Elektrit

Towarzystwo Radiotechniczne „Elektrit”
Ilustracja
Państwo Polska
SiedzibaWilno
Data założenia1925
Data likwidacji1939
Zatrudnienie1100
brak współrzędnych
Fragment hali maszyn

Towarzystwo Radiotechniczne „ELEKTRIT” – największe przedsiębiorstwo w Wilnie i na Wileńszczyźnie w latach międzywojennych. Zatrudniało 1100 pracowników, produkując odbiorniki radiowe, zasilacze, wzmacniacze i podzespoły radiotechniczne.

Początki

W roku 1925 w Wilnie Samuel i Hirsz Chwolesowie oraz Nachman Lewin powołali Towarzystwo Radiotechniczne „Elektrit”, które przy ulicy Wileńskiej 24 prowadziło sklep oraz warsztat radiotechniczny, zajmujący się sprzedażą, instalacją oraz naprawą importowanego sprzętu radiowego. W 1927 roku firma zaczęła montować i sprzedawać proste odbiorniki własnej konstrukcji. Ogromne zainteresowanie odbiornikami, spowodowane w dużym stopniu uruchomieniem w 1928 roku stacji Polskiego Radia w Wilnie, zachęciło firmę do rozpoczęcia własnej produkcji podzespołów radiowych (kondensatorów, transformatorów, głośników, obudów). W 1934 roku „Elektrit” rozpoczął produkcję odbiorników na licencji wiedeńskiej firmy „Minerwa” w nowym zakładzie przy ul. gen. Szeptyckiego.

Elektrit Vilnius Szeptyckiego 2001 a.jpg
Budynki byłego Towarzystwa Radiotechnicznego „Elektrit” w Wilnie, stan z 2001 r.

Fabryka

W 1936 roku „Elektrit” był największym producentem odbiorników w kraju, zatrudniającym 1100 pracowników[1]. W tym okresie Elektrit stał się nowoczesną fabryką o powierzchni ponad 10 000 m², z własną elektrownią, stolarnią, bogato wyposażonym działem mechanicznym i laboratoriami. Montaż odbywał się systemem taśmowym przy wykorzystaniu 6 linii produkcyjnych. Roczna produkcja odbiorników wynosiła 54 000 sztuk a wartość produkcji 1,2 mln dolarów. Odbiorniki montowane były prawie w całości z polskich podzespołów, tylko 20% elementów pochodziło z importu. Od 1937 roku „Elektrit” zaczął – jako jedyny polski producent – eksportować odbiorniki radiowe, m.in. do Indii, Afryki Południowej i na Bliski Wschód[1]. Firma brała udział we wszystkich ważniejszych targach i wystawach międzynarodowych, zdobywając wyróżnienia i medale.

II wojna światowa

Działalność fabryki zakończyła się z wybuchem II wojny światowej. Po zajęciu Wilna przez ZSRR zakłady wraz z personelem, maszynami, wyrobami i materiałami zostały wywiezione do Mińska, gdzie na polecenie władz radzieckich załoga uruchomiła w 1940 roku produkcję radioodbiorników, wykorzystując przywiezione podzespoły i rosyjskie lampy. W 1941 roku zakład został zniszczony przez Niemców[1]. Po zakończeniu wojny fabrykę uruchomiono powtórnie w 1946 roku (za pomocą niewielu pozostałych pracowników wileńskich zakładów) pod nazwą „Zakład Radiowy im. W. Mołotowa”. Produkowała odbiorniki radiowe „Mińsk” o wyglądzie naśladującym przedwojenne „Elektrity”.

Po wojnie w Polsce grupy byłych pracowników Elektritu pracowały w Państwowej Fabryce Odbiorników Radiowych (późniejszej Dzierżoniowskiej Diorze) i współtworzyły we Wrocławiu spółdzielnię „Radiotechnika”.

Wybrane odbiorniki

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Roman Stinzing, Eugeniusz Szczygieł, Henryk Berezowski „Złote lata radia w II Rzeczypospolitej”.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Elektrit Victoria 02.jpg
Autor: Alma Pater, Licencja: CC BY-SA 3.0
Radio receiver "Victoria" manufactured by Wilno Radio Factory "Elektrit". 1936
Radioodbiornik Splendid (cropped).jpg
Odbiornik radiowy Splendid produkowany w latach 1935-36 przez firmę Elektrit w Wilnie (podówczas Polska). Eksponat warszawskiego Muzeum Techniki.
Elektrit Komandor01.jpg
Autor: Alma Pater, Licencja: CC BY-SA 3.0
Radio receiver "Komandor" manufactured by Wilno Radio Factory "Elektrit". 1939
Elektrit logo.png
Elektrit logo
Elektrit Presto 01.jpg
Autor: Alma Pater, Licencja: CC BY-SA 3.0
Radio receiver "Presto" manufactured by Wilno Radio Factory "Elektrit". 1937
Radio Elektrit Allegro 1.jpg
Autor: Wojciech Pysz, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Radio "Allegro Z", (front)
manufacturer: "Elektrit" (Poland), 1938/39
Elektrit 11 1938 Fragnent hali maszyn.jpg
Zakłady Elektrit – fragment hali maszyn
Radio Elektrit Opera 2.jpeg
Autor: Tszczesn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Radio "Opera Z", (front)
manufacturer: "Elektrit" (Poland), 1937/38