Edward Gronczewski
![]() | |
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przebieg służby | |
Lata służby | 1942–69 |
Siły zbrojne |
|
Jednostki | Oddział GL im. Tadeusza Kościuszki |
Stanowiska | Łącznik partyzancki |
Główne wojny i bitwy | |
Późniejsza praca | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Edward Antoni[1] Gronczewski ps. „Przepiórka” (ur. 7 lub 10 sierpnia[2] 1923 w Sierpcu, zm. 1 stycznia 1976 w Warszawie) – pułkownik ludowego Wojska Polskiego, oficer i dowódca oddziału partyzanckiego Gwardii Ludowej i Armii Ludowej w czasie II wojny światowej, funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, zastępca attaché wojskowego PRL w Chińskiej Republice Ludowej (1957–1958), w 1965 wiceprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach.
Biografia
Młodość i wojna
Syn Aleksego, robotnika rolnego. W czerwcu 1939 ukończył szkołę powszechną w Bilnie koło Włocławka, gdzie mieszkał wraz z rodziną. W maju 1940 wysłany przez Niemców na roboty przymusowe do Sierpca, potem do Działdowa, a od listopada w okolicach Królewca. Po roku zbiegł na Lubelszczyznę i osiedlił się we wsi Grabówka w powiecie kraśnickim, dokąd wysiedlono jego rodzinę.
Od czerwca 1942 członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, przyjął pseudonim „Przepiórka”. Początkowo pełnił funkcję łącznika między poszczególnymi komórkami PPR i GL. Od sierpnia walczył w oddziale im. Tadeusza Kościuszki dowodzonym przez Grzegorza Korczyńskiego ps. „Grzegorz”, gdzie pełnił funkcję oficera informacji. W marcu otrzymał nominację na komendanta gminnego GL w Annopolu, zorganizował tam dwudziestoosobowy oddział partyzancki oparty na gwardzistach z Grabówki i okolic, zwany od jego pseudonimu oddziałem „Przepiórki”. W pierwszych miesiącach swojej działalność oddział skupił się na niszczeniu hitlerowskiej administracji oraz działających w terenie band rabunkowych podszywających się pod partyzantów a dopiero później podjął bezpośrednią walkę z Niemcami[3]. Razem z Mieczysławem Olszewskim ps. „Mietas”, w połowie czerwca 1943, wykonał wyrok śmierci na komendancie granatowej policji Chełkowskim z Józefowa, który znęcał się nad polską ludnością cywilną m.in. prześladując chłopów za nieoddanie nawet najmniejszej części kontyngentu czy też posiadanie krewnych w partyzantce (szczególnie zawzięcie zwalczał ruch komunistyczny)[4].
W sierpniu 1943 oddział został włączony w skład formowanego 3 batalionu GL por. Władysława Skrzypka ps. „Orzeł”. 10 sierpnia 1943, w drodze do okręgowych władz PPR i GL z wieścią o wydarzeniach pod Borowem, koło Trzydnika został ostrzelany przez Niemców i ranny w rękę. Pod koniec tego miesiąca „Przepiórka” udał się na teren okręgu północnego, w Lasy Parczewskie. Za ogół działalność partyzanckiej, w tym przeprowadzoną 8 września akcję ataku na niemiecki majątek w rejonie Kaznowa, „Przepiórka” został awansowany do stopnia podporucznika GL[5]. Po powrocie do okręgu południowego, w listopadzie 1943, Gronczewski wraz ze swoim pododdziałem na nowo rozpoczęli samodzielną działalność, w grudniu wydano rozkaz przeformowujący go w 7 batalion GL.
25 grudnia 1943 ppor. Edward Gronczewski ps. „Przepiórka” został odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy (jedno z pierwszych trzydziestu nadań) za czynną walkę z niemieckim okupantem. Od lutego roku 1944 batalion (numeracja zmieniona z 7 na 3) wszedł w skład 1 Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej. Pod koniec lutego 1944 jego batalion zastrzelił komendanta Narodowych Sił Zbrojnych w Trzydniku. 3 batalion „Przepiórki” operował w powiatach kraśnickim i puławskim do marca, gdy na rozkaz dowódcy brygady mjr Władysława Skrzypka ps. „Grzybowski”, ppor. „Przepiórki” oddał większość swoich partyzantów do dyspozycji 2 batalionu por. Aleksandra Szymańskiego ps. „Bogdan”, samemu udając się z resztą podkomendnych w rejon Krasnegostawu i Hrubieszowa by zaktywować tam działalność AL. W rejon Kraśnika powrócił w kwietniu 1944 wraz z przybyłymi zza Bugu partyzantami radzieckimi. 19 kwietnia 1944 brał udział w pacyfikacji wsi udzielających poparcia Narodowym Siłom Zbrojnym (Potok-Stany Kolonia, Potok-Stany i Dąbrówka), w czasie której zamordowano 13 mieszkańców tych wsi.
22 kwietnia pod Marynopolem stacjonujące we wsi oddziały AL: 3 batalion, oddział żandarmerii ppor. Zbigniewa Pietrzyka ps. „Zbyszek” i oddział Bolesława Kaźmiraka (Kowalskiego) ps. „Cień” zostały zaatakowane przez Legię Nadwiślańską NSZ kpt. Zbigniewa Wyrwicza ps. „Witold” (oddziały ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”, Wacława Piotrowskiego ps. „Cichy” i „Orła”). Spośród ok. 150 partyzantów AL zginęło 9 (w tym 7 z batalionu „Przepiórki”). Po powrocie do zgrupowania dowódca 2 batalionu por. „Bogdan” odkomenderował do 3 batalionu kilku jego poprzednich partyzantów.
W maju 1944, nowy dowódca brygady kpt. Ignacy Borkowski ps. „Wicek” przemianował 3 batalion na 5 kompanię[6]. Wydał on rozkaz por. „Przepiórce” rozszerzenia liczebności oddziału do 200 osób. W nocy z 7 na 8 czerwca przeprowadzono mobilizację wśród miejscowej ludność do oddziału (listę opracował Gronczewski wraz ze swoimi zastępcami, zamykała się ona do mężczyzn w wieku 18–22 lata – sympatycy i dotychczas niezmobilizowani członkowie AL, a także tzw. „kawalerka”, czyli młodzież zazdroszcząca partyzantom powodzenia u miejscowych dziewczyn). Na skutek mobilizacji do 150 osobowej 5 kompanii przybyło 176 nowych partyzantów[7]. Gronczewski dokonał reorganizacji kompanii wydzielając z niej poddział „Słowika”, który pozostał w terenie. Przy „Przepiórce” obok 176 zmobilizowanych ludzi zostało 90 starych i uzbrojonych partyzantów, kompanię podzielono na trzy duże plutony. Dowódca brygady kpt. „Wicek” zapewnił oddziałowi „Przepiórki”, zwanego odtąd 5 kompanią szturmową, pierwszeństwo w dostawach broni i amunicji (w chwili reorganizacji kompanii tylko ⅓ partyzantów, była uzbrojona).
W czerwcu 1944 brał udział w bitwie z Niemcami w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej podczas niemieckiej operacji antypartyzanckiej „Sturmwind I”[8]:. Za udział w tych walkach został ponownie przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Grunwaldu wraz z 16 innymi partyzantami z 5 kompanii szturmowej[9]. Po bitwie w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej szeregi 5 kompanii szturmowej poszerzyły się o kilkunastu partyzantów z rozbitych kompanii sztabowej i 3 kompanii Straży Chłopskiej. W lipcu kompania brała udział w walkach na tyłach wojsk niemieckich walczących na froncie z Armią Czerwoną. Po wkroczeniu Armii Czerwonej wraz z całą swoją jednostką wcielony do ludowego Wojska Polskiego, kompanię przekształcono w 3 batalion zapasowy 1 Armii Wojska Polskiego[10].
Polska Ludowa
Zgodnie z ustaleniami wobec oficerów byłej Armii Ludowej, awansowany do stopnia kapitana, Edward Gronczewski został skierowany do służby w Milicji Obywatelskiej, gdzie objął stanowisko oficera do zadań specjalnych Komendanta Głównego MO (od listopada jako major). Pojął za żonę Zinaidę Dudarenko ps. „Nika”, Białorusinkę, towarzyszkę broni i sanitariuszkę ze swojego oddziału partyzanckiego. Dopiero w 1946 wrócił do służby wojskowej, początkowo w Centrum Wyszkolenia Piechoty. W latach 1948–1949 w Oficerskiej Szkole Piechoty. W czasie służby w KBW, na Lubelszczyźnie dowodził jednym z oddziałów pozorowanych, udającego oddział podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego i dopuszczającego się „na konto podziemia” przestępstw kryminalnych[11]. Następnie pełnił obowiązki dowódcy 8 Pułku Piechoty KBW w Łodzi.
21 maja 1950 został aresztowany wraz z Grzegorzem Korczyńskim za domniemane zbrodnie na Żydach[12] i więziony do 19 czerwca 1955. Chodziło o wydarzenie z 1942, gdy pod nieobecność Korczyńskiego część członków jego oddziału (w większości Żydów wcielonych do oddziału po akcji na Janiszów) pod przywództwem Jana Gruchalskiego „Sokoła” i Aleksandra Miłka „Koguta” zbuntowała się przeciw niemu i udusiła 3 członków jego sztabu i zniszczyła jego radiostację. Wówczas żołnierze GL zabili buntowników. Prawicowi historycy do dziś jednak przekonują, na podstawie materiałów z jego śledztwa w czasach stalinizmu, że tak naprawdę Gronczewski i Korczyński dopuścili się regularnych mordów na Żydach[13][14][15][16][17]. Takiej teorii przeczy m.in. ich rehabilitacja i informacje, które przedstawił historyk Ryszard Nazarewicz[18]. Historyk podał, że źródła w procesie Korczyńskiego i jego kompanów zostały zmanipulowane, a im samym przypisano czyny, które nie miały miejsca lub zostały popełnione przez inne grupy, w tym NSZ[19]. MBP nie uwzględniło też dowodów w postaci zeznań Żydów-partyzantów, w tym 35 z nich, którzy służyli pod komendami Korczyńskiego i Gronczewskiego[19]. Nazarewicz powołuje się przy tym na materiały Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, Prokuratury Generalnej i KC PZPR[19].
W roku 1956 został zrehabilitowany[19]. W marcu 1957 powrócił do zawodowej służby wojskowej i został awansowany do stopnia podpułkownika. W latach 1957–1958 zastępca attaché wojskowego PRL w ChRL. W 1963 awansowany na pułkownika. W 1965 był zastępcą przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Kontroli w Wietnamie. Później był pracownikiem naukowym Wojskowego Instytutu Historycznego. Poświęcił się wówczas pracy dokumentującej działania partyzanckie Gwardii i Armii Ludowej na Lubelszczyźnie w czasie II wojny światowej. W 1969 ze względu na zły stan zdrowia odszedł w stan spoczynku. Zmarł nagle 1 stycznia 1976 w Warszawie[20].
Życie prywatne
Rodzicami Edwarda byli Aleksandra z domu Babecka (ur. 4 lutego 1899) i Aleksy (ur. ok. 1892) Gronczewscy. Jego matka pod pseudonimem „Mamusia” była opiekunką partyzantów GL i AL[21]. Miał młodsze rodzeństwo: brata Józefa Zbigniewa ps. „Lew”, „Zbyszek” (ur. 1924, zm. 9 sierpnia 1943) – członek PPR i partyzant GL (oddział im. Tadeusza Kościuszki, następnie w oddziale im. Jana Kilińskiego), zamordowany przez NSZ pod Borowem – i siostrę Helenę Barbarę po mężu Kowalską (ur. 1 sierpnia 1926, zm. 11 września 1971) – łączniczka GL i AL o pseudonimie „Basia” (oddział „Przepiórki”, później w oddziale „Cienia”), po wojnie żołnierz LWP i pracownica administracji spółdzielczości.
Edward Gronczewski był żonaty z Zinaidią z domu Dudarenko (ur. 2 stycznia 1923, zm. 1 marca 2004). Urodziła się w Ożnuchach na zachodniej Białorusi, w 1941 skończyła liceum. W 1942 wstąpiła do GL przybierając pseudonim „Nika”. Od 1944 sanitariuszka w batalionie AL „Bogdana”, następnie w kompanii szturmowej „Przepiórki”. Po wojnie pracowała w organach bezpieczeństwa aż do przejścia na rentę. Para spoczywa na wojskowych Powązkach (kwatera C4, rząd „Tuje”, grób ósmy)[22].
Zinaida i Edward Gronczewscy mieli jednego syna – Ryszarda, porucznika łączności ludowego Wojska Polskiego, ojca Jeremiego[23].
Awanse[24]
podporucznik – październik 1943 (Gwardia Ludowa)
porucznik – wiosna 1944 (Armia Ludowa)
kapitan – lipiec 1944 (ludowe Wojsko Polskie)
major – listopad 1944 (Milicja Obywatelska)
podpułkownik – 1957 (Ludowe Wojsko Polskie)
pułkownik – 1963 (Ludowe Wojsko Polskie)
Odznaczenia
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy – 25 grudnia 1943 (jedno z 30 pierwszych nadań; ponownie przedstawiony do odznaczenia w czerwcu 1944 za osobistą odwagę wykazaną w walkach z Niemcami w lasach lipskich, janowskich i biłogarskich oraz wyprowadzenie swojej kompanii z obławy z bardzo małymi stratami[25])
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
- Krzyż Walecznych
- Krzyż Partyzancki
- Brązowy Krzyż Zasługi
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
- Medal „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945” (ZSRR)
Publikacje
- Udział jeńców i oddziałów radzieckich w lewicowym ruchu oporu na Lubelszczyźnie – 1962
- Wspomnienia „Przepiórki'” – 1964
- Michał Wójtowicz – 1964
- Ostatnie boje – 1965
- Kalendarium walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej na Lubelszczyźnie 1942-1944 – 1966
- Na bitewnych szlakach II wojny światowej – 1966
- Źródła i materiały do dziejów ruchu oporu na Lubelszczyźnie 1939-1944 – 1971; współautor
- Ludzie walki i czynu – 1972
- Walczyli o Polskę Ludową – 1982; praca nie w pełni ukończona, wydana sześć lat po śmierci autora
Przypisy
- ↑ Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 2017-11-15] (ang.).
- ↑ E. Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową.
- ↑ Wspomnienia „Przepiórki”, s. 4.
- ↑ Edward Gronczewski, Wspomnienia „Przepiórki”, s. 34.
- ↑ Wspomnienia „Przepiórki”, s. 44.
- ↑ Wiązało się to z rozbudową jednostki oraz zmianami kadrowymi w sztabie brygady – mjr „Grzybowski” zginął 10 kwietnia zabity przez NSZ, 14 kwietnia ten sam los spotkał por. Feliksa Kozyrę ps. „Błyskawica”, zaś ich następca kpt. Andrzej Flis ps. „Maksym” został ciężko ranny w niemieckim nalocie. 1 batalion przemianowano na 1 kompanię, drugi na kompanię sztabową (określaną także jako 9 kompania) zaś trzeci na 5 kompanię szturmową. W skład brygady weszły oddziały ppor. Jana Fijoła ps. „Ryś II” jako drugą kompanię, Batalionów Chłopskich por. Juliana Kaczmarczyka ps. „Lipa” jako 3 kompanię Straży Chłopskiej i żandarmerii ppor. „Zbyszka” jako 4 kompanię, a także oddział ppor. Bolesława Kowalskiego (Kaźmirak/Kaźmierak) ps. „Cień” jako 6 samodzielna kompania. Brygadzie podporządkowały się także oddział łącznikowy PSzP „Janowskiego” por. Andrzeja Pajdo ps. „Andrzej” (7 kompania) i oddział BCh im. Bartosza Głowackiego st. sierż. Pawła Niewinnego ps. „Bartosz” (8 kompania Straży Chłopskiej), jak również oddział bezpieczeństwa (pluton żandarmerii) st. sierż. Krzysztofa Mroza ps. „Krzysiek” (wyłączony ze składy 4 kompanii) i oddziały por. Aleksandra Ligęzy ps. „Armata”, por. Henryka Szymańskiego ps. „Lubelak”, por. Józefa Małysza ps. „Marek”, dywersyjny „Prałata” i specjalny Obwodu II por. Gustawa Alefa ps. „Bolkowiak”, jednak w lipcu zostały one wyłączone ze składu brygady z zadaniem podporządkowania się nowo powstałej 3 Brygady AL.
- ↑ Wspomnienia „Przepiórki”, s. 120.
- ↑ Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945: Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga str.50.
- ↑ Wspomnienia „Przepiórki”, s. 137–139.
- ↑ Wspomnienia „Przepiórki”, s. 171.
- ↑ Rafał Drabik: Watażkowie z Gwardii Ludowej. Rzeczpospolita, 29 kwietnia 2009.
- ↑ Watażkowie z Gwardii Ludowej, Rzeczpospolita.
- ↑ Piotr Gontarczyk: Polska Partia Robotnicza: droga do władzy (1941-1944). Warszawa: Fronda, 2006, s. 178–182. ISBN 83-60335-75-3.
- ↑ Marek Jan Chodakiewicz, Piotr Gontarczyk, Leszek Żebrowski: Tajne oblicze GL-AL i PPR: dokumenty. T. 2. Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 61–64. ISBN 83-904446-7-4.
- ↑ Piotr Gontarczyk. Z genealogii elit PZPR. Przypadek Stefana Kilianowicza vel Grzegorza Korczyńskiego. „Glaukopis”. Nr 1, s. 214–229, 2003.
- ↑ Tomasz Łabuszewski, Kazimierz Krajewski. Rzecz o dowolności dowodów zbrodni. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. nr 3-4/2006, s. 95–102. IPN.
- ↑ Rafał Drabik. Watażkowie z Gwardii Ludowej. „Dodatek historyczny IPN”. „Triumf komuny” (kopia), s. 7, 30.04-1.05.2009. Rzeczpospolita.
- ↑ Ryszard Nazarewicz. 50-lecie Armii Ludowej (referat na Konferencję 18 stycznia 1994 r). „Głos Kombatanta Armii Ludowej”, s. 27, 1995. Warszawa: Rada Krajowa Żołnierzy Armii Ludowej przy ZG Związku Kombatantów RP i BWP. ISSN 12336076.
- ↑ a b c d Ryszard Nazarewicz, Armii Ludowej dylematy i dramaty, Warszawa 2000, s. 122-123
- ↑ Walczyli o Polskę Ludową, s. 7.
- ↑ „Kalendarium walk GL i AL na Lubelszczyźnie 1942-1944”, aneks biograficzny.
- ↑ Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Drzewo genealogiczne – Korajczyk Web Site – Serwis MyHeritage, www.myheritage.pl [dostęp 2017-12-02] .
- ↑ Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, s. 6.
- ↑ E. Gronczewski, Wspomnienia „Przepiórki”, s. 137.
Bibliografia
- Piotr Gontarczyk, Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944, Warszawa 2003.
- Edward Gronczewski, Kalendarium walk Gwardii ludowej i Armii Ludowej na Lubelszczyźnie 1942-1944, Lublin 1962.
- Józef Bolesław Garas, Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942-1945, Warszawa 1971.
- Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.
- Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 2, Warszawa 1987.
Media użyte na tej stronie
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Baretka: Krzyż Partyzancki
Baretka: Brązowy "Krzyż Zasługi".
Baretka: Złoty Medal Zwycięstwa i Wolności
Baretka: Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Baretka: Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Baretka: Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Ribbon bar of the Medal "For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941–1945". The Soviet Union (USSR).
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Naramiennik porucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).
Naramiennik majora Wojska Polskiego (1919-39).
Orzeł tzw. wzór 43 (piastowski) noszony m.in. na czapkach przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Popularnie nazywany przez żołnierzy kuricą, kurą czy też wroną.
This design was on a collar patch of Milicja Obywatelska (Citizens' Militia or Civic Militia) - a state police institution in the People's Republic of Poland.
Edward Gronczewski - Przepiórka (AL).
Edward Gronczewski aka „Przepiórka” (1923-1976) communist partisan during WW II, Colonel of Polish People's Army
Autor: Alina Zienowicz (Ala_z), Licencja: CC BY 3.0
Warszawa, Powązki Wojskowe