Ekspresjonizm ceglany

Ekspresjonizm ceglany (niem. Backsteinexpressionismus) - styl architektoniczny (odmiana ekspresjonizmu), w którym ceramika architektoniczna (cegły, płytki lub klinkier) jest głównym materiałem budowlanym i dekoracyjnym. Budynki w tym stylu wznoszono głównie w Niemczech w latach dwudziestych XX w.

Głównymi centrami tego stylu były większe miasta w północnych Niemczech i Zagłębiu Ruhry. Należała do niego również Szkoła Amsterdamska, której wpływy sięgały także na dalsze regiony. Ekspresję ceglanych elewacji wielokrotnie wykorzystywano również w późniejszych nurtach architektonicznych.

Charakterystyka ekspresjonizmu ceglanego

Detal elewacji, źle wypalony klinkier
Anzeiger-Hochhaus w Hanowerze

Ceglany ekspresjonizm rozwijał się równocześnie z architekturą Bauhausu. Podczas gdy architekci z Bauhausu opowiadali się za usunięciem wszystkich ornamentów i elementów dekoracyjnych, ekspresjonistyczni architekci opracowywali charakterystyczne formy lub ozdoby, często stosując szorstkie, kanciaste lub spiczaste elementy. Miały wyrażać dynamikę epoki, jej intensywność i napięcie.

Najważniejszymi materiałami budowlanymi były cegły oraz klinkier. Mocno wypalona cegła klinkierowa była bardzo popularna, zwłaszcza na elewacjach. Materiał ten dobrze się sprawdzał w trudnych warunkach środowiskowych jakim podlegały budynki przemysłowe, zwłaszcza w Zagłębiu Ruhry. Jego charakterystyczna surowa powierzchnia i bogata paleta kolorów od brązowej przez czerwoną do fioletowej również przyczyniły się do popularności tego materiału.

Charakterystyczną cechą ekspresjonizmu ceglanego jest dynamika fasad, osiągnięta wyłącznie poprzez układanie cegieł w wzory, które ożywiają duże, monotonne, powierzchnie ścian. W niektórych przypadkach nawet źle wypalone cegły klinkierowe były używane jako elementy dekoracyjne ze względu na ich indywidualny wygląd. Cegły murowano w różnych układach i aranżacjach tworząc bogaty repertuar dekoracji. Poziome rzędy cegieł wykonane z naprzemiennie wysuniętych i zagłębionych warstw, np. w Hans-Sachs-Haus w Gelsenkirchen (1927), są kolejną charakterystyczną cechą ekspresjonizmu ceglanego.

Elewacje były dodatkowo dekorowane rzeźbami wykonanymi z cegieł klinkierowych lub ceramiki. Przedstawicielami tej formy sztuki byli m.in. Richard Kuöhl i Ernst Barlach.

Czasami stosowano elementy z innych stylów architektonicznych, które przekładano na ceglane formy. W Chilehaus zaprojektowanym przez Fritza Högera dominuje estetyka Art déco, a Anzeiger-Hochhaus w Hanowerze nawiązuje do architektury orientalnej. Ceglany ekspresjonizm wytworzył także własne, często osobliwe formy, takie jak Parabel-Kirchen (kościoły paraboliczne), np. Heilig-Kreuz-Kirche (kościół Świętego Krzyża) w Gelsenkirchen.

Przykłady

Północne Niemcy

Sprinkenhof w Hamburgu

W Hamburgu znajduje się wiele przykładów ekspresjonizmu ceglanego. Fritz Höger wyznaczył nowe standardy projektując Chilehaus z wyraźnymi, wertykalnymi podziałami elewacji i swobodnym wykorzystaniem materiału. Inne przykłady to sąsiedni kompleks Sprinkenhof, Broschek-Haus, biurowiec Leder-Schüler i fabryka papierosów Haus Neuerburg.

Do północnoniemieckich przedstawicieli ekspresjonizmu ceglanego należał Fritz Schumacher, projektant licznych budynków użyteczności publicznej w Hamburgu, takich jak deputacja finansowa na Gänsemarkt czy krematorium na cmentarzu Ohlsdorf oraz licznych szkół, m.in. w Volksdorf i w Jarrestadt.

Także w Hanowerze znajduje się wiele budynków w tym stylu. Oprócz Anzeiger-Hochhaus, są to m.in. dawne biura firmy Hansa Poelziga oraz budynki mieszkalne projektu Karla Elkarta, który zrealizował całe kwartały w południowej części miasta. Elkart zajmował się także budynkami użyteczności publicznej. Zaprojektował m.in. szkoły, bibliotekę miejską i warsztaty Teatru Państwowego Dolnej Saksonii[1].

Szczególnymi przykładami ekspresjonizmu ceglanego są budynki przy Böttcherstrasse w Bremie, zaprojektowane przez Bernharda Hoetgera oraz ratusz w Wilhelmshaven projektu Fritza Högera. W tym stylu wzniesiono także mosty podnoszone nad Kanałem Nadbrzeżnym w Oldenburgu: Cäcilienbrücke i Amalienbrücke (zastąpiony nową konstrukcją w 1980).

Zagłębie Ruhry

Ekspresjonizm ceglany był bardzo popularny w regionie Ren-Ruhra, gdzie stał się stylem quasi-regionalnym. Ceglane ściany dobrze znosiły trudne warunki przemysłowe i umożliwiały uzyskanie harmonijnych i różnorodnych elewacji przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Mocno wypalony klinkier był kosztowny, dlatego wiele budynków projektowano z częściowo klinkierowymi i częściowo tynkowanymi fasadami.

W Zagłębiu Ruhry wzniesiono w tym stylu wiele obiektów, zarówno przemysłowych (hale produkcyjne, budynki administracyjne, wieże ciśnień itp.), mieszkalnych, jak i reprezentacyjnych (ratusze, urzędy pocztowe, kościoły i kamienice itp.).

Ważnym budynkiem jest Hans-Sachs-Haus w Gelsenkirchen, zaprojektowany przez Alfreda Fischera jako budynek wielofunkcyjny, ale później wykorzystany jako ratusz. Posiada cechy zarówno ekspresjonizmu, jak i modernizmu - stosunkowo prostą ceglaną fasadę i zaokrąglone narożniki.

W Gelsenkirchen znajduje się główne dzieło Josefa Franke - kościół Świętego Krzyża (zdesakralizowany w 2007 r.). Sklepienie kościoła ma formę wysokiej paraboli. Na szczycie kwadratowej wieży znajduje się ceglana figura Chrystusa.

Inne przykłady z Zagłębia Ruhry to komenda policji, Bert-Brecht-Haus i ratusz w Oberhausen, budynek administracyjny Regionalnego Stowarzyszenia Zagłębia Ruhry (Regionalverband Ruhr) w Essen, budynek administracyjny Bogestry i komenda policji w Bochum, a także oddział chirurgii dziecięcej w szpitalu miejskim w Dortmundzie. Szczególny przykład znajduje się w Kamp-Lintfort nad Dolnym Renem. W latach 1920–1924 wybudowano tam 14 domów bliźniaczych dla urzędników kopalni węgla kamiennego Friedrich Heinrich. Przykładami ekspresjonizmu ceglanego w Düsseldorfie są zespół budynków Ehrenhof, Wilhelm-Marx-Haus i budynki mieszkalne przy Kaiserswerther Straße, Uerdinger Straße (Haus Rheinpark), Cecilienallee, Lützowstraße i Golzheimer Platz.

Berlin

Borsigturm w Berlinie-Tegel

Przykłady ekspresjonizmu ceglanego w Berlinie:

  • Borsigturm (biurowiec Borsigwerke) w Tegel, proj. Eugen Schmohl, zbud. 1922–1925.
  • Centrala telefoniczna na Winterfeldtstraße w Schöneberg, proj. Otto Spalding i Kurt Kuhlow, zbud. 1922-1929[2].
  • Ullsteinhaus w Tempelhof, proj. Eugen Schmohl, zbud. 1925–1927.
  • Biurowiec Reichspostzentralamt (Centralnego Urzędu Pocztowego) w Tempelhof, proj. Edmund Beisel i Karl Pfuhl, zbud. 1925–1928.
  • Kościół Świętego Krzyża w Schmargendorf, proj. Ernst i Günther Paulus, zbud. 1927–1929.
  • Haus des Rundfunks (centrum nadawcze) w Westend, proj. Hans Poelzig, zbud. 1929–1931.
  • Kościół na Hohenzollernplatz w Wilmersdorf, proj. Ossip Klarwein, zbud. 1930–1934.

Polska

Przykłady ekspresjonizmu ceglanego w Polsce:

Architekci

  • Peter Behrens
  • Dominikus Böhm (Kolonia, Zagłębie Ruhry, Szwabia, Hesja)
  • Karl Elkart (Hanower, Bochum)
  • Martin Elsaesser (południowe Niemcy)
  • Alfred Fischer (Essen, Zagłębie Ruhry)
  • Josef Franke (Gelsenkirchen, Zagłębie Ruhry)
  • Walter Frese (Nadrenia, Berlin)
  • Fritz Höger (północne Niemcy i Hamburg)
  • Bernhard Hoetger (Böttcherstraße w Bremie i Worpswede)
  • Michel de Klerk (Amsterdam)
  • Per Kirkeby (Dania, Niemcy)
  • Edmund Körner (Zagłębie Ruhry)
  • Wilhelm Kreis (Nadrenia i Westfalia)
  • Max Krusemark (Münsterland, Westfalia)
  • Paul Mebes (Berlin, Bochum, Lipsk)
  • Hans Heinrich Müller (Berlin)
  • Lothar Neumann (Wrocław)
  • Hans Poelzig (Berlin, Wrocław)
  • Wilhelm Riphahn (Kolonia)
  • Fritz Schumacher (Hamburg)
  • Theodor Veil (południowe Niemcy i Akwizgran)

Zobacz też

Przypisy

  1. John Zukowsky, Kennie Ann Laney-Lupton, Wojciech G. Lesnikowski: Architektur in Deutschland. 1919–1939. Die Vielfalt der Moderne. München: Prestel-Verlag, 1994, s. 157-165. ISBN 3-7913-1339-8. (niem.).
  2. Landesdenkmalamt Berlin. Denkmaldatenbank. Fernmeldeamt.. berlin.de. [dostęp 2020-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-23)]. (niem.).
  3. Lothar Neumann. Das Postscheckamt in Breslau. „Deutsche Bauzeitung”. 9,10, s. 61-66, 1931-01-28. [dostęp 2020-06-20]. (niem.). 
  4. Aleksander Masłowski: Kasa Chorych przy Wałowej i ceglany ekspresjonizm. 2011-03-03. [dostęp 2020-06-20].
  5. Serafin 2015 ↓.
  6. Małgorzata Lichecka: Światowe budynki z Gleiwitz. 2018-01-20. [dostęp 2020-06-20].
  7. Wolfram Suhr: Diedrich Suhr - Architekt und Seine Bauten in Schlawe in Pommern, 1921-1929. W: Włodzimierz Rączkowski, Jan Sroka: Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej. T. VII: Gmina Sławno. Sławno: Dziedzictwo, 2008, s. 271-295. ISBN 978-83-7591-046-9.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Turm der Heilig-Kreuz-Kirche in Gelsenkirchen, von Suedwesten.jpg
Autor: Jörg Wiegels, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tower of Holy Cross Church in Gelsenkirchen, Germany
Marineehrenmal Laboe 2012.jpg
Autor: James Steakley, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marineehrenmal Laboe.
Tonhalle Duesseldorf Oederallee Pempelfort Duesseldorf Germany 02.jpg
Autor: Christian A. Schröder (ChristianSchd), Licencja: CC BY-SA 4.0
Tonhalle Duesseldorf located at Oederallee in Pempelfort quarter of Duesseldorf, Germany. View from Ehrenhof.
Clincker star ornament.jpg
Klinkerstern als Bauschmuck
Hans-Sachs-Haus2014-02.JPG
Autor: JordiCuber, Licencja: GFDL
Das Hans-Sachs-Haus (Gelsenkirchen) nach seiner Kernsanierung
Poczta Główna - widok północny fot BMaliszewska.jpg
Autor: Barbara Maliszewska, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek Poczty Na działce geodezyjnej Nr 3, AM-1, obręb Południe Krasińskiego 2, Miasto Wrocław - Śródmieście
Herne-Wanne, Sparkasse, Südseite.jpg
Autor: HOPflaume, Licencja: CC BY 3.0
Herne, Stadtteil Wanne, Sparkasse
Anzeiger Hochhaus press high-rise Goseriede Hannover Germany.jpg
Autor: Christian A. Schröder (ChristianSchd), Licencja: CC BY-SA 4.0
”Anzeiger-Hochhaus” high-rise located at Goseriede in Hannover, Germany.
Bricks irregular 01.jpg
Autor: Arnoldius, Licencja: CC BY-SA 4.0
Backstein- oder Klinkerexpressionismus als Gestaltungelement an einer Hauswand durch fehlgebrannte Klinker, gesehen in Herne. Das Wohngebäude, der Rote Block, ist in der Denkmalliste von Herne unter der Nr. 87 eingetragen.
Haus Prinz-Georg-Strasse 100 in Duesseldorf-Pempelfort, von Nordwesten.jpg
Autor: Wiegels, Licencja: CC BY 3.0
House Prinz-Georg-Straße 100 in Düsseldorf-Pempelfort, Germany
Eingangsbauwerk der ehemaligen Margarinefabrik Voss, Hamburg-Barmbek.jpg
Autor: An-d, Licencja: CC BY-SA 3.0
Eingangsbauwerk der ehemaligen Margarinefabrik Voss, Hamburg-Barmbek
Gelsenkirchen Ring-Eck (4).JPG
Autor: JordiCuber, Licencja: CC BY-SA 4.0
"Ring-Eck" in Gelsenkirchen, built by Josef Franke, an example of European brickstone expressionism.
Deutsches Haus, Flensburg.JPG
Autor: Sönke Rahn, Licencja: CC BY-SA 3.0
Deutsches Haus, Flensburg
Bhv wohnwasserturm hg.jpg
Autor: Hannes Grobe (talk), Licencja: CC BY 3.0

Historical building in Bremerhaven, northern Germany

  • Wohnwasserturm, Am Wohnwasserturm 6, 1926-1927 von Wilhelm Kunz
The object shown is a protected cultural monument in the Free Hanseatic City of Bremen with the number 1646 registered with the State Office for Monument Preservation. → Datenbankeintrag
Amsterdam Het Schip 006.JPG
Autor: Janericloebe, Licencja: CC BY 3.0
To jest zdjęcie holenderskiego zabytku (rijksmonument) numer 3961
Dom Turysty Kostrzyn nO (1).jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dom Turysty - Kostrzyn nad Odrą.
Lagerhaus Gutehoffnungshütte57465.jpg
Autor: Rainer Halama, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lagerhaus der Gutehoffnungshütte in Oberhausen
MS Veronika passiert die gehobene Cäcilienbrücke in Oldenburg.jpg
Autor: JoachimKohlerBremen, Licencja: CC BY-SA 4.0
MS Veronia passiert die gehobene Cäcilienbrücke in Oldenburg
Holstentorhalle3.jpg
Autor: MrsMyerDE, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Holstentorhalle in Lübeck, Germany
Former administration building Beneckeallee Hanover Germany 02.jpg
Autor: ChristianSchd, Licencja: CC BY-SA 3.0
Former administration building located in Beneckeallee, Hanover, Germany. The architect was Hans Poelzig.
Hamm Geschaeftshaus Lommel 1927 Max Krusemark.jpg
Geschäftshaus Lommel in Hamm, 1927 by architect Max Krusemark.
Hohenkirchen Wasserturm.jpg
Wasserturm Hohenkirchen
Herne Bebelstraße 12-19 & Neustraße 19-21.jpg
Autor: Arnoldius, Licencja: CC BY-SA 3.0
Eckgebäude Bebelstraße/Neustraße, Wohn- und Geschäftshaus, Denkmal in Herne-Mitte, Ansicht von E
Worpswede Kaffee Worpswede.jpg
Autor: Till F. Teenck, Licencja: CC BY-SA 2.5
The ”Kaffee Worpswede” in Worpswede, Germany.
Gelsenkirchen Straßenbahndepot (8).JPG
Autor: JordiCuber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Straßenbahndepot und Verwaltungsgebäude der Bochum-Gelsenkirchener-Straßenbahnen (BOGESTRA) in Gelsenkirchen. Der Betriebshof an der Hochstraße (heute: Hauptstraße 55, gegenüber dem Grillo-Gymnasium) entstand bereits 1895 bei Gründung der Bogestra. Der Torbau im Stil des Backsteinexpressionismus wurde 1925–1926 nach einem Entwurf von Josef Franke errichtet.
HL Damals – Warenhaus – Konsumverein für Lübeck – 2019.jpg
Autor: 1970gemini, Licencja: CC BY-SA 4.0
6-geschossiger expressionistischer Klinkerbau – Baujahr 1928–1930 – mit betonter Vertikalgliederung.

Bezeichnung und Umfang des Denkmalschutzes: Äußeres des Gebäudes, insbesondere die Fassade zur Sand- und Schmiedestraße.

Denkmalliste Nr: 965

Einstiger Warenhaus-Neubau des Konsumvereins (Kaufhaus am Klingenberg) für Lübeck und Umgegend

e. G. m. b. H. aus den Jahren 1928–1930 in der Sandstraße 24–28.
Gelsenkirchener Backsteinbaukunst 1926–1927.JPG
Autor: JordiCuber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wohn- und Geschäftshaus „Friese“ in Gelsenkirchen-Mitte am „Stern“ (fünfstrahlige Straßenkreuzung auf der Bismarckstraße): lang gestrecktes Eckhausschiff, Ecke Bismarckstraße 49–51 / Hauptstraße 80, erbaut 1926–1927, Architekt: Theodor Waßer. Denkmalgeschützt als Beispiel der Backsteinbaukunst der Zwischenkriegszeit. Beispiel für gemischte Fassadengestaltung (teils verputzt, teils verklinkert).
Kreuz auf Heilig-Kreuz-Kirche in Gelsenkirchen, von Suedwesten.jpg
Autor: Jörg Wiegels, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cross on Holy Cross Church in Gelsenkirchen-Ückendorf, Germany
Posen, Grundschule Nr. 40.jpg
Autor: Kamil Czainski, Licencja: CC BY 4.0
Budynek Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu, dawna żeńska szkoła powszechna wybudowana w roku 1917.
Borsigwerke B-Tegel 07-2017 img3.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Former Borsig AG plant in Berlin (Germany)
Sprinkenhof Hamburg 2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Chilehaus Point.jpg
Autor: Lumu (talk), Licencja: CC BY-SA 3.0
Chilehaus at Hamburg, point on the street corner Pumpen / Burchardstrasse, buildt 1922–1924 by Fritz Höger
Hamburg.Reemtsma.Details.wmt.jpg
Autor: Wmeinhart, Licencja: CC BY-SA 3.0
Klinkerdetails am Beispiel der cigarettenfabrik Reemtsma, Hamburg, Walddöferstraße, 22.5.2005 Architekt: Fritz Höger
Wilhelmshaven townhall front facing north Wilhelmshaven Germany 04.jpg
Autor: Christian A. Schröder (ChristianSchd), Licencja: CC BY-SA 4.0
Wilhelmshaven townhall located in Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany. Angled view of the building's northern side.
Gliwice, ul. Królowej Bony 13.JPG
Autor: Gliwi, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Gliwice, ul. Królowej Bony 13 (księcia Ziemowita 10) - budynek Liceum Maryjnego Sióstr Szkolnych de Notre Dame (zabytek nr A/387/12 z 15.11.2012)
Evangelisch stiftisches gymnasium gütersloh.jpg
Autor: Presseamt der Stadt Gütersloh, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Evangelisch Stiftisches Gymnasium, Gütersloh

This image shows a heritage building in Germany, located in the North Rhine-Westphalian city Gütersloh (no. A 042). Baudenkmal in Nordrhein-Westfalen (zu den Denkmallisten)
Sławno, kościół św. Antoniego, portal.jpg
Autor: YazJazz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Sławno, ul. Kościelna 12 - portal rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego z Padwy, autor: Fritz Theilmann
Hoeger Busse Denkmal.JPG
Autor: Ignatius, Licencja: CC BY-SA 3.0
Detail am Busse-Denkmal in 27616 Bremerhaven-Geestemünde, An der Geeste. 53°32'23.77"N 8°35'11.29"O
Das Busse-Denkmal is a protected cultural monument in the Free Hanseatic City of Bremen with the number 1634 registered with the State Office for Monument Preservation. → Datenbankeintrag
Preetz wasserturm 2.jpg
Autor: de:Benutzer:Barghaan - bearbeitet von de:Benutzer:Agp, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Preetz: Wasserturm, Foto 1995 English: Preetz, Schleswig-Holstein, Germany: Watertower, photo 1995
Klinkerfassade.jpg
Autor: User:Stefan Kühn, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Photo of clinkers
Rathaus oberhausen 002.jpg
Autor: Tbachner, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rathaus des Stadt Oberhausen
Gdansk przychodnia Walowa.jpg
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gdańsk - budynek przychodni przy ul. Wałowej
Hamburg.Ohlsdorf.Krematorium.wmt.jpg
Autor: Wmeinhart, Licencja: CC BY-SA 3.0
Crematory Hamburg Ohlsdorf
Kościół św. Józefa w Zabrzu 8.jpg
Autor: August kazimierz, Licencja: CC BY 3.0
Zabrze, Kościół św. Józefa w Zabrzu
Hauptpost Buer.JPG
Autor: JordiCuber, Licencja: CC0
Hauptpostgebäude in 45894 Gelsenkirchen-Buer, Königswiese 1 (Zeugnis des Backsteinexpressionismus, erbaut 1927)
Theater workshop Maschstrasse Hanover Germany.jpg
Autor: ChristianSchd, Licencja: CC BY-SA 4.0
Workshop building of the Lower Saxony's state theater. The building is located between Maschstrasse and Hildesheimer Strasse in Hanover, Germany. Remark: this image is a long-exposure photograph. To capture it, a polarizer and a neutral density filter were used.
PB030157.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Udo Altmann (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Photographer, Author: Udo Altmann

  • City: Bremen (Germany)
  • Object: Detail of the Paula-Becker Modersohn House in the Böttcherstraße
  • Date: 3 November 2005