Electro dance

Electro dance – taniec znany też jako electro[1]. Taniec ten narodził się w 2000 roku w trzech podparyskich klubach: Redlight, Mix i Metropolis[2] błędnie nazywany tecktonikiem, taniec ten czerpie inspirację z tak różnorodnych stylów, jak hip-hop, popping, locking, tutting, a także stylów takich jak glovesticking, top rock, breakdance, c-walk oraz vogue, jednakże wszystkie ruchy muszą być dostosowane do rytmu muzyki electro i electro house. Szybko spopularyzowany dzięki takim serwisom jak Dailymotion, YouTube.

Charakterystyka

Taniec ten charakteryzuje się szerokimi, okrężnymi ruchami, wykonywanymi agresywnie, często nawet w sposób szalony. Każdy tancerz ma „ksywkę”, odpowiednik pseudonimu, pod którą znany jest wśród tancerzy. Tancerze najczęściej zakładają teamy (grupy taneczne), aby wspólnie rozwijać swoje umiejętności. Bitwy to konkursy tańca, w których jury oceniają tancerzy, biorąc w oparciu o jakość ich umiejętności, oraz twórczości artystycznej. Są one szczególnie praktykowane na mitingach (spotkaniach), odbywających się na boiskach, w salach gimnastycznych, klubach bądź zwyczajnie na ulicach miast. Najważniejsze bitwy electro dance odbywają się na mistrzostwach o nazwie Vertifight.

Warunki techniczne

Główne kryteria określające tancerza electro:

  1. Muzykalność – zdolność do akcentowania i interpretacji zasłyszanych dźwięków
  2. Technika
  3. Oryginalność/styl – możliwość wyróżniania się spośród tancerzy, dzięki specyfice wykonywania ruchów, zachowania, oraz wszelkich indywidualności przypisywanych wyłącznie danemu tancerzowi bądź teamowi – możliwość wykonywania skomplikowanych ruchów oraz udoskonalania ich
  4. Praca rąk – możliwość szybkiego wykonywania ruchów rękami
  5. Praca nóg – zdolność do właściwego wykorzystania nóg w tańcu
  6. Czystość – zdolność do kontrolowania swoich ruchów w tańcu, aby wykonane były bezbłędnie
  7. Rytm - umiejętność utrzymania tańca w danym rytmie narzuconym przez utwór
  8. Płynność - umiejętność płynnego łączenia poszczególnych ruchów w pełne struktury, bez potrzeby zatrzymywania się

Odmiany Electro Dance

Obecnie w 2015 roku, możemy zdefiniować kilka głównych odmian Electro Dance na świecie oraz tancerzy, którzy je „reprezentują”

  • Electro Punch: Styl najbardziej praktykowany we Francji. Polega na przekazywaniu energii do tańca wykonując skoki, klaszcząc do rytmu. Główny przedstawiciel: Goku (Rythmik)
  • Klasyczne Electro: Styl, w którym jest najwięcej ładu, opiera się na wykonywaniu ruchów ramionami przy różnych prędkościach, mniej używając nóg – najczęściej tylko podrygując do rytmu uginając je przy tym kolanach. Kluczowi przedstawiciele: Ken (Electro street – Francja) oraz Yarus (Say Braah – Rosja)
  • hh Electro / New style Electro: Styl inspirowany przez ruchy z hip-hop oraz popping, Jest to styl krytykowany przez niektórych tancerzy z powodu przenoszenia zbyt wielu elementów poppingu oraz hip-hopu do tańca Electro | Przedstawiciele: Naim (Rythmik), Sam zakharoff
  • Abstract Electro : Styl oparty na estetyce ruchów Electro. Tancerz/Tancerka jest w stanie abstrakcyjne tańczyć używając przy tym opóźnień, przerw pomiędzy ruchami. Kluczowi tancerze: Kyrre i Lord-T (Electro Street – Francja)
  • Electro Flex: Styl łączący czyste Electro oraz ruchy z ogólnie pojętego BoneBrake’ingu (ruchy rękoma przypominające łamanie kości). Główny przedstawiciel – Bat (Electro Street – Francja)
  • Kika: Nazwa nie ogranicza się do jakiegokolwiek stylu, ale charakteryzuje się, Okrzykami „KIKA” i wspieraniem ruchów tancerza, poprzez różne okrzyki, doping unikatowy dla Alliance Crew (Francja)

Podobne Tańce

Milky Way

Historia

Początki

Kiedy pojawia się rodzaj muzyki, pojawia się do niego taniec. Pojawiło się electro, pojawił się początkowo „tecktonik”. Następnie zrobili z niego firmę i pojawił się electro dance – Ivan Fess

Początkowo tańczono jeden styl, który mieszał wszystkie tańczone obecnie.

Taniec ten narodził się w 3 klubach w Paryżu, Redlight, Mix i Metropolis. W Redlight, zanim powstał nowy taniec, większość klubowiczów tańczyła najczęściej nogami, w sposób inspirowany przez ruchy hip-hop.

W tym okresie Metropolis było inspirowane przez „musica techno man”, pochodzący z Nabas (Raves), którzy przybyli aby wprowadzić ruchy rąk. Nie było więcej niż 10 tańczących (m.in. Calimero, Jey Jey, Fares, Static). Wymyślono ruch zwany „Młynek”, pierwszy zademonstrował go Calimero w swoim filmie[3].

Ale niektórzy klubowicze Metropolis podjęli decyzję o zmianie miejsca imprezowania i przeszli do Redlight. Skupiano tam uwagę na pracę nóg. Nemo, tancerz z Redlight udowodnił to w swoim filmie. Ilość przejść z Metropolis do Redlight nigdy nie była na aż tak wysokim poziomie. Następne zderzenia Metropolis vs. Redlight zapisały się na stałe w pamięci klubowiczów. Podczas tego starcia, dwa kluby podzieliły się wiedzą na temat electro dance: w Metropolis podpatrzyli ruchy nóg, a w Redlight uczyli się ruchów rąk. Niektórzy tancerze zaczęli również czerpać inspiracje z hip-hopu. Od tej pory na poważną skalę taniec ten zaczęło praktykować maksymalnie 50 tancerzy w Paryżu[4].

Zmiany

Proste – poprzez treningi wieczorami w domu przed lustrami, taniec nie tylko zyskał lepszy pod względem technicznym, choreograficznym i wizualnym wygląd, ale również zmienił się wygląd tancerza, a zmienił się tak bardzo, że dziś wygląd tancerza electro dance jest podobny do wyglądu jaki jest w hip-hop.

Od 2008 electro dance możemy dostrzec w takich środkach masowego przekazu jak telewizja, gdzie promowane był m.in. przez takie stacje jak: MTV, Canal Street, Canal J lub Tf1 od 2010 roku.

Taniec electro na świecie

Do rozwoju electro dance, przyczynił się Vertifight (21 stycznia 2010 roku ogłoszono pierwszą edycję Mistrzostw świata w electro dance). Obecnie społeczności electro dance są obecne w wielu krajach: Rosja, Meksyk, Grecja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Włochy, Hiszpania, a nawet Stany zjednoczone i od niedawna Polska

Taniec electro w Polsce

Do aktywnego rozwoju tańca electro na terenie naszego kraju przyczyniają się wydarzenia o nazwie „Electro Dance Meeting”[5], odbywające się w Łodzi (pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w dniu 21 stycznia 2012 r.). Skupiają one tancerzy z całej polski.

Stowarzyszenia i konkursy

Vertifight

Vertifight[6] to główne mistrzostwa electro dance. Zapoczątkowane w sierpniu 2007 roku przez organizatorów: Yuval, Steady i Hagson – wydarzenie na podobieństwo Bitw Break-dance. Pierwsza taka bitwa miała już miejsce 14 grudnia 2008 w Paryżu, ale jedynie na gruncie krajowym (Francja)

Mistrzostwa świata

  • 2010: RK-Rythmik Team
  • 2011: Electro Street
  • 2012: Electro Street

Mistrz świata electro dance (1 vs 1)

  • 2011: Kyrra (Electro Street)

Tecktonik

Tecktonik (TCK) – zarejestrowany znak towarowy, francuskich produktów dla tancerzy Electro Dance (napoje energetyczne, żele, bluzy, koszulki)[7][8][9]. Nie należy mylić tej nazwy z electro dance, bo nie ma z nią na dobrą sprawę nic wspólnego, a zamieszanie wywołane tecktonikiem wywołało ogromny zamęt w nazewnictwie. Początkowo tecktonik używano do nazywania wieczorów tanecznych w jednym z podparyskich klubów Metropolis. Szczyt popularności przypada na lata 2006-2007, kiedy narodziła się moda na taniec electro. Jednakże od 2008, popularność marki zaczęła momentalnie spadać, powodem był fakt, iż taniec, który miała promować, zaczynano błędnie nazywać tecktonikiem[10].

Twórca tańca Milky Way i jeden z najbardziej znanych tancerzy Spoke, oraz jego wypowiedź związana z użyciem terminu „tecktonik”:

Nie mów, Tańcz! Marka ta wykorzystuje taniec do zarabiania pieniędzy. Mój taniec nie jest tecktonikiem, ale można nazwać to „electro dance” lub „Milky Way”. Proszę o przekazanie tej informacji na całym świecie! I Jeszcze jedno, urodził się taniec, a nie marka.Spoke

Wypowiedź grupy tańczącej Electro Dance (milky way) na temat tecktonik

Dlaczego wszyscy tak obsesyjnie używają tego słowa – „tecktonik? Tecktonik – to nie jest taniec, to tylko marka! I taniec sam w sobie, taniec electro.TEAM SMDB

Przypisy