majątku, w następnym roku opuścił uczelnię i wrócił do Bieganowa[1].

Kariera wojskowa

Po ukończeniu gimnazjum, w latach 1904–1905 odbył, jako jednoroczny ochotnik, obowiązkową służbę wojskową w 4 Pułku Huzarów Pruskich im. von Schilla w Oławie. 2 sierpnia 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, został zmobilizowany do wojska pruskiego z przydziałem do 46 pułku piechoty, w którym sprawował obowiązki zastępcy oficera. Od 12 sierpnia 1914 roku walczył na froncie zachodnim we Francji. 26 października 1914 roku został awansowany do stopnia podporucznika. W ciągu ostatnich (1915–1918) trzech lat wojny pełnił obowiązki dowódcy szwadronu i adiutanta w 5 oddziale taborów w Poznaniu.

29 grudnia 1918 roku, po rozbrojeniu niemieckich oddziałów garnizonu gnieźnieńskiego, przystąpił do organizacji milicji ludowej. 6 stycznia 1919 roku z rozkazu pułkownika Kazimierza Grudzielskiego zorganizował ochotnicze biuro werbunkowe i przystąpił do organizacji szwadronu jazdy. W dniach 8–15 stycznia 1919 roku oddział kawalerii, którym dowodził, wziął udział w akcji odbicia Szubina z rąk niemieckich. 2 lutego 1919 roku gen. por. Józef Dowbor-Muśnicki powierzył mu organizację i czasowe pełnienie obowiązków dowódcy 2 pułku ułanów, który następnie został przemianowany na 3 pułk Ułanów Wielkopolskich i w końcu na 17 pułk Ułanów Wielkopolskich. 14 lutego 1919 roku przekazał dowodzenie pułkiem ppłk. Kazimierzowi Raszewskiemu, na prośbę którego pozostał w macierzystym oddziale na stanowisku adiutanta.

30 marca 1919 roku otrzymał awans na stopień porucznika. Ze względu na sytuację rodzinną 25 sierpnia 1919 roku został na własną prośbę zwolniony z wojska, jednak do służby wojskowej powrócił już w następnym roku, obejmując stanowisko zastępcy komendanta Powiatowej Komendy Uzupełnień w Gnieźnie. Ostatecznie został przeniesiony do rezerwy w 1921 roku z przydziałem mobilizacyjnym do 8 pułku strzelców konnych w Chełmnie[2]. 30 marca 1924 roku otrzymał awans na stopień rotmistrza kawalerii.

Po zakończeniu wojny z bolszewikami został zweryfikowany w stopniu rotmistrza ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku. W 1934 roku pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Gnieźnie. Posiadał przydział mobilizacyjny do Okręgowej Kadry Oficerskiej Nr VII.

Działalność społeczna

Edward Grabski w powiatach wrzesińskim i gnieźnieńskim znany był przede wszystkim jako działacz społeczny. Przed 1939 rokiem był prezesem, wiceprezesem lub członkiem kilkunastu towarzystw, związków, kół, rad nadzorczych i innych organizacji. W 1920 roku z jego inicjatywy powołano we Wrześni Bank Kupiecko-Przemysłowy, którego był pierwszym prezesem. Pełnił również funkcję kuratora Szkoły Rolniczej we Wrześni oraz zasiadał w Komisji Szkolnictwa Rolniczego Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Prowadził również szeroką działalność charytatywną, która polegała m.in. na finansowaniu z własnych środków różnorodnych przedsięwzięć. Dwukrotnie wraz z żoną (w latach 1919 i 1939) fundował sztandary dla 17 pułku ułanów. W latach wielkiego kryzysu wspomagał finansowo kawalerzystów-rezerwistów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Finansował również inne przedsięwzięcia, m.in. prace nad prototypem ślizgowca prowadzone przez inż. Stefana Witkowskiego. Utrzymywał kontakty ze znanymi, zwłaszcza w okresie dwudziestolecia, artystami: malarzami (m.in. z ojcem Efremem z Kcyni, Mieczysławem Kościelniakiem), rzeźbiarzami (m.in. Jakubem Juszczykiem), architektami (m.in. Stefanem Cybichowskim), których często zapraszał do Bieganowa i gościł w swoim dworze. Wydatnie wspierał Kościół katolicki, m.in. finansował renowację katedry gnieźnieńskiej. Za liczne zasługi dla kościoła papież Pius XI nadał mu w 1929 roku tytuł szambelana papieskiego (Cameriere d'onore de Spade e Cappa Soprannumerari di Santa Sede).

Po 1939 roku

Po wybuchu II wojny światowej został razem z rodziną wysiedlony do Gniezna, a następnie trafił do Warszawy, gdzie włączył się czynnie do konspiracji. W połowie sierpnia 1944 roku został wraz z żoną i dwiema córkami wysiedlony z Warszawy i osadzony w obozie przejściowym w Pruszkowie. Stąd został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Pracował m.in. jako robotnik przymusowy w Badische Uhren Fabrik GmbH w Furtwangen. W Furtwangen przebywał razem z żoną i dwiema córkami. Małżonkowie jako robotnicy przymusowi zamieszkiwali w prywatnym domu Emilie i Jakoba Beisinger, obie córki zaś przebywały w Ostarbeiterlager (obóz dla pracowników ze Wschodu)[3]. Najmłodsza córka, Teresa, nie przeżyła pobytu w obozie i zmarła z wycieńczenia w lipcu 1945 roku. W 1946 Grabski wrócił do Polski. Nie mogąc osiąść w promieniu 100 km od swego majątku, zamieszkał najpierw w Krakowie, a następnie przeniósł się do Tarnowa, gdzie mieszkał w latach 1946–1950. Władze Polski Ludowej odmówiły mu prawa do emerytury. W Tarnowie m.in. pomagał córce i zięciowi w prowadzeniu niewielkiego sklepu żelaznego. W 1950 przeniósł się do Poznania, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Zmarł 8 marca 1951 roku. 12 marca 1951 roku został pochowany na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu (kwatera IVP-30-25)[4].

Życie prywatne i rodzina

21 lutego 1911 roku w Poznaniu poślubił Janinę Nepomucenę Prądzyńską h. Księżyc. Z małżeństwa tego narodziło się ośmioro dzieci: Helena, Maria, Jan, Leon, Edward, Barbara, Bolesław i Teresa. Leon i Edward (syn) Grabscy działali od 1940 roku w Warszawie w konspiracyjnych Narodowych Siłach Zbrojnych. Byli uczestnikami powstania warszawskiego i obaj zginęli podczas działań bojowych.

Edward Grabski był bratankiem Leona Grabskiego, gnieźnieńskiego przemysłowca, samorządowca, posła do Reichstagu i Lucjana Grabskiego, inowrocławskiego przemysłowca, współtwórcy inowrocławskich solanek, zwolennika i propagatora pracy organicznej.

Ordery i odznaczenia

Uhonorowanie

Tablica ku czci Edwarda Grabskiego na budynku byłej Dyrekcji Cukrowni w Gnieźnie, 30.06.2012.
Tablica z nazwą ulicy Edwarda Grabskiego w Gnieźnie, 29.06.2012.
  • 20 czerwca 2012 roku podczas XXIV Sesji Rady Miasta Gniezna radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu jednej z ulic Gniezna imienia Edwarda Grabskiego. Symboliczne przecięcie wstęgi miało miejsce w sobotę 30 czerwca 2012 roku, a dokonali tego wspólnie: Jacek Kowalski (Prezydent Gniezna), Maria Kocoń (Przewodnicząca Rady Miasta Gniezna), Beata Tarczyńska (radna Rady Miasta Gniezna), Robert Gaweł (prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Oddział Gniezno), Zuzanna Białkiewicz (wnuczka Edwarda Grabskiego) i Wiktor Gałkowski (praprawnuk Edwarda Grabskiego).
  • 30 czerwca 2012 roku w Gnieźnie na budynku Dyrekcji Cukrowni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Edwardowi Grabskiemu. Jej odsłonięcia dokonali: abp Józef Kowalczyk (Prymas Polski), Jacek Kowalski (Prezydent Gniezna), Janina Białkiewicz-Gałkowska, Joanna Białkiewicz (prawnuczki Edwarda Grabskiego) oraz Wiktor Gałkowski (praprawnuk Edwarda Grabskiego).
  • W dniach 20.06–15.07.2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczkowie (pow. wrzesiński) przygotowano wystawę pt. Edward Grabski. Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie. Na wystawie zaprezentowano ok. 100 reprodukcji archiwalnych fotografii dokumentujących działalność publiczną i życie prywatne Edwarda Grabskiego i pamiątki po nim (m.in. oryginalne odznaczenia). 1 lipca 2012 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kołaczkowie odbyła się konferencja zorganizowana pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, w której ze swoim wykładem pt. Wielkopolskie dwory i ich mieszkańcy wystąpiła dr Agnieszka Łuczak – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Poznaniu. Inicjatorem wystawy był Marek Błaszczyk, który w czasie konferencji wygłosił prelekcję pt. Edward Grabski – człowiek publiczny, człowiek prywatny. Całość przedsięwzięcia możliwa była dzięki wspólnemu zaangażowaniu GOK-u w Kołaczkowie, IPN Oddział w Poznaniu, Szkoły Podstawowej w Bieganowie, sołectwa wsi Bieganowo oraz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Bieganowie.
  • 26 października 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Bieganowie otwarto ścieżkę edukacyjną „Z Biegana ta wieś się wywodzi...”. Fragment tej ścieżki poświęcony jest osobie Edwarda Grabskiego oraz jego rodzinie.
  • 31 marca 2017 roku w Gnieźnie, w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbyła się premiera filmu dokumentalnego Bogumiła Bieleckiego pt. „Gorzka historia cukrowni”. Dokument, prezentujący ponad 120-letnią historię (1882–2003) największego wybudowanego przez Polaków zakładu przemysłowego w Gnieźnie, porusza również wątki biograficzne związane z osobą jej założyciela, Leona Grabskiego, oraz drugiego właściciela i dyrektora, Edwarda Grabskiego. Obraz ten dedykowany „Pamięci Szambelana Edwarda Grabskiego, właściciela cukrowni oraz wszystkich jej pracowników, którzy tak dobrze zapisali się w historii Gniezna” jest pierwszym filmem stworzonym po 1939 roku, w którym mowa jest o życiu i działalności Edwarda Grabskiego, i jednocześnie drugim znanym dziełem dedykowanym Grabskiemu.

Przypisy

  1. Archiwum Uniwersytetu w Lipsku. Wpis do Księgi Immatrykulacyjnej z dnia 6 listopada 1908 roku. Świadectwo odejścia z dnia 3 sierpnia 1909 roku.
  2. Rocznik oficerski 1923, Warszawa 1923, s. 668, 697.
  3. Joanna Jadwiga Białkiewicz, Marek Błaszczyk,Edward Grabski. Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie, Bieganowo-Kraków 2012, s. 17.
  4. Informacje na stronie um.poznan.pl
  5. M.P. z 1932 r. nr 293, poz. 341 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  6. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
  7. M.P. z 1928 r. nr 150, poz. 268 „za zasługi na polu pracy narodowej i przysposobienia wojskowego”.
  8. a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 227. [dostęp 2021-05-25].

Bibliografia

  • Jerzy Wasiutyński, Zarys historii wojennej 17-go Pułku Ułanów Gnieźnieńskich, Warszawa 1929.
  • Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 118, 979.
  • Piotr Bauer, Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej. 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, Pruszków 1994.
  • Bogusław Polak, Irmina Polak, Edward Grabski [w:] Słownik biograficzny powstańców wielkopolskich 1918–1919, red. Antoni Czubiński, Bogusław Polak, Poznań 2002.
  • Jacek Taborski, 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. Dzieje, tradycja i współczesność, Toruń 2005.
  • Eugeniusz Śliwiński, 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Geneza-organizacja-działania bojowe, Leszno 2008.
  • Marek Błaszczyk, Wiesław Kubiak, Edward Grabski herbu Wczele [w:] Wrzesiński słownik biograficzny, wyd. 2 popraw. i poszerz., Września 2011.
  • Joanna Jadwiga Białkiewicz, Okruchy pamięci o Rodzinie Roztoczyńskich, Kraków 2011.
  • Joanna Jadwiga Białkiewicz, Marek Błaszczyk, Edward Grabski. Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie, Bieganowo-Kraków 2012.
  • Marek Błaszczyk, Grabski Edward Zenon [w:] Ziemianie polscy XX wieku; słownik biograficzny, t.10, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2013, s. 18–25.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kaiserstandarte.svg

Standarte seiner Majestät des Deutschen Kaisers
„Die Standarte, 4 m im Quadrat, besteht aus goldgelber Seide und zeigt das eiserne Kreuz, belegt mit dem kleineren Wappen Sr. Majestät. In den Winkeln des Kreuzes erscheinen je eine Kaiserkrone und drei rotbewehrte, schwarze Adler. Auf dem Kreuz steht "GO TT MIT UNS 18 70". Sobald Se. Majestät sich an Bord eines Schiffes begibt, wird die Kaiserstandarte am Topp des Grossmastes gehisst und alle anderen Kommando- und Unterscheidungszeichen gestrichen“.(Ströhl: Deutsche Wappenrolle, S. 80)
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Gniezno ulica Edwarda Grabskiego.jpg
Autor: Marbla, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gniezno, ulica Edwarda Grabskiego
Orzełek Wojsk Wielkopolskich.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Wielkopolskich wz. 1919
Nagrobek Edward Grabski.jpg
Autor: Marbla, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nagrobek Edwarda Grabskiego
PL Epolet kpt.svg
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).
Edward Grabski 17PUW.jpg
Edward Grabski w mundurze 17 Pulku Ulanów Wielkopolskich
Bieganowo.jpg
Autor: Marbla, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pałac w Bieganowie k. Wrześni wybudowany w latach 1914-1916 przez Edwarda Grabskiego h. Wczele (zabytek nr rejestr. 1444/A)
Herb wczele b&w.jpg
Autor: Marbla, Licencja: CC BY-SA 3.0
herb wczele
Tablica ku czci Edwarda Grabskiego na budynku byłej Dyrekcji Cukrowni.jpg
Autor: Marbla, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tablica ku czci Edwarda Grabskiego na budynku byłej Dyrekcji Cukrowni