Edward Young

Edward Young
Okładka książki Myśli nocne

Edward Young (ur. 3 lipca 1683 w Upham, zm. 5 kwietnia 1765 w Welwyn) – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu[1].

Autor słynnego poematu sentymentalnego o życiu, śmierci i nieśmiertelności The Complaint, or Night Thoughts on Life, Death, and Immortality (1742–1745) ilustrowanego przez Williama Blake'a. Poemat doczekał się licznych przekładów i był często naśladowany przez późniejszych twórców europejskich[2].

Poetyka Younga korzystała często z cmentarnych, upiornych pejzaży, nastroju tajemniczości i grozy. Poeta nie zdobył przez to uznania za życia, które przypadło na czasy świetności epoki Oświecenia w Anglii. Jego talent dostrzegł jednak w tamtym czasie Aleksander Pope. Współcześnie wielu krytyków niemieckich porównuje znaczenie Younga dla poezji angielskiej XVIII wieku do znaczenia twórczości Johna Miltona dla epoki średniowiecza w Anglii.

Z innych utworów Younga najważniejsze to: satyra The Universal Passion (1726), list On Original Composition (1759, nowe wyd. 1918).


Przypisy

  1. Choć przywołanie nazwiska Szekspira posłużyło poecie głównie jako obrona jego własnych dzieł, odrzucanych przez klasycystycznych krytyków (por. Wł. Szturc, Dramat romantyczny, Kraków 1999)
  2. Marian Szyjkowski, Edwarda Younga „Myśli nocne” w poezji polskiej, 1916.

Media użyte na tej stronie