Elżbieta Seton
Ten artykuł należy dopracować |
wdowa | |
Św. Elizabeth Ann Seton | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 4 stycznia 1821 |
Czczona przez | |
Beatyfikacja | 17 marca 1963 |
Kanonizacja | 14 września 1975 |
Wspomnienie | |
Patronka | Szkoły katolickie, Shreveport w Luizjanie, |
Elżbieta Seton, właśc. ang. Elizabeth Ann Bailey Seton (ur. 28 sierpnia 1774, zm. 4 stycznia 1821) – pierwsza rodzima obywatelka Stanów Zjednoczonych, która została kanonizowana przez Kościół katolicki (14 września 1975).
Życiorys
Ann Elizabeth Seton urodziła się 28 sierpnia 1774 r. w Nowym Jorku, a jej rodzicami byli Ryszard Bayley i Catherine Charlton[1]. Została ochrzczona w Kościele Episkopalnym. Jej matka, córka episkopalnego duchownego, zmarła kiedy Elizabeth miała trzy lata. W wieku dziewiętnastu lat poślubiła Williama Magee Seton, bogatego biznesmena. Z tego małżeństwa urodziła piątka dzieci: Maria, William, Richard, Catherine i Rebecca.
Gdy jej mąż stracił kilka statków na morzu, rodzina zbankrutowała. Wkrótce po tym William zachorował, a jego lekarze zalecili mu pobyt w cieplejszym klimacie Włoch (Livorno), dokąd udał się razem z Elizabeth i ich najstarszą córką. We Włoszech znaleźli się pod kwarantanną, podczas której jej mąż umarł. Po tym Elizabeth spędzała dużo czasu z pewną bogatą rodziną, gdzie nawróciła się na katolicyzm. Kiedy dwa lata później wróciła do Stanów Zjednoczonych, była już rzymskim katolikiem, a 14 marca 1805 została przyjęta do Kościoła, do parafii pod wezwaniem św. Piotra. Był to wówczas jedyny otwarty katolicki kościół w mieście, dzięki ostatniemu podnoszeniu anty-katolickich praw przez nową Republikę. Rok później jej przyjęcie do kościoła zostało potwierdzone przez arcybiskupa Baltimore, Johna Carrolla.
Aby wspomóc swoje dzieci, prowadziła szpital, ale to zawiodło. Przez przypadek pani Seton spotkała przyjezdnego duchownego o. Louisa Dubourga PSS, który był członkiem francuskiej społeczności Ojców Sulpicjan. Duchowni schronili się w Stanach Zjednoczonych z powodu religijnych prześladowań we Francji. Byli w trakcie zakładania pierwszego katolickiego seminarium w USA, zgodnie z ich celami. Przez kilka lat Dubourg miał w planach założenie szkoły religijnej, mającej zaspokoić edukacyjne potrzeby małej katolickiej społeczności.
W 1809, po trudnych latach, Elizabeth przyjęła propozycję udzielenia pomocy, które zaproponowali jej Sulpicjanie, i wyjechała do Emmitsburg w stanie Maryland. Rok później założyła Akademię świętego Józefa i Publiczną Szkołę, poświęconą edukacji katolickich dziewcząt, dzięki wsparciu finansowemu Sutherlanda Samuela Coopera. W końcu Elizabeth założyła katolicki zakon (Siostry Miłosierdzia im. św. Józefa) w Emmitsburg i poświęciła się posłudze ubogim dzieciom. Ten zakon był pierwszym zgromadzeniem o takim profilu w USA, a ich szkoła była pierwszą wolną katolicką szkołą w Ameryce.
Przez większość życia Elizabeth spędzała czas na prowadzeniu i rozwijaniu nowego zgromadzenia. Dzisiaj, sześć oddzielnych zakonów bada ich korzenie od początków sióstr miłosierdzia w Emmitsburg.
Mount St. Mary’s University przekształcono w College, który zamknięto w 1973. Federal Emergency Management Agency (FEMA) nabyła budynki i ziemię Saint Joseph College w 1979. Obecnie jest to National Emergency Training Center (NETC) oraz domy Emergency Management Institute, United States Fire Administration i National Fire Academy.
Elizabeth została opisana jako urocza i kulturalna pani. Towarzysząca jej presja ze strony społeczeństwa Nowego Jorku, by porzucić katolicki światopogląd, nie powstrzymała jej przed wypełnianiem swojego religijnego powołania i charytatywnej misji. Założyła St. Joseph's Academy i Publiczną Szkołę krzewiące wśród młodych dziewcząt wartości katolickie. Największymi trudnościami były wewnętrzne nieporozumienia i konflikty interpersonalne, a także śmierć dwóch córek i innych bliskich.
Elizabeth zmarła na gruźlicę w wieku 46 lat 4 stycznia 1821 r. w Emmitsburg. Dziś przypomina ją bazylika nosząca jej imię: Bazylika świętej Ann Elizabeth Seton.
Jej życiową misją było poddanie się woli Boga. Ann Elizabeth głęboko oddała się eucharystii, Pismu Świętemu i Dziewicy Maryi. 23 Psalm był jej najważniejszą modlitwą, z którą szła przez życie. Była kobietą modlitwy i pracy, która przejęła apostolską duchowość św. Ludwiki de Marillac i św. Wincentego à Paulo.
Kanonizacja
17 marca 1963 została beatyfikowana, a 14 września 1975 r. kanonizowana przez papieża Pawła VI.
Cuda
Kościół katolicki za warunek kanonizacji uważają przynajmniej dwa cuda za wstawiennictwem tej osoby[2]. Elizabeth przypisuje się trzy cuda[3]:
- Uleczyła siostrę Gertrudę Korzendofer z raka,
- Uleczyła Teresę Ann O’Neill z dotkliwej białaczki,
- Uleczyła Carl Kalin z zapalenia mózgu.
Zobacz też
- kult świętych
- modlitwa za wstawiennictwem świętego
- święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
- święta Elżbieta – inne święte o tym imieniu
Przypisy
- ↑ Rev. John Jay Hughes: Mother Seton (ang.). W: Inside Catholic [on-line]. U.s. - Catholic Online, 6 stycznia 2009. [dostęp 2013-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 października 2012)].
- ↑ Canonization of Saints (ang.). ReligionFacts, 12 lutego 2005. [dostęp 2013-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 października 2006)].
- ↑ St. Elizabeth Ann Seton (ang.). Emmitsburg Area Historical Society. [dostęp 2013-01-20].
Bibliografia
- Elżbieta Seton na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
- Św. Elżbieta Seton. [dostęp 2010-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-29)]. na stronie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo
Media użyte na tej stronie
Signature of United States philanthropist Elizabeth Ann Seton
Saint Elizabeth Ann Seton (1774-1821) aka Mother Seton, the first native born American to be canonized by the Roman Catholic Church