Elektryczne ogrzewanie rozjazdów

Weichenheizung.JPG

Elektryczne ogrzewanie rozjazdów – urządzenia elektryczne, zasilane niskim napięciem (zwykle 230V) z sieci energetyki zawodowej (Linii Potrzeb Nietrakcyjnych), służące do ogrzewania szyn na rozjazdach kolejowych. Urządzenia mają postać metalowych rurek rozmieszczonych wzdłuż szyn, wewnątrz których znajdują się elementy oporowe (grzałki).

Technologia ta znana jest od ponad 100 lat, została zapoczątkowana przez kanadyjską firmę Pyrotenax. Przewody grzejne najczęściej zbudowane są z żyły grzejnej (stop na bazie miedzi), izolatora w postaci sproszkowanego tlenku magnezu i powłoki ochronnej (miedź, stal nierdzewna).

Ogrzewanie rozjazdu załącza się przede wszystkim w czasie opadów śniegu, aby uniknąć zamarznięcia zwrotnicy i braku możliwości jej przełożenia. Technologia ta zwiększa też prawdopodobnie trwałość szyn, ponieważ w wyższej temperaturze metal jest mniej kruchy i bardziej sprężysty. Osuszanie szyn sprzyja również ograniczaniu poślizgów pociągu.

Ogrzewanie rozjazdu czasami załącza się także w czasie dużych mrozów (poniżej -10 °C), jednak, jak podają fachowe czasopisma kolejowe, rozwiązanie to ma zarówno swoich zwolenników i przeciwników.

Galeria:

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Grzałka zamknięć.jpg
Autor: Innco, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grzałka zamknięć rozjazdu automatyki EOR
Weichenheizung.JPG
Autor: Fabian Grunder (FabiBerg), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gas heating keeps a switch free from snow and ice.
Szafa rozdzielcza EOR.jpg
Autor: Innco, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szafa rozdzielcza z automatyką EOR zainstalowana w torowisku - po prawej widoczny czujnik opadu, temperatury, wilgotności i temperatury