Egilsstaðir

Egilsstaðir
Państwo Islandia
Okręg wyborczyNorðausturkjördæmi
RegionAusturland
Okręg historycznyNorður-Múlasýsla
GminaMúlaþing
Populacja (2021)
• liczba ludności

2 552
Kod pocztowy700, 701
Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Egilsstaðir”
Ziemia65°17′N 14°23′W/65,283333 -14,383333
Strona internetowa

Egilsstaðirmiasto we wschodniej Islandii, w gminie Múlaþing (do 2020 roku w gminie Fljótsdalshérað), w regionie Austurland[1]. Stanowi główną miejscowość we wschodniej części wyspy[2] - na początku 2021 zamieszkiwało je 2552 osób[3]. Miejscowość położona jest na wschodnim brzegu jeziora Lagarfljót. Na jego drugim brzegu położona jest miejscowość Fellabær[1]. Zostało założone pod koniec XIX w. Prawa miejskie otrzymało w 1947 roku[2].

W Egilsstaðir rozwinięte jest rolnictwo, przemysł, turystyka oraz bardzo dobrze sieć handlowa. Funkcjonują liczne szkoły m.in. szkoła podstawowa, średnia, wyższa, muzyczna i pielęgniarska. Infrastruktura sportowa jest dobrze rozbudowana (duży basen, pole golfowe i inne obiekty). Kulturalne życie w mieście reprezentowane jest przez klub jazzowy, teatralny, studio operowe, miejski chór oraz muzeum. Miasto stanowi usługowe i komunikacyjne centrum wschodniej części Islandii. Rozwinięty jest transport autobusowy a także znajduje się lotnisko obsługujące loty krajowe i będące lotniskiem zastępczym dla lotów zagranicznych.

Pod względem turystycznym miasto ma rozwiniętą bazę noclegową: funkcjonuje hotel o wysokiej klasie, domki letniskowe oraz dostępna jest agroturystyka. Dużą atrakcją jest jezioro Lagarfljót, którego wody, poprzez rzekę Lagarfljót wpadają do szerokiej zatoki Héraðsflói. Legenda głosi że w jeziorze Lögurinn żyje potwór, siostra słynnego potwora z Loch Ness. W wielu rzekach w okolicy można łowić ryby, łososie i pstrągi. Dlatego też Egilsstaðir często odwiedzane jest przez turystów.

Ponadto w Egilsstaðir warto zobaczyć szary górujący nad miastem kościół oraz Muzeum Minjasafb Austurlands, w którym znajdują się zbiory dotyczące historii Fiordów Wschodnich od czasów osadnictwa po dziś dzień.

Przypisy

  1. a b Map Viewer (ang.). National Land Survey of Iceland. [dostęp 2018-08-06].
  2. a b Egilsstaðir (ang.). Visit East Iceland. [dostęp 2018-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-25)].
  3. Municipalities and urban nuclei (ang.). Hagstofa Íslands. [dostęp 2018-08-06].

Media użyte na tej stronie