Edward Przanowski

Edward Przanowski
Data i miejsce urodzenia

13 października 1845
Glanów k. Olkusza

Data i miejsce śmierci

6 lutego 1929
Nowa Wieś k. Starogardu Gd.

Miejsce spoczynku

cmentarz farny w Starogardzie Gdańskim

Zawód, zajęcie

inżynier i architekt powiatowy w Słupcy i Łęczycy

Edukacja

Gimnazjum Męskie w Piotrkowie

Alma Mater

Szkoła Główna Warszawska Wydział Matematyczno-Fizyczny

Rodzice

Norbert Przanowski (1814-1850),
Kunegunda z Krobanowskich

Małżeństwo

Józefa z Lewickich

Dzieci

Jan Przanowski - prawnik, poseł;
Stefan Przanowski – inżynier-mechanik, przemysłowiec, minister;
Michał Przanowski – handlowiec w Przasnyszu,
Władysław Przanowski – inżynier, pedagog,
Kazimierz Przanowski – inżynier-chemik, dyrektor cukrowni;
Jadwiga – zamężna z Antonim Kadeczem, farmaceutą;
Wanda żona Wacława Wągrowskiego, lekarza medycyny z Rawy Mazowieckiej;
Maria żona Żelisława Grotowskiego;

Krewni i powinowaci

Izabela Wasiak (wnuczka),
Jan Przanowski (wnuk),
Magdalena Staszewska (wnuczka), zamężną z Januszem Staszewskim; w czasie II wojny związana z organizacją „Ojczyzna”, po wojnie pracownik Instytutu Zachodniego,
Wojciech Staszewski (1930-1996) (prawnuk) dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego"

Odznaczenia
Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Stanisława – III klasy

Edward Przanowski (ur. 13 października 1845 w Glanowie koło Olkusza – zm. 6 lutego 1929 w Nowej Wsi koło Starogardu Gdańskiego) – inżynier i architekt powiatowy w Słupcy i Łęczycy, żołnierz powstania stycznowego.

Młodość i lata nauki

Edward Czesław Karol Boromeusz Przanowski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Nowina, był synem Norberta Przanowskiego (1814-1850), dzierżawcy dóbr glanowskich i Kunegundy z Krobanowskich.

Edward Przanowski ukończył Gimnazjum Męskie w Piotrkowie i w 1862 wstąpił do nowo utworzonej Szkoły Głównej w Warszawie na Wydział Matematyczno-Fizyczny. Studia przerwał udział w Powstaniu Styczniowym, walczył w partii gen. Edmunda Taczanowskiego, a w przegranej bitwie pod Kruszyną (Nieznanicami) w dniu 29 sierpnia 1863 został dwukrotnie ciężko ranny. Według relacji Przanowskiego kozacy uganiający się po pobojowisku sprawdzali kto jeszcze z powstańców żyje. Sprawdzanie polegało na tym, że kłuli piką ciała leżących, a gdy zauważyli odruch – mordowali[1]. Przanowski przebity piką, nie drgnął mimo bólu i uznany za nieżywego, poniechany został przez kozaków. W ten sposób uniknął niechybnej śmierci.

Od 1864 odbywał praktykę w Zarządzie Dróg Królestwa Polskiego, a 22 grudnia 1868 zdał egzamin i uzyskał tytuł inżyniera-konduktora.

Działalność zawodowa

Przez 44 lata pracował jako inżynier w miastach Królestwa Polskiego, przeżywających w II połowie XIX w. regres w wyniku carskich represji popowstaniowych. W latach 1866-71 był inżynierem-konduktorem powiatu sieradzkiego. W latach 1871-80 pełnił obowiązki inżyniera i architekta powiatowego w Słupcy. Odpowiadał m.in. za infrastrukturę techniczną administrowanych terenów, utrzymanie dróg, remonty obiektów publicznych, ochronę przeciwpożarową. W 1878 kierował pracami technicznymi przy budowie kościoła w parafii ewangelicko-augsburskiej w Zagórowie koło Słupcy.

W 1880 mianowany został inżynierem i architektem powiatu łęczyckiego. Jako inżynier i architekt powiatowy sporządził plany miejscowości obwodu łęczyckiego, z których cztery pochodzące z 1893 zachowały się w Zbiorze kartograficznym Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Są to plany Łęczycy i Grabowa, Piątku, Poddębic, stanowiące cenne źródło rozwoju przestrzenno-urbanistycznego miejscowości.

W dziejach Łęczycy Przanowski zapisał się jako budowniczy siedziby straży ogniowej. Był autorem projektu architektonicznego, pełnił także nadzór nad prowadzonymi pracami. Do budowy remizy wykorzystano prawdopodobnie materiały z częściowej rozbiórki średniowiecznego zamku. W neoklasycystycznym gmachu - obok pomieszczeń dla straży ogniowej - znalazła się także obszerna sala teatralna z widownią dla 200 osób oraz galeria z kilkudziesięcioma miejscami stojącymi. Obiekt zachowany do dziś, w dalszym ciągu jest siedzibą łęczyckiej ochotniczej straży pożarnej.

Działalność społeczna

Edward Przanowski związał się na wiele lat z łęczycką ochotniczą strażą ogniową, zaliczaną do najstarszych i największych straży w zaborze rosyjskim. Była to wówczas jedyna polska organizacja obywatelska w Łęczycy, prowadząca także działalność kulturalną i społeczną. W 1882 został wybrany pomocnikiem naczelnika, a w rok później naczelnikiem łęczyckiej straży. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 20 lat - do 1903. Dbał o wyposażenie techniczne, a także szkolenie strażaków; w tym celu w 1888 wzniósł na dziedzińcu zamkowym drewnianą wieżę obserwacyjną, tzw. „wspinalnię” - miejsce ćwiczeń ochotników. Podczas jubileuszu ćwierćwiecza istnienia organizacji (w 1900) wręczono Przanowskiemu honorowy toporek strażacki; natomiast w 1904 nadano mu tytuł członka honorowego łęczyckiej straży - jako pierwszemu w jej historii[2].

Będąc przedstawicielem pokolenia Szkoły Głównej przejawiał różnorodną aktywność społeczną i kulturalną. Już w 1868 w Sieradzu brał udział w amatorskich przedstawieniach teatralnych na rzecz szpitala i ochronki, prowadzonych przez Radę Opiekuńczą Zakładów Dobroczynnych Powiatu Sieradzkiego.

Także w Łęczycy przez trzy kolejne kadencje: 1883-1886, 1886-1889 i 1889-1892 wybierany był w skład Rady Dobroczynności Publicznej Powiatu Łęczyckiego.

Należy także nadmienić o ciekawej i oryginalnej wówczas inicjatywie Przanowskiego - zorganizowania (w trosce o rozwój fizyczny młodego pokolenia) ćwiczeń gimnastycznych dla sporej grupy dzieci i młodzieży.

W marcu 1906 wszedł w skład zarządu powstałego wówczas Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego w Łęczycy[3].

Współpracował z redakcją Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich - dzieła zainicjowanego przez Filipa Sulimierskiego, kolegę Przanowskiego z Gimnazjum w Piotrkowie i Szkoły Głównej Warszawskiej. Przanowski wymieniany był wśród osób deklarujących pomoc w dostarczaniu materiałów o poszczególnych miastach i osadach[4].

Rodzina

W 1870 zawarł związek małżeński z Józefą z Lewickich (1851-1939). Przanowscy mieli ośmioro dzieci:

  • Jan (1873-1941) – prawnik, adwokat, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1930-35;
  • Stefan (1874-1938) – inżynier-mechanik, przemysłowiec, dyrektor i prezes Rady Nadzorczej Spółki Akcyjnej Norblin, Bracia Buch i T. Werner w Warszawie, minister przemysłu i handlu;
  • Michał (1875-1954) – prowadził działalność handlową w Przasnyszu;
  • Władysław (1880-1937) – inżynier, pedagog, założyciel i dyrektor Państwowego Instytutu Robót Ręcznych w Warszawie;
  • Kazimierz (1881-1957) – inżynier-chemik, dyrektor cukrowni w Sidorowsku w guberni kijowskiej, po rewolucji bolszewickiej pracował w Koninie i Nowej Wsi, po II wojnie światowej w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Gdańsku;
  • Jadwiga (1871-1920) – zamężna była z Antonim Kadeczem, farmaceutą zarządzającym apteką w Łęczycy, później prowadzącego własną aptekę w Warszawie.
  • Wanda (1877-1963) była żoną Wacława Wągrowskiego – lekarza medycyny z Rawy Mazowieckiej.
  • Maria (1885-1946) wyszła za mąż za dr. ekonomii Żelisława Grotowskiego – nauczyciela, autora wielu prac z zakresu historii gospodarczej i społecznej Polski.

Po przejściu na emeryturę przeniósł się do Warszawy. W 1912 wchodził w skład zarządu II Kasy Kredytowej Warszawie, przy ul Erywańskiej 14; kasa liczyła ponad 2 tys. członków, udzielała pożyczek i przyjmowała oszczędności[5]. Następnie mieszkał u syna Jana w Walewicach k. Góry Kalwarii, a od 1924 w Nowej Wsi koło Starogardu Gdańskiego u syna Stefana. Edward Przanowski zmarł w dniu 6 lutego 1929 w Nowej Wsi koło Starogardu Gdańskiego i pochowany został na cmentarzu farnym w Starogardzie Gdańskim, z honorami wojskowymi 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W latach osiemdziesiątych XX w. staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej odnowiono zniszczony grób Przanowskiego; w 1984 w Nowej Wsi odsłonięto tablicę pamiątkową, a w Starogardzie Gdańskim nazwano ulicę jego imieniem[6].

Przypisy

  1. Janusz Staszewski, Generał Edmund Taczanowski. Poznań 1936, s. 127.
  2. "Strażak" 1992 nr 4 (M.Wasiak); "Ziemia Łęczycka" 1991 nr 17 (M.Wasiak).
  3. "Kurier Warszawski" 1906 nr 79, s. 5.
  4. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Warszawa 1881, tom 2, s. XII.
  5. "Kurier Warszawski" 1912 nr 153, s. 15; "Kurier Poranny" 1912 nr 161, s. 6.
  6. J. Milewski, Patroni ulic Starogardu Gdańskiego. Starogard Gdański 1994, s. 30.

Bibliografia

  • Polski słownik biograficzny, tom 28, s. 637-638 (autor biogramu: Ryszard Szwoch) biogram w iPSB
  • Słownik biograficzny techników polskich, tom 14. Warszawa 2003, s. 108-110 (autor biogramu: Marek Wasiak);
  • „Wychowanie Fizyczne i Sport” 1987 nr 2, s. 92 (autor biogramu: Ryszard Szwoch).

Media użyte na tej stronie

RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.
RUS Order św. Stanisława (baretka).svg
Baretka Orderu św. Stanisława.