Elektrownia geotermalna Svartsengi

Błękitna Laguna, w tle elektrownia Svartsengi

Elektrownia geotermalna Svartsengi – elektrownia zlokalizowana w południowo-zachodniej części Islandii, na półwyspie Reykjanes, na północ od Grindaviku i w niedużej odległości od lotniska w Keflaviku. Część bogatej w minerały, gorącej wody dostarczanej z elektrowni zasila "Błękitną Lagunę" - popularne islandzkie kąpielisko spa.

Dane techniczne

Elektrownia Svartsengi dostarcza 75 MW energii elektrycznej i 150 MW energii cieplnej w postaci gorącej (90 °C) wody (475 litrów na sekundę)[1].

Historia

Elektrownia położona jest na polu lawy utworzonym po erupcji wulkanicznej w 1226 roku. Pierwszy, badawczy odwiert wykonano w połowie listopada 1971 roku; na głębokości 250 metrów zmierzono temperaturę dochodzącą do 200°C. W pierwszym etapie wykonano trzy otwory, z których najgłębszy mierzył 400 metrów. Dostarczana przez nie para wodna została wykorzystana do ogrzewania wody użytkowej w wymienniku ciepła, zbudowanym w 1976 roku. Ogrzana w ten sposób woda została przesłana rurociągiem do pierwszych gospodarstw domowych w Grindavíku w tym samym roku, a rok później trafiła do pierwszych odbiorców w Njarðvíku.

Gorąca woda użytkowa produkowana przez Svartsengi, jest świeżą wodą, która, po usunięciu z niej tlenu i dwutlenku węgla, jest ogrzewana przez parę wodną pod wysokim ciśnieniem w wymiennikach ciepła do temperatury 101 – 105°C, a następnie przesyłana do poszczególnych miejscowości. Temperatura gorącej wody w kranach zbliżona jest do 100°C, można jej więc używać w gospodarstwie domowym jako wrzątku.

Budowa elektrowni Svartsengi przebiegała etapami. Pierwsza jednostka zbudowana została w latach 1977-1979, a ostatnia (szósta z kolei) w latach 2006-2008.

Svartsengi jest pierwszym tego typu zakładem na świecie, który zastosował kogenerację, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepłej wody użytkowej, i grzewczej[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. HS Orka. [dostęp 2012-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-07)].
  2. www.verkis.is

Media użyte na tej stronie

Iceland Geothermal facility.jpg
Iceland geothermal facilities near Grindavík (2005-05)