Eksedra

Hypocaustum pod podłogą eksedry w starorzymskiej willi

Eksedra (dawniej też egzedra) – otwarta, półkolista nisza.

Forma wykształcona w architekturze starożytnej Grecji jako zakończenie perystylu. Często wzbogacona kolumnadą. Przeznaczona była na dysputy i połączona zazwyczaj z gimnazjonem. W starożytnym Rzymie eksedra była stawiana także jako samodzielna budowla z niszami i posągami, np. w Olimpii. W architekturze ogrodowej używa się tego określenia dla półkolistej kolumnady, niszy lub pergoli z dostawioną ławką na obwodzie, osłoniętego miejsca do siedzenia położonego na zewnątrz budynku.

Otwarta do części środkowej, półkolista wnęka, często dwukondygnacyjna, występuje w centralnych kościołach bizantyjskich. W architekturze romańskiej eksedry występowały sporadycznie i szybko przekształciły się w empory.

W terminologii kościelnej jako eksedrę określa się niekiedy apsydę, kazalnicę, biskupią katedrę (siedzisko) w kościele i zabudowania zewnętrzne większych kościołów, jak baptysterium i secretanum.

Zobacz też

Bibliografia

  • Wilfried Koch, Style w architekturze, Waldemar Baraniewski (tłum.), Warszawa: „Świat Książki”, 1996, s. 346, 478, ISBN 83-7129-288-0, OCLC 69567835.
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa 1983, s. 219.
  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 2005, s. 99 ​ISBN 83-01-12365-6

Media użyte na tej stronie

Hypocaustum.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Error z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
en:Hypocaust from a en:late Roman en:villa. Located at en:La Olmeda, near en:Gañinas and en:Saldaña in Palencia The important mosaics are barely visible in the en:exedra and the other rooms. Copyrighted by en:User:Error 2004.