Ekran projekcyjny

Nadmuchiwany, plenerowy ekran projekcyjny w amerykańskim mieście Marion w stanie Indiana

Ekran projekcyjny – instalacja służąca do oglądania obrazu wyświetlanego za pomocą projektora, składająca się z powierzchni ekranowej oraz wspierających elementów konstrukcyjnych.

Ekrany projekcyjne występują w formie instalacji trwałych (na przykład w kinie), malowanych ścian, a także jako rozwijane ekrany: przenośne (na trójnogu), mocowane na ścianach lub sufitach. Powierzchnie ekranowe występują w wielu wariantach neutralnych odcieni koloru białego, począwszy od śnieżno-białego, aż do szarego, zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Dobór jaskrawości bieli zależy od poziomu jasności otoczenia w jakim będą się odbywały projekcje oraz od mocy oświetleniowej projektora. Inaczej dobiera się też materiał do treści filmowych, a inaczej do grafiki prezentacyjnej.

Zależnie od możliwości oraz zastosowanej optyki projektora, stosuje się ekrany o powierzchni płaskiej lub zakrzywionej w celu uzyskania pożądanej geometrii obrazu. Jednak w ogromnej większości ekrany występują w wersji płaskiej, zarówno ze względu na wygodę, jak i problematyczność, a co za tym idzie – koszty wykonania. Zakrzywione ekrany występują najczęściej w droższych, trwałych konstrukcjach, gdzie ekran jest jednym z elementów większego projektu całej sali kinowej.

Ekrany projekcyjne podzielić można również w zależności od sposobu umieszczenia projektora, na przeznaczone do projekcji frontowej oraz tylnej. Zadaniem tych pierwszych jest odbijanie światła poprzez wykorzystanie powierzchni refleksyjnej, w drugim przypadku ma się do czynienia z dyfuzyjnym przepuszczaniem światła. Najczęściej spotykane są rozwiązania, w których źródło światła znajduje się po tej samej stronie ekranu, co widownia.

Ekrany projekcyjne konstruuje się w wielu różnych rozmiarach, począwszy od małych ekranów (od 1 do 4 metrów) przeznaczonych dla słabych źródeł światła, takich jak episkop, diaskop, epidiaskop, czy projektor komputerowy, aż po olbrzymie ekrany kinowe czy koncertowe.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

2014 Kłodzko, podziemna trasa turystyczna.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kłodzko, podziemna trasa turystyczna (część podziemia XVIII). Prawa autorskie do fotografii widocznej na ekranie rzutnika również należą do Jacka Halickiego.
Airscreen.JPG
Autor: assistent08, Licencja: CC BY-SA 3.0
Airscreen auf dem James Dean Festival in Marion, Indiana, USA