Edward de Vere

Edward de Vere, 17. hrabia Oksfordu

Edward de Vere, 17. hrabia Oksfordu (ur. 12 kwietnia 1550, zm. 24 czerwca 1604) – angielski renesansowy dworzanin i poeta. Obecnie najbardziej jest znany z tego, że przypisuje mu się posługiwanie pseudonimem William Szekspir, a co za tym idzie, autorstwo jego prac.

Życiorys

W wieku dwunastu lat, po śmierci ojca, otrzymał tytuł hrabiego Oksfordu i Lorda Wielkiego Szambelana. Ze względu na to, że przebywał w otoczeniu dworskim, był szkolony w takich dziedzinach, jak jazda konna, walka, polowania, muzyka, taniec; poznawał też łacinę i język francuski. W 1567 roku, podczas trenowania szermierki, zabił jednego ze swoich służących. Podczas procesu jednak uznano, że sługa ten sam celowo nabił się na broń w rękach de Vere; uznano ten czyn za samobójstwo. W roku 1564 otrzymał tytuł magistra w St John’s College na Uniwersytecie Cambridge[1].

W 1571 roku poślubił 15-letnią córkę lorda Burghleya, Annę Cecil – był to kontrowersyjny wybór, gdyż jej rodzina należała do parweniuszy; owocem ich małżeństwa było pięcioro dzieci. W wieku dwudziestu jeden lat objął kontrolę nad większością swoich ziem. Odbył podróż po Europie, odwiedził Francję, Niemcy i Włochy w roku 1571. Gdy z niej wracał, jego statek został napadnięty przez piratów, ledwo uniknął śmierci. Był katolikiem, co utrudniało mu karierę w Anglii.

W 1585 roku otrzymał dowództwo nad armią angielską w Niderlandach; w 1588 roku uczestniczył w bitwie z Wielką Armadą. Złe zarządzanie jego finansami doprowadziło go do zapaści finansowej, z której wyciągnęła go dopiero pensja 1000 funtów rocznie, wypłacana mu przez królową. Zmarł w 1604 roku z niewiadomych przyczyn.

Dzieła

W swoich czasach był opisywany zarówno jako poeta, jak i autor sztuk teatralnych, jednak do czasów współczesnych zachowała się tylko jego poezja. Znany jest jednocześnie z tego, że wspierał finansowo wielu młodych poetów; do kręgu jego protegowanych zaliczał się m.in. Edmund Spenser.

Zachowało się tylko kilka jego wierszy i pieśni; często pojawia się w utworach literackich, zazwyczaj jednak ze względu na swój mecenat (tak jest np. w jednym z utworów wspomnianego Edmunda Spensera). Jest wymieniany jako autor komedii w znanym utworze Palladis Tamia.

Kontrowersje związane z Szekspirem

W 1920 roku powstała hipoteza, mówiąca o tym, że de Vere był autorem dzieł Szekspira. Przemawiać za tym miały: jego znajomość dworu, dobra edukacja, zainteresowanie teatrem oraz różnorodne powiązania między jego życiorysem a sztukami, które napisał poeta ze Stratford. Zgodnie z tym twierdzeniem, nie miał innego wyboru, niż publikowanie pod pseudonimem, gdyż pisanie dla teatru publicznego było odbierane jako hańbiące dla arystokraty.

Na kanwie tej historii, w roku 2011 powstał film w reżyserii Rolanda Emmericha poświęcony osobie Edwarda de Vere, zatytułowany Anonimus.

Do zwolenników tej teorii zaliczają się: Sigmund Freud, Paul Nitze, Harry Blackmun i John Paul Stevens, a także aktorzy i reżyserzy, tacy jak Orson Welles, Kenneth Branagh czy Jeremy Irons i Derek Jacobi. Innymi, którym przypisuje się autorstwo dzieł Szekspira, są Francis Bacon, Christopher Marlowe, a nawet sama królowa Elżbieta I.

Przeciwko tej hipotezie przemawia fakt, że Edward de Vere zmarł do 10 lat przed przypuszczalnymi datami powstania ostatnich dzieł Szekspira.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie